השקעה ירוקה של 1.3 טריליון דולר תוביל ליציבות

נשלח 2 במרץ 2011, 10:58 על ידי Sustainability Org

כך קובע דוח חדש של האו"ם. על פי הדוח יש להשקיע 108 מיליארד דולר בחקלאות ירוקה, 134 מיליארד דולר בבנייה ירוקה ו-15 מיליארד דולר לשימור היערות. "כך נזכה לעתיד יציב יותר", טוענים מחברי הדוח

אלכס דורון | 2/3/2011 16:32
תגיות: השקעה ירוקה,או"ם (סביבה)

השקעה של 1.3 טריליון דולר בכל שנה בתחומי הכלכלה הירוקים תביא ברכה לעולם כולו ותקנה לו, לטווח הרחוק, גם יציבות כלכלית. כך עולה מדוח חדש של מומחי האו"ם. זו הפעם הראשונה שגורם על בינלאומי כימת את ההערכות הנדרשות לצרכי העולם בנושאי סביבה.

טורבינות רוח.
טורבינות רוח. "על ממשלות העולם למלא מעתה תפקיד מרכזי יותר" צילום: רויטרס

הגם שמדובר לכאורה בסכום ענק – המבוטא בטריליונים – בסך הכול הכוונה היא להשקיע רק כשני אחוזים מהתל"ג העולמי בעשרה תחומים עיקריים המוגדרים "נושאי מפתח". התוצאה צפויה להוביל לכלכלה ירוקה ויעילה שעושה שימוש נבון יותר במשאבי הטבע ומצמצמת את זיהום האוויר. הדוח שהוכן בידי צוות תוכנית האו"ם לנושאי סביבה ומיזמי כלכלה ירוקה (UNEP) הוגש בסוף השבוע האחרון לעיון שרים ממאה מדינות שהגיעו לכנס מיוחד בניירובי.

עורכי הדוח קובעים שעל ממשלות העולם למלא מעתה תפקיד מרכזי, על ידי הנהגת שינויים נדרשים בחקיקה ובמדיניות שלהן. כמו כן נכתב בדוח כי על מדינות העולם להתחיל להשקיע כספי ציבור משמעותיים בתוכניות שיעודן המרכזי יהיה הבטחת טובת האזרחים ושיפור איכות חייהם. כל אלו יאפשרו מימוש השינוי הנדרש לקראת מעבר לעתיד ירוק ויציב יותר.

התחשיבים בדוח המומחים מצביעים בין השאר על הצורך בהשקעות מיידיות בסך 108 מיליארד דולר בשנה בחקלאות ירוקה. חקלאות שאינה מבזבזת משאבי טבע, אבל גם מעודדת חזרה להפעלת חוות חקלאיות יותר קטנות.

134 מיליארד דולר בשנה יש להשקיע במגזר הבנייה – בעיקר כדי לשפר את יעילות צריכת האנרגיה. 110 מיליארד דולר נדרשים לשיפור תעשיית הדיג העולמית, הדבר כולל הקטנת היקף הדיג. 15 מיליארד דולר בשנה יש להשקיע בתעשיית היערות – שהיא מרכיב הכרחי, שגם מבטיח שיישא פרי, במאבק נגד תוצאות שינויי האקלים. 110 מיליארד דולר יידרשו לשיפור מערכות המים בעולם וטיפול בשפכים – עם דגש משמעותי במיחזור ומתקני טיהור.

צוות המומחים כלל אנשי מקצוע מהמדינות העשירות והמדינות המתפתחות. על פי הדוח, הנהגת "כלכלה ירוקה" תביא לצמיחה שנתית של עוד חמישה עד עשרה אחוזים. כלומר היא תהיה הרבה יותר טובה לכלל העולם מהמצב הנוכחי שבו רוב המדינות לא עושות דבר (או עושות מעט מאד) בכיוונים הללו.

לכתבה באתר nrg
Comments