בעקבות מערכת יחסים עכורה: הודח מנהל תכנון התשתיות במשרד הפנים

פורסם: 6 בפבר׳ 2013, 22:57 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 בפבר׳ 2013, 22:58 ]

אפרים שלאין יסיים את תפקידו על רקע מערכת יחסים עכורה עם מנהלת מינהל התכנון, בינת שוורץ ■ באחרונה עיכב שלאין פרויקטים של מעצ, שם עבדה שוורץ בעבר, בעקבות הפרות תכנון

    מאת אבי בר-אלי, 7/2/2013

לאחר הסערה שייצר סביב רפורמת המרפסות של ממשלת נתניהו, עוברת על מינהל התכנון טלטלה גם בתחום התשתיות. מנהל אגף בכיר לתכנון תשתיות, אפרים שלאין, המשמש גם מתכנן הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל), הודח מתפקידו. זאת, על רקע מערכת יחסים עכורה עם מנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ. שלאין, מהבולטים בתחום התכנון בישראל ולשעבר ראש אגף התכנון במשרד להגנת הסביבה, כיהן בתפקיד חמש שנים וצפוי לעזוב את משרד הפנים בסוף מארס.


אפרים שלאין
צילום: תומר אפלבאום


הדעות בענף התשתיות באשר לנסיבות ההדחה חלוקות. לפי כמה גורמים, על מערכת היחסים שניהלו השניים העיבה היכרותם המוקדמת - בעת ששוורץ שימשה סמנכ"לית התכנון והביצוע של מעצ (נתיבי ישראל). שוורץ נחשבה לזו שדחפה לקידום מואץ של פרויקטי תשתית, ונתקלה לא אחת בריסון שהנהיג רגולטור התכנון. כך, טוענים כעת גורמים בענף, הדחת שלאין נולדה בעקבות תלונות חוזרות על "הקפדת יתר" בתוכניות שהביאה להאטת קידומן, ועל מדיניות קשיחה יחסית שהנהיג כלפי היזמים. אגב, עם כניסתה לתפקיד לפני שנה וחצי, קיצצה שוורץ את סמכויותיו של שלאין והרחיקה אותו, למשל, מהטיפול במיזמי ייצור החשמל באנרגיות מתחדשות.


מנגד, נודע כי באחרונה נתגלעה מחלוקת בין שוורץ לשלאין הנוגעת בפרויקטים שמקדמת החברה שבה הועסקה שוורץ בעבר, מעצ. מדובר בכמה מקטעים בכביש הרוחב 531 שבין רעננה לכביש החוף (כביש מס' 2), ובייחוד בקטע המרכזי של הכביש (מחלף רעננה-כפר שמריהו), וכן בעבודות הסלילה של כביש 9 הסמוך לחדרה, שיחבר בין כביש החוף הישן (כביש 4) לכביש 6.

בפרויקטים אלה חרג לכאורה קבלן העבודות מתוכניות הפרויקט, ובכביש 9 אף יצא לעבודות גישור מבלי שהתקבלה הרשאת מנהל התכנון לכך. לנוכח הפרות אלה, והשתהות מעצ בטיפול בהן, הורה שלאין לעכב את הפרויקטים, בעוד שבדיונים פנימיים נקטה שוורץ גישה סלחנית יותר. רק לאחר התערבות מנהל התכנון, החלה מעצ לטפל בהפרות שהתגלו.

בינת שוורץ
צילום: אמיל סלמן


ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "אפרים שלאין סיים את תפקידו בהסכמה בינו לבין הנהלת המשרד. אנו מודים לאפרים על תרומתו לקידום פרויקטי התשתית הלאומית ומאחלים לו הצלחה גדולה בהמשך דרכו".

מחברת נתיבי ישראל נמסר בתגובה: "החברה מטפלת בכל חריגה שמתגלה".
לכתבה בדהמרקר


Comments