השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן: רפורמת התכנון והבנייה תיצור הרבה הולילנדים

פורסם: 25 באפר׳ 2010, 2:20 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 11:18 23/04/2010
 

ארדן הצטרף למבקרי הרפורמה שמקדמת הממשלה; "בתוכן שיצקו לתוכה יש הפרה של האיזון בין פיתוח לשימור הסביבה"


הביקורת נגד רפורמת התכנון והבנייה שמקדמת הממשלה הולכת וגוברת ועכשיו מצטרפים אליה גם קולות מתוך הממשלה. במסגרת אירועי יום כדור הארץ שנערכו אתמול (חמישי) מתח השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, ביקורת חריפה על הרפורמה והזהיר שיישומה במתכונת הנוכחית יגרום להיווצרות "הרבה הולילנדים".

ארדן דיבר במהלך אחד האירועים המרכזיים שהתקיימו אתמול - הענקת פרסי הגלובוס הירוק לגופים ואישים שפעלו למען הסביבה, והגלובוס השחור למי שפעל נגד הסביבה. ארגון הגג של הירוקים "חיים וסביבה" שארגן את האירוע, העניק את הגלובוס השחור לממשלה בגלל רפורמת התכנון והבנייה שאותה היא מקדמת.

"הרפורמה הזאת נעשתה מתוך כוונה טובה לייעל ולפשט הליכי תכנון", אמר ארדן. "אני נאלץ בצער לציין שבתוכן שיצקו לתוכה יש הפרה מוחלטת של האיזון בין פיתוח והצורך בשימור סביבה. אם היא תעבור במתכונתה הנוכחית, צפויים לנו הרבה הולילנדים. אני שמח שגם ראש הממשלה הבין זאת וביקש ממשרד המשפטים לחזק את מנגנוני הבקרה שיש בה".

בינתיים ממשיכים הארגונים הסביבתיים למצוא בעיות נוספות ברפורמה המתוכננת, המקודמת כיום באמצעות חוק תכנון ובנייה חדש. הארגונים מתמקדים בין השאר בבדיקת התפקיד שיהיה בחוק לוועדת התכנון האחראית על שמירת הסביבה החופית ( ועדה המכונה ולחוף).

מבדיקה שערכה עמותת "אדם טבע ודין", עולה בין השאר שבחוק החדש מתבטלת למעשה זכות הציבור להגיש ערעור על החלטות הנוגעות לתוכניות בנייה בחופים שתקבל הוועדה לשמירת הסביבה החופית. זכות זו נשארת רק בידי חברי הוועדה לשמירת הסביבה החופית, או היזמים. משמעות הדבר היא שאם הגיש יזם תוכנית והוועדה קיבלה החלטה שאינה נראית לו, הוא יוכל לערער עליה. לעומת זאת, אם הוא הגיש תוכנית שאושרה ופוגעת לטענת הציבור בחוף, נציגי ציבור לא יוכלו לערער עליה. הארגון הסביבתי טוען שמדובר בפגיעה במטרות החוק לשמירת הסביבה החופית שחוקק בעיקר כדי להגן על ההאינטרס הציבורי של שמירת החופים.
 

כתבות קשורות:
Comments