הדשא של השכן: ישראל יותר ירוקה מהולנד?

פורסם: 4 במאי 2012, 11:01 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 במאי 2012, 11:06 ]

מחקר של המרכז למדיניות סביבתית בודק מה מצב הסביבה בישראל לעומת שש מדינות אחרות. התוצאה? יש בהחלט מקום לשיפור

nrg מעריב | 2/5/2012 16:54
תגיות: ישראל (סביבה)
ירוקים זה לזה? ישראל אינה מצטיינת - בהשוואה למדינות כמו שבדיה והולנד. הגרף של המרכז למדיניות סביבתית (במכון ירושלים לחקר ישראל) מציג השוואה אורדינלית בין שבע מדינות: דרום קוריאה, בריטניה, אירלנד, איטליה, שבדיה הולנד וישראל.

הגרף בודק כיצד מדורגות המדינות לפי תפקודן עבור כל מדד בהשוואה אורדינאלית (סידורית). הגרף מאפשר מבט על סדרה מדדים בעלי יחידות שונות ובעלי משרעת תפקוד שונה, ובמקרה זה כולם קשורים בניהול סביבתי ובמצב רווחת האדם – תחומים אשר דורשים לרוב ראייה ארוכת טווח בתכנון המדיניות.

ככל שהשטח בתוך העקומה המחברת בין המדדים קטן יותר והערכים מתקרבים למרכז הגרף, כך התפקוד היחסי טוב יותר:
באדיבות: המרכז למדיניות סביבתית במכון ירושלים לחקר ישראל
שבעה בגרף אחד: על מצב הסביבה בישראל ובכמה מדינות אחרות באדיבות: המרכז למדיניות סביבתית במכון ירושלים לחקר ישראל
מה ניתן ללמוד מהגרף? אין מדינה המצטיימת בכל התחומים, וגם למדינות המצטיינות בתחומים מסויימים יש מגרעות בתחומים אחרים. ישראל מגלה תפקוד נמוך במדדים של "ניהול משק הבית", בין היתר בפליטות מזהמים לאוויר, בטיפול בפסולת, באיכות המים (מדד שאינו משקף את השינוי הגדול המתרחש כיום עם הגידול בשימוש בהתפלה ובמים מושבים), ובפערים פנים-מדינתיים – בפרט אי השוויון בחלוקת ההכנסות.

אומנם, בהשוואה לשבדיה והולנד - ישראל אינה מצטיינת, אך ישנם תחומים בהם לא נרצה ללכת בעקבות מדינה כמו שבדיה לדוגמה. זה מתרחש בעיקר בתחומי תחבורה ואנרגיה: מדדי רמת מינוע ונסועה גבוהים, וכמו כן אספקת האנרגיה לנפש (בין היתר כיוון שמדובר במדינות בעלות אקלים קר). ישראל לא הגיעה לרמות הגבוהות הנרשמות במדינות אחרות כאיטליה, בריטניה ואף שבדיה.

תוחלת החיים בישראל היא מן הגבוהות בעולם. אך יש להיערך להשלכות החברתיות וכלכליות של מאפיין מבורך זה. בנוסף ,שביעות הרצון מהחיים בישראל גבוהה יחסית; מדיניות סביבתית נכונה יכול להשאירנו ברמה זו, ואף לקרב אותנו לרמות של שבדיה והולנד, בהן שביעות הרצון גבוהה אף יותר.
Comments