התעשרתם מספיק, הגז שייך לכולנו

פורסם: 15 בספט׳ 2010, 23:18 על ידי: Sustainability Org

הגז בים התיכון הוא חלק ממשאבי הטבע שלנו. המדינה צריכה לדאוג לציבור, ולהעלות את התמלוגים ל-50 אחוז. הטייקונים עוד ירוויחו די והותר

דני רבינוביץ' | 13/9/2010 12:27
גילוי מרבצי הגז הגדולים בים התיכון מול חופי ישראל הם חדשות סביבתיות טובות. גז טבעי הוא הדלק המחצבי שבעירתו פולטת הכי פחות מזהמים וגזי חממה. ישראל, שתעשיית החשמל שלה מתבססת עדיין בעיקר על פחם, מתכננת מפעלי התפלת מים בקנה מידה גדול ועומדת להיות חלוצה בתחום המכונית החשמלית. בנתונים הללו, המעבר משריפת פחם לשריפת גז בתחנות כוח, שמן הסתם יואץ בגלל גילוי הגז, הוא חשוב מאין כמוהו. הסיכוי שישראל כיצואנית גז תעזור למדינות אחרות לעשות שינוי דומה גם הוא התפתחות חיובית.

אך על המהלך כולו מעיב עתה המאבק על תמלוגי הגז. מספר חברות אנרגיה - דלק של יצחק תשובה וחברה בבעלות אמריקאית הן הבולטות - השקיעו בשנים האחרונות ממון בחיפושי הגז. הן קיבלו מן המדינה זיכיונות חיפוש והפקה תמורת התחייבות לשלם למדינה כרבע מהכנסותיהן, אם יתחילו להרוויח. עכשיו, כשמתברר שההכנסה תגיע למאות מיליארדים, מבקשת המדינה לשנות את החוק ולהעלות את רף התמלוגים כדי לקרבו לאחוז המקובל בעולם, שבחלק מהמדינות מגיע לחמישים אחוז ואף יותר. התאגידים בעלי הזכיונות טוענים מנגד שהם נכסו לעסקי הגז על סמך האחוזים הנמוכים, ושלא הוגן להפוך עליהם עתה את השולחן.
מנוף צמיחה עבור כולנו

העלאת התמלוגים לעת הזאת איננה רק הוגנת אלא גם חוקית, צודקת וחיונית. הגז בים התיכון הוא חלק ממשאבי הטבע של כולנו. הפקתו צריכה להניב רווחה לכלל, ולא רווחי עתק דמיוניים לקומץ בעלי עניין שכבר כיום חיים בעושר אגדי. כמות הגז שתופק גדולה כל כך שגם אם מחצית ההכנסה תלך למדינה למימון חינוך תשתיות, רווחה ובריאות, המשקיעים עדיין ירוויחו מאות מיליונים. הטענה כאילו העלאת התמלוגים תפגע באמון בעלי הון בממשלה ותעצור בהם מלהשקיע את כספם ואת מרצם במיזמים כאלה בעתיד היא דמגוגיה זולה. על כל משקיע שיסרב להיכנס לעסקי גז בישראל יימצאו עשרה שיקפצו על המציאה.

המדינה היא השותף העסקי של הזכיינים, אבל לא רק. אחריותה העליונה היא להגן על האינטרס של כלל הציבור, לא על זכותם של טייקונים להתעשר עוד יותר לכן כשהנסיבות משתנות יש לה זכות מלאה, ובמקרה הזה חובה, לשנות חוקים, כולל החוק המיושן שמסדיר תמלוגים בהפקת מחצבים. חובתה להפוך את הגז הימי למנוף צמיחה עבור כולנו מכתיבה פתרון פשוט: העלאת רף התמלוגים עד לפחות 50 אחוז.


יש לממשלה חובה נוספת בשולי המאבק הזה: לבוא חשבון נוקב עם אלה שתאוות הבצע שלהם העבירה אותם על דעתם והם מנסים לתאר את המאבק הלגיטימי על התמלוגים כמאבק שכוונתו להגן על יבוא גז מחו"ל. תיאור כזה הוא מרושע, וכל כוונתו היא הסחת הדעת מן העיקר יידעו כולם: הקמפיין להעלאת התמלוגים עוסק רק באינטרס של הציבור ליהנות מנכסיו. מי שמבקשים לפגוע באינטרס הזה הם רק בעלי הזיכיונות.

פרופ' רבינוביץ' ייקח היום (ב') חלק בכנס מיוחד של שתיל בנושא תמלוגי הגז אוניברסיטת תל אביב

לכתבה באתר nrg
Comments