המדינה תקצה 151 מיליון שקל להפחתת פליטות גזי חממה

פורסם: 29 באוג׳ 2011, 2:54 על ידי: Sustainability Org
בשבוע הבא צפויה ועדת הכספים לאשר את העברת הסכום, המיועד למימון פרויקטים בשנתיים הקרובות; מתוך התקציב, 40 מיליון שקל יוענקו לעידוד התקנת טכנולוגיות ישראליות חדשניות
ליאור בן דוד 17.08.11, 14:02

בשבוע הבא צפויה ועדת הכספים לאשר הענקת 151 מיליון שקל לשנתיים הקרובות למימון פרויקטים להפחתת פליטות גזי חממה, מתוכם 40 מיליון שקל יוענקו לעידוד התקנת טכנולוגיות ישראליות חדשניות - כל זאת במסגרת התוכנית הלאומית אותה אימצה הממשלה בנובמבר 2010 אשר כללה הקמת מנגנון לתמיכה בהשקעות, שמטרתן להפחית פליטות גזי חממה. המנגנון, המנוהל באחריות משותפת של המשרד להגנת הסביבה ומשרד התמ"ת, יעניק 111 מיליון שקל בשנים 2011-12 לפרויקטים והשקעות בתחומים שונים אשר יעמדו בקריטריונים שנקבעו להפחתת פליטות גזי חממה. 

 

אישור הפרויקטים ייעשה על ידי ועדה משותפת של נציגי המשרדים להגנת הסביבה, משרד התמ"ת ומשרד האוצר בראשות משותפת של מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה ומנהל מרכז השקעות. 

 

המדען הראשי במשרד התמ"ת יעניק סיוע נוסף בהיקף של 40 מיליון שקל בשנים 2011-2012 לפרויקטים שהטכנולוגיות שיוטמעו בהם פותחו ע"י חברות ישראליות ויותקנו לראשונה באופן מסחרי. זאת במטרה לסייע לחברות ישראליות המפתחות טכנולוגיות בתחומי הפחתת פליטות ואיכות הסביבה ליישם את פיתוחיהן בארץ, דבר שיאפשר להן לפרוץ בהמשך לשווקים העולמיים. 

 

מטרת התוכנית הלאומית היא לעמוד ביעד אותו אימצה ממשלת ישראל, בהתאם להצעת המשרד להגנת הסביבה - הפחתה של 20% פליטות גזי חממה עד שנת 2020. 

 

לצורך יישום התוכנית נקבע בהחלטת ממשלה כי יוקצו 2.2 מיליארד שקל למימון פעולות להפחתת פליטות בעשור הנוכחי בתחומי ההתייעלות האנרגטית, בנייה ירוקה, תחבורה וכן חינוך והסברה. 

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר כי "הפרויקט הוא קפיצת מדרגה אדירה בהתייחסות המדינה לסביבה. לראשונה, ממשלה בישראל מתקצבת סכומים חסרי תקדים להפחת פליטות גזי חממה. נמשיך לעשות הכל כדי לעמוד בהתחייבות הבינלאומית שנתנה ישראל בוועידת קופנהגן וגם לשפר את איכות האוויר בישראל". 

 

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, שלום שמחון, אמר כי "התעשייה הישראלית היא מהמובילות בעולם בתחום האנרגיה הירוקה וזוהי ההזדמנות עבור רשויות, חברות, מפעלים ויזמים לאמץ את קדמת הטכנולוגיה הישראלית. שילוב טכנולוגיות ידידותיות לסביבה, לא רק יתרום להפחתת זיהום האוויר וההתחממות הגלובאלית אלא גם יביא לחיסכון בהוצאות על אנרגיה, יתרום לחיזוק התעשייה הישראלית בתחום הירוק ויפתח עבורה את השוק הגלובאלי".
Comments