המדען של סער פוטר בגלל דבריו למעריב

פורסם: 4 באוק׳ 2010, 23:31 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 בינו׳ 2014, 21:46 ]

שר החינוך פיטר את המדען הראשי במשרדו, ד"ר גבי אביטל, ששלל את תורת האבולוציה, התנגד למחשבים וטען שכדור הארץ לא מתחמם

אפרת זמר-ברונפמן | 4/10/2010 22:57

סגירת חשבונות במשרד החינוך: שר החינוך, גדעון סער, פיטר היום (ב') את המדען הראשי של משרד החינוך, ד"ר גבי אביטל. אביטל התראיין לפני כחודש למוספשבת של מעריב בראיון שעורר סערה, ובין השאר דחה את תורת האבולוציה של צ'רלס דארווין ואת התיאוריות בדבר ההתחממות הגלובלית. במשרד החינוך טוענים כי אביטל כיהן בתפקידו לתקופת ניסיון, אולם גורמים במשרד התעקשו ואמרו כי השר סער, שמינה את אביטל בעצמו, פיטר אותו בעקבות דבריו במעריב.

- הראיון שעורר סערה: "העולם לא באמת מתחמם"
- דעה: יהירותו של שושני לא תתרום לתדמית ישראל

גבי אביטל
גבי אביטל צילום ארכיון: ראובן קסטרו

"מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, הודיע לד"ר גבי אביטל על סיום תפקידו כמדען הראשי של משרד החינוך", מסר משרד החינוך בהודעתו. "ד"ר אביטל מונה לתפקיד בדצמבר 2009. הוא מועסק במסגרת תקופת ניסיון".

במשרד החינוך הוסיפו: "הודעת מנכ"ל המשרד נעשתה על דעת שר החינוך, ולאחר שהמנכ"ל קיים שתי פגישות עם ד"ר אביטל במהלך החודש האחרון. מנכ"ל המשרד הודה לד"ר אביטל על תקופת שירותו במשרד החינוך".
"הירוקים מפספסים את המטרה - הנזק בסך הכל נסבל"

למרות הודעת משרד החינוך, גורמים במשרד החינוך מתעקשים ואומרים הערב כי הפיטורים נעשו בגלל הדברים שאמר שושני למעריב. בנוסף, כאשר משרד החינוך הודיע על מינויו של אביטל לתפקיד, לפני כשנה, הוא כלל לא ציין כי מדובר בתקופת ניסיון. 

בין ההצהרות שגרמו לסערה, אמר אביטל: "לפי דארווין העולם היה קדמון, מינוס אינסופי. אני אומר שהתנאים לא התרחשו באופן מקרי. דארווין היה מדען גדול, אבל לקחו את התורה שלו לכיוונים מאד מסוכנים. צריך ללמד את תוכנית ההתפתחות על יתרונותיה, אבל גם על חסרונותיה. גם את הפגמים. זו לא תורת האבולוציה, זו השערת האבולוציה בסך הכל".

על ההתחממות הגלובלית אמר אביטל: "אם ימשיכו לכתוב בספרי הלימוד כי כדור הארץ מתחמם בגלל פליטת פחמן דו-חמצני, אני אתעקש על כך שזה לא המצב".

בתשובה לשאלה האם לשינויי האקלים אין קשר עם הכחדת יערות הגשם, פליטת גזים, פעילות

המזגנים, אמר אביטל: "שטויות. אין שום הוכחה להתאמה בין ריכוז הפחמן הדו-חמצני ועליית הטמפרטורה. להפך, בסרט של אל גור רואים איך עליית הטמפרטורה קדמה לעליית הפחמן הדו-חמצני. מעבר לזה, עליית הטמפרטורה המשמעותית התרחשה בין 1940-1905, אז נרשמו רוב שיאי הטמפרטורה.

"הירוקים מפספסים את המטרה. צריך לשמור על איכות החיים והסביבה על פני כדור הארץ, אבל מוכרחים גם להתחשב בצורכי האדם. אתה לא יכול לאכול בלי לזהם. אתה לא יכול להשתמש באנרגיה לא מזהמת בתחנות הכח. הנזק בסך הכל נסבל. אנחנו לא משפיעים כמעט על שינויי האקלים, אבל זה לא אומר שלא צריך לנקות נהרות, לטהר אגמים ולמזער את זיהום האוויר. לא צריך לערבב בין מעשה טוב ונימוק רע".

גבי אביטל סירב הערב להגיב.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
יהירותו של המדען הראשי
מדע איננו תוכנית כבקשתך. תשובה לגבי אביטל
איפה ההתחממות - גבי אביטל
סופת שלגים משתקת את החוף המזרחי בארה"ב
How are Global Warming and the Gulf Stream Connected?
Comments