הדרך בה קודמה הרפורמה לתכנון ובניה – לבדיקת מבקר המדינה

פורסם: 27 במאי 2010, 6:11 על ידי: Sustainability Org
שביעות רצון בארגוני הסביבה על הודעתו של מבקר המדינה שהוא מוכן לבדוק את הדרך בה קודמה הצעת החוק לרפורמה בתכנון ובבניה, ויש מי שמצא שבנושא רישוי בעיות הביורוקרטיה כבר נפתרו, מפגינים בפלמחים מבקשים שלא לחזור על מקרה הולילנד.
 
26/05/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
 
 
גני סחרוב
שלט עם הכיתוב "עוצרים את רפורמת הולילנד" שנתלה בכניסה ירושלים על ידי פעילי מגמה ירוקה והמטה לתכנון אחראי לקראת ישיבת הועדה – צילום: באדיבות המטה לתכנון אחראי
אתמול, יום ג', 25 במאי בישיבת ועדת בקורת המדינה של הכנסת נענה מבקר המדינה לפניית ח"כ דוד אזולאי יו"ר הועדה, לבדוק את הדרך בה קודמה הצעת החוק לרפורמה בתכנון ובבניה.

המטה לתכנון אחראי, המאגד כ-30 ארגונים מובילים בתחומי הסביבה, הממשל התקין והחברה, ברכו על יוזמתו של מבקר המדינה.

לא רק ארגוני סביבה טוענים נגד הרפורמה, ח"כ אורי מקלב מ"יהדות התורה" שהשתתף בישיבת הועדה אמר : "החוק הזה נולד בחטא. בהכנתו לא ניתן קול להערות הציבור, שהם המרכיבים של מערכת התכנון. יש לקחת את החוק הזה, לשים אותו בצד, ולשבת, כוועדה, עם אנשי מקצוע ונציגי הציבור ולגבש עקרונות לחוק שהוא כל כך חשוב ומורכב".

ארגוני סביבה וממשל תקין מפרטים את הבדיקות הנדרשות

ארגוני הסביבה ומנהל תקין המאוגדים במטה מבקשים לדעת פרטים על התהליכים שהביאו להצעת הרפורמה:

- מיהם הגורמים שהשתתפו בתהליך

- מה היתה השפעתם של המשתתפים בתהליך על ההצעה הסופית

- לאור ההשלכות ההרסניות, לדברי נציגי המטה, של הרפורמה במתכונתה המוצעת על הסדרי הפיקוח והבקרה במערכת התכנון, מבקשים לדעת מה התשתית העובדתית והמקצועית שעל בסיסה קודמה ההצעה

- הפרדה בין רפורמה בתכנון לבין יעול תהיליכים בנושא הרישוי וקידום מהיר של רפורמה ברישוי העברת נושא התכנון לועדת חקירה ממלכתית שהתווה קוים לרפורמה אחראית

ח"כ אזולאי בעת ישיבת הועדה ביקש, לדבריו בפעם השלישית מנציגי הממשלה, את רשימת האנשים שעסקו בהכנת החוק, זאת לאחר שבשתי הישיבות הקודמות הוא ביקש רשימה זו ולא קיבל. אזולאי גם שאל את נציגי הממשלה האם נראה להם תקין כי הוועדה יושבת ומקבלת החלטות על החוק, כשהממשלה עוד לא סיימה לדון בו.

בתגובה אמר נציג משרד המשפטים כי השינויים שייערכו בממשלה יובאו בהקדם בפני הכנסת.

הפרדה בין תכנון לרישוי

פלמחים
פעילי מגמה ירוקה ואנשי הועד להצלת חוף פלמחים מול משזרדו של היועץ המשפטי לממשלה - צילום: באדיבות מגמה ירוקה
בנושא הפרדה בחוק החדש בין תכנון הבנייה לבין הרישוי ישנו באופן מפתיע קונצנזוס בין הקבלנים לארגוני הסביבה. הדבר בא לידי ביטוי בדיון מיוחד שהתקיים בכנסת ביום חמישי, ה-20 במאי בו השתתפו עשרות נציגי ארגונים חברתיים, כלכליים וסביבתיים, התאחדות הקבלנים וארגוני אנשי המקצוע, שהציגו את עמדותיהם לגבי החוק.

תנועת אומ"ץ, אזרחים למען מנהל תקין הפנה לראש הממשלה בנימין נתנהיו מכתב בו הוא מביא תיקונים לחוק הבניה משנת 2005 שלדעת אראלה גולן, יו"ר שלוחת אומ"ץ חברתי כבר פתרו את בעיות הרישוי בישראל.

הנה ציטוט מהמכתב: "מסתבר שבנושא הרישוי למעשה הבעיה נפתרה כבר ב-2005. באותה עת הונח תיקון 72 לחוק תכנון הבנייה, מתאריך ה-3 באפריל 2005 על ידי חברי הכנסת מיכאל גורולובסקי ודוד אזולאי ,המאפשר לאדם בעל סיווג רישוי מיוחד לקבל אישור לסגירת מרפסת, הקלות מסוימות ואפילו בניה במסגרת מצומצמת .במידה ואם תוך זמן קצוב של על 90-60 יום לא הסתיימה בדיקת התיק עורך הבקשה אמור להיות אחראי באורח משפטי בפני כל רשות על הבניה התאמה לתכניות הקיימות וחוקיותה .

גולן מזכירה לנתניה שבאותו פרק זמן בשנת 2005 הוא כיהן כשר האוצר ונתת אור ירוק לאישור החוק.

פלמחים – למנוע הולילנד מספר 2

פעילי תאי מגמה ירוקה ברחובות ואנשי הועד להצלת חוף פלמחים אינם מניחים לציבור לשכוח מהסכנה העורבת לחוף היפה והייחודי. ביום ב', 24 במאי הם עלו לפתח משרד היועץ המשפטי לממשלה וקראו לו להכריע לטובת שמירה על חוף פלמחים בידי הציבור.

כזכור יהודה ווינזטיין, היועץ המשפטי לממשלה אמור להכריע בקרוב בשאלת המכרז על חוף פלמחים. המפגינים מבקשים מוויינשטיין בשלטים צבעוניים: "עשה צדק, שמור את חוף פלמחים בידי הציבור!". בשלט נוסף היה רשום: "לוקחים לנו את החוף, אין לנו ברירה אלאלחפש אותו כאן בירושלים"!

גם מבקר המדינה פנה לאחרונה ליועץ המשפטי בבקשה לבחון לעומק את שאלת תקינות המכרז בחוף והצביע על שורה של ליקויים אשר מעלים חשדות של ממש לגבי חוקיות אישור הפרויקט.

לכתבה באפוקטיימס

Comments