הצעת חוק: משאבי טבע – שייכים לאזרחים

נשלח 2 בינו׳ 2011, 5:31 על ידי Sustainability Org

על פי הצעתם של חמישה ח"כים, היטל הרווחים יגדל לעשרים אחוזים. "המדינה הייתה עד היום פראיירית", אמר ח"כ דב חנין

אריק בנדר | 2/1/2011 5:04
תגיות: תמלוגים על נפט וגז,משאבי הטבע,דב חנין,זבולון אורלב,אורי מקלב,אורית זוארץ,ניצן הורוביץ

לקראת הגשת הדוח הסופי של ועדת ששינסקי הגישו חמישה חברי כנסת הצעת חוק הקובעת כי משאבי הטבע של המדינה שייכים לאוכלוסייה וכי יש להגדיל באופן דרמטי את הכנסות המדינה מגז, נפט, פוספטים ושאר משאבי הטבע.

אסדת קידוח גז
אסדת קידוח גז צילום ארכיון: אלי דסה

על פי הצעתם של חברי הכנסת דב חנין (חד"ש), זבולון אורלב (הבית היהודי), אורי מקלב (יהדות התורה), אורית זוארץ (קדימה) וניצן הורוביץ (מרצ) היטל הרווחים יגדל על כל משאבי הטבע למיניהם ל- 20 אחוז. הצעת החוק הוכנה בסיוע של אנשי המחקר של הפורום לפעולה אזרחית.

"כיום לשם השוואה היטל הרווחים על נפט וגז מגיע לכ-12.5 אחוז בלבד ואילו על המחצבים המופקים בים המלח ל-5 אחוז בלבד. מדינת ישראל היתה עד היום פראיירית, אבל זה לא אומר שאנחנו  צריכים להמשיך ולהיות פראיירים גם בעתיד", מסביר ח"כ חנין.

"הצעת החוק קובעת שאזרחי ישראל עדיפים על הטייקונים. היא חלה על כל סוגי משאבי הטבע המתכלים המופקים בישראל ומתמודדת עם אבסורדים קיצוניים הקיימים בתחום זה לא רק ביחס להפקת גז טבעי אלא גם ביחס להפקת אוצרות הטבע ים המלח והפוספטים בנגב", הוסיף חנין.

הצעת החוק קובעת שיעור ריאלי של הכנסות המדינה מהפקת כל משאבי הטבע שבבעלותה. כמו כן הכנסות המדינה מהיטל על רווחי הגז ושאר משאבי הטבע יופקדו בקרן לאומית  שעליה תפקח ועדה ציבורית ולא לקופת האוצר. הכספים ישמשו בעיקר לחינוך ורווחה.

"הצפת השוק בכסף זול ופתאומי, כפי שיעידו מדינות למודות ניסיון, עלולה להביא לייסוף חד של המטבע המקומי, לפגיעה עמוקה בייצוא ובמגזר התעשייתי, לאינפלציה ולעלייה באבטלה. לעומת זאת, ניהול הכספים באמצעות קרן, מאפשר לחברה להינות מהם הן בטווח המיידי, על ידי שילוב תשואות הקרן בתקציב השנתי, והן בטווח הארוך על ידי השארת עתודות כספיות מספיקות לפיתוחה של המדינה בעתיד ולרווחתם של תושבי ישראל בדורות הבאים". ההצעה גם קובעת מנגנונים שנועדו להגן על המשקיעים הקטנים מפני בעלי ההון.
מטרת החוק - ליצור איזון

ח"כ זבולון אורלב אמר:"בורא עולם העניק למדינת ישראל מתנת טבע השייכת לכל אזרחיה ולכן ראוי שאזרחי המדינה יהיו הנהנים העיקריים מאוצר הטבע שהתגלה בשדה הגז".

ח"כ אורית זוארץ (קדימה) הוסיפה: "מטרתה של הצעת החוק היא ליצור איזון בחלוקת המשאבים. יש לתקן את המצב המעוות לפיו ישנה מריבה בין הזכיינים לבין המדינה על אוצרות הטבע המועטים שמצויים בשטחי מדינת ישראל".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) ציין כי "המתנות שניתנו לארץ ישראל לא ניתנו כמתנות חינם, הם משאב של הציבור כולו. חלוקת הרווחים צריכה להיות בפרופורציה להשקעה".

הצעת החוק מסדירה את תחום הפקת משאבי הטבע המתכלים בישראל,  על מנת להבטיח תמורה הולמת לציבור בעד הפקתם. שתי הנחות יסוד עומדות ביסודה. האחת, שכל אוצרות הטבע המצויים בטריטוריה ובאזורים

הימיים של מדינה ריבונית שייכים לאוכלוסייתה. השנייה, שאוצרות טבע, מעצם טיבם, מתכלים. בפועל, אוצרות טבע עומדים לרשות הציבור רק פעם אחת בקדנציה של מדינה ריבונית.

לדברי היוזמים הצעת החוק שלהם נועדה להתמודד עם המסקנות המסתמנות של ועדת ששינסקי. "על פי המצב הקיים, כפי שתואר בדו"ח ועדת ששינסקי, הכנסות המדינה ממשאבי טבע (Government Take) של ישראל, מגיעות, לכל היותר, לשיעור כולל של 24% עד 31%, ובמקרים רבים הוא נמוך הרבה יותר.

ישראל נמצאת בתחתית הליגה העולמית בתחום זה  ועל כן מטרת הצעת החוק להגדיל את חלקה של המדינה באופן משמעותי יותר. לפיכך מוצע להעלות את שיעור התמלוגים על כל משאבי הטבע המתכלים ל-20%".

ח"כ חנין הדגיש כי הצעת החוק היא על רווחים שיופקו רק מיום אישור החוק ולא רטרואקטיבית.

לכתבה באתר nrg
Comments