הדילמה של ארדן: סביבה או קריירה?

נשלח 13 בינו׳ 2011, 1:44 על ידי Sustainability Org

עצם העובדה שארדן לא דחה על הסף את ההצעה להיות השגריר באו"ם, מעבירה מסר ברור: המשרד להגנת הסביבה פחות חשוב בעיניו

אביב לביא | 13/1/2011 10:05
תגיות: גלעד ארדן, המשרד להגנת הסביבה

יחליט גלעד ארדן מה שיחליט באשר לתפקיד השגריר באו"ם שהוצע לו (על-פי הפרסומים, הוא אמור להשיב ל נתניהו בימים הקרובים) - למשרד להגנת הסביבה כבר נגרם נזק גדול. עצם העובדה שארדן לא דחה את ההצעה על הסף, שהוא מתחבט, נפגש עם שגרירינו הקודמים באו"ם ומתייעץ, מעבירה מסר ברור: המשרד להגנת הסביבה הרבה פחות חשוב בעיניו מכפי שהצהיר מאז שנכנס לתפקיד. הרי אם היה מכהן כעת כשר ביטחון או כשר חוץ, הוא לא היה מעלה בדעתו להשליך את התיק ולהמריא לניו-יורק - ואיש לא היה טורח לשטוח בפניו הצעה כזאת.

רק בשבוע שעבר הופיע ארדן בכנס ראשון מסוגו שעסק בקשר בין ביטחון וסביבה, והרביץ בקצינים תורה. הוא ניסה להסביר להם שצבא חזק זה חשוב, אבל שזיהום אוויר, קרקע ומים, שהידלדלות משאבי הטבע ובעיקר שמשבר האקלים העולמי הם נושאים אקוטיים לא פחות לקיומה ולבטחונה של ישראל. כשר להגנת הסביבה הוא אחראי על כל התחומים החשובים הללו, אז מה פתאום לקום ולנסוע באמצע הקדנציה?

התשובה טמונה מן הסתם בשיקולים פוליטיים קרים: אם ארדן ייסע, זה כנראה משום שהוא מעריך שזה יועיל למסע שלו אל הצמרת הגבוהה של הפירמידה הפוליטית. למרבה הצער, לאור עולם המושגים וסדרי העדיפויות של הפוליטיקה הישראלית, ייתכן שהוא צודק. מה שעוד מצער, זה שנדמה שארדן באמת נשאב לתוך העולם הסביבתי, התאהב בתחום והפנים את חשיבותו וקסמו. אם יחליט לעלות על המטוס לאמריקה, יהיה קשה להחמיץ את המסר: הסביבה אולי חשובה - אבל הקריירה חשובה יותר.

לכתבה באתר nrg
Comments