הרשות המבצעת: חברת מקינזי

פורסם: 9 בדצמ׳ 2009, 23:58 על ידי: Sustainability Org
מאת רז גודלניק, תאריך פרסום: 8/12/2009
 
מרבית המדינות המשתתפות בוועידת האקלים מגיעות עם אג'נדה ומטרות ברורות ויאבקו למימושן. ולא מדובר רק בארצות הברית או בסין, אלא גם במדינות פחות מרכזיות כמו פולין או אקוודור. מה האג'נדה והמטרות של ישראל? לארדן ולחברת הייעוץ הכלכלית שלו הפתרונים. דעה
 
הסיכוי שאני אמצא את עצמי מסכים עם עוזי לנדאו הוא מאד קטן, אבל הפעם זה קרה. שר התשתיות למד כי גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, מבקש להציג את מסקנות דוח מקינזי בקופנהגן כעמדתה של מדינת ישראל ושלח מכתב חריף בעניין לראש הממשלה.
 
במכתבו כותב לנדאו כי "אני תמה, אימתי עבר תהליך קבלת החלטות משמעותיות מעין אלה מממשלת ישראל לחברת מקינזי? מאימתי הסמיכה הממשלה את חברת מקינזי לקבוע את המדיניות במקומה...לא רק שהממשלה לא דנה בהמלצות ועדת המנכ"לים, אלא שהשר להגנת הסביבה בחר להציג בפורום בינלאומי חשוב זה מסקנות של חברה פרטית שאין לה לא אחריות ולא סמכות לקבוע בנושאים חשובים אלה".

ללנדאו יש כמובן את הסיבות שלו להתנגד לאימוץ מסקנות דוח (רמז: תחנת הכח הפחמית באשקלון), אבל הנושא העקרוני שהוא מעלה כאן הוא לב העניין. יוצאת לה משלחת נכבדת של נציגי ממשלת ישראל לוועידה בינלאומית חשובה מעין כמותה מבלי שהממשלה ניהלה דיון מסודר בנושא והחליטה מהי עמדתה הרשמית לועידה.

את הוואקום שנוצר ניסה השר ארדן למלא באמצעות אימוץ מסקנות דוח מקינזי עלי ידי משרדו והצגתן קבל עולם ועדה כמדיניות של ממשלת ישראל. אלמלא לנדאו ייתכן שזה גם היה יוצא לפועל ואפילו עובר בשלום. ארדן, בתגובה, לא הכחיש את הדברים ומסר כי "לאחר שחברת מקינזי בחנה בשיתוף פעולה מלא עם כל משרדי הממשלה - ובכלל זה משרד התשתיות - את פוטנציאל הפחתת הפליטות של ישראל, ביקשתי מראש הממשלה להציג את המידע במליאת הוועידה".

השר ארדן גם לא הבין על מה בדיוק לנדאו מתלונן וביקש ממנו ליישר קו – "אני קורא", הוא מסר, "לשר התשתיות לאמץ את המלצותיי לממשלה על קביעת יעד להפחתת פליטות בהתאם למסקנות דוח מקינזי, ולהכין תוכנית לאומית לחיסכון בחשמל כמצופה ממנו".  מה לגבי נושא תהליך קבלת ההחלטות שעליו קובל לנדאו? נאדה. אף מילה על כך.

כשרוצים, אפשר
רצון טוב היה. לפחות על הנייר. בחודש מאי השנה אישר הממשלה בישיבתה הקמת ועדת שרים להגנת הסביבה ולשינויי אקלים ובסוף חודש יוני החליטה הממשלה להקים ועדת מנכ"לים בראשות מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, שהיתה אמורה לגבש "הצעת מדיניות לגבי הפחתת פליטות גזי חממה בישראל שתשמש מצע לדיונים הצפויים בוועידת קופנהגן בדצמבר 2009. הצעת מדיניות זו תוצג לממשלה ולוועדת השרים לפני התכנסות ועידת קופנהגן". הכל טוב ויפה, אבל כמובן שבפועל לא הוגשה הצעה לממשלה וכל מה שנותר היה דוח מקינזי, שגם הוא כאמור לא הוצג עדיין בפני הממשלה.

כיועץ לשר הפנים לשעבר, אברהם פורז, אני יודע מקרוב שכשממשלת ישראל רוצה היא יכולה ויודעת לקיים תהליך קבלת החלטות מעמיק וראוי. אין זה אומר שהתהליכים הללו נקיים משיקולים פוליטיים, ודאי שלא, אבל עדיין ניתנת לכל הגורמים המקצועיים, כולל גורמים חיצוניים, האפשרות להגיד את דעתם בנושא. כאן זה לא קרה לאחר פרסום הדוח. אני בטוח שישנם לא מעט גורמים בתוך משרדי הממשלה ומחוצה להם שיש להם מה להגיד לגבי הדוח ומסקנותיו ואני מאד בספק אם קולם נשמע ונלקח בחשבון.

אפילו אם נשים לרגע בצד את הביקורת שיש לי על דוח מקינזי ונצא מנקודת הנחה שמקינזי עשו עבודה טובה ואין בדוח רבב. האם אין זה אומר שלממשלת ישראל מותר לאמץ מטרות קצת יותר שאפתניות? אולי ישנו רוב בקרב השרים שרוצה ליישר קו עם העולם ולאמץ הפחתות של ממש בפליטת גזי חממה במקום להזדחל מאחור ולהסתפק רק בהפחתות בגידול בפליטות? יכול להיות שכן ויכול להיות שלא, אבל לעולם לא נדע זאת אם לא יהיה דיון בנושא בממשלה והצבעה מסודרת בעניין.

עדיף לביבי להישאר בירושלים
ההתנהלות האומללה של ממשלת ישראל בנושא היא לא דבר חדש כפי שמצביע דוח מיוחד של מבקר המדינה שפורסם השבוע על הטיפול בגזי חממה, אבל אין ספק שהשבוע נקבעו שיאים חדשים. על פי הדיווחים מרבית המדינות המשתתפות בוועידה (סה"כ 192) מגיעות עם אג'נדה ומטרות ברורות ויאבקו למימושן ולא רק מדובר בקליברים מהסוג של ארה"ב או סין, אלא גם במדינות פחות מרכזיות כמו פולין או אקוודור. מה האג'נדה והמטרות של ישראל בדיוק מלבד מאבק נחוש שלא להחשב למדינה מפותחת שמחוייבת בהפחתות? לארדן הפתרונים.

העובדה שישראל מגיעה לועידה בלי משנה מסודרת לא בדיוק צדה את עינה של התקשורת, שבחרה להתמקד בשאלה "הקריטית" אם ביבי יסע או לא יסע לקופנהגן. מה זה בדיוק משנה כשאין מדיניות בנושא? האם משהו ישתנה אם הוא יסע? איכשהו העיקר זז הצידה ופינה מקום לטיפול בשולי. כלבי השמירה העדיפו ברובם שלא לצלול לפרטים המעייפים של פליטות הפחתות ואחוזים ולעסוק יותר ברמות המחירים של המלונות בקופנהגן. לעניות דעתי, איך שהדברים נראים כרגע, עדיף דווקא שביבי יישאר בירושלים ולא ינסה לטשטש בקופנהגן את הטיפול הכושל שלו ושל הממשלה שלו בנושא.

ואולי בכלל כדאי לשלוח צוות ממקינזי ישראל במקום המשלחת הישראלית, אם ממילא המשלחת מתכוונת לדקלם את הדוח שלהם. נראה לי שעדיף למדינת ישראל שארדן ינצל את ימי הוועידה לעשות שיעורי בית בירושלים וידאג להוביל מהלך רציני וראוי של קבלת החלטות בממשלה בנושא ההתחממות הגלובלית, שאולי יוביל ליעדים יותר שאפתניים מאלו המצויינים בדוח. בינתיים טוב שיש את עוזי לנדאו שיזכיר לארדן ולכולנו שהרשות המבצעת היא (עדיין) ממשלת ישראל ולא חברת מקינזי.  

Comments