חרף התחייבותה, ישראל לא עומדת ביעדים להפחתת פליטת גזי חממה

פורסם: 4 באוק׳ 2014, 3:01 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 באוק׳ 2014, 3:03 ]

בוועידת האקלים הקודמת ניתנה הבטחה להפחית את הפליטה ב-20%; תוכנית בעלות 2.2 מיליארד ש"ח הושקה - אך משרד האוצר הקפיא אותה

מאת צפריר רינת, 1/10/2014

בשנה הבאה תתקיים בפריז הוועידה הבינלאומית על שינויי אקלים ומשלחת מטעם ממשלת ישראל שתבוא לשם תמצא עצמה במצב מביך. היא תצטרך להודות שלא עמדה בהבטחותיה בנושא המאבק בשינויי האקלים.

על פי נתונים שמציג המשרד להגנת הסביבה, ישראל כשלה עד עתה בעמידה ביעד הפחתת פליטת גזי חממה לו התחייבה. בשבוע שעבר פנה המשרד אל המועצה הלאומית לכלכלה הפועלת במשרד ראש הממשלה וביקש להקים ועדה בין-משרדית שתקבע יעד מחייב להפחתת פליטות גזים.

בוועידת האקלים שהתקיימה לפני חמש שנים בקופנהגן התחייב הנשיא דאז שמעון פרס שעד שנת 2020 תפחית ישראל את פליטת גזי החממה הצפויה ב–20%. במסגרת האמנה לשינויי אקלים, נמצאת ישראל במעמד של מדינה מתפתחת ועד עתה לא חויבה על ידי הקהילה הבינלאומית ליעד הפחתה. בהמשך להודעה זו אישרה הממשלה תוכנית לאומית לעידוד הפחתת פליטת הגזים והקציבה לכך 2.2 מיליארד שקלים. אולם בשנה שעברה החליט משרד האוצר להקפיא את התוכנית.

המשרד להגנת הסביבה ערך מעקב אחר יישום החלטות הממשלה בנושא שינויי אקלים. לפני כמה חודשים השלים המשרד דו"ח המלמד שישראל מפגרת בצורה משמעותית בהשגת יעד ההפחתה וגם ביישום ההחלטה לצמצם ב-20% את צריכת החשמל עד סוף העשור הנוכחי. צמצום צריכת החשמל הוא גם אחד האמצעים להפחתת פליטת גזים.

על פי הערכות המשרד, היה על ישראל להביא להפחתה של יותר מ–20 מיליון טונות גזי חממה בחישוב שנתי. אולם הפעולות שבוצעו עד עתה ואלו המתוכננות לשנים הקרובות יביאו להפחתה של 9.1 מיליון טונות בלבד. הערכה זאת לוקחת בחשבון גם את ההכנסה לשימוש של גז טבעי שפולט פחות גזי חממה. באשר לצריכת החשמל, בוצעה עד עתה הפחתה של פחות מאחוז אחד מהצריכה הצפויה בסוף העשור.

בעקבות אישור התוכנית הלאומית להפחתת פליטת גזי חממה, החל ביצוע של פרויקטים לעידוד החלפת מכשירי חשמל בזבזנים וכן סיוע לתוכניות שונות להתייעלות אנרגטית של מוסדות וחברות. אולם הקפאת התוכנית על ידי משרד האוצר עצרה מהלכים אלו.

לדברי מנהל איגוד חברות אנרגיה ירוקה בישראל, איתן פרנס, בוצעו צעדים נוספים של משרד האוצר שמנעו התקדמות לחיסכון באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה. "מלבד התוכנית הלאומית, משרד האוצר הקפיא או ביטל הטלת מס על שימוש בפחם בתחנות כוח, מענקים לטובת התייעלות אנרגטית והרחבת המכסה לשימוש בחשמל ממתקנים סולאריים" טוען פרנס.

המשרד להגנת הסביבה ניסה לגבש הצעת מחליטים לממשלה הקוראת לחדש את התוכנית להפחתת פליטות ותמיכה בהתייעלות אנרגטית. אבל בינתיים הקפיא את הגשתה.

בשבוע שעבר פנה מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר לפרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, בנושא גזי החממה. לפלר ציין שקידום התייעלות אנרגטית הוא בעל השפעה אסטרגית על הביטחון האנרגטי של ישראל, ייעול הכלכלה וחיזוק תעשיית הקלינטק הישראלית. הוא ציין שהעלות של השקעה בחיסכון בחשמל נמוכה יותר מעלות ייצור החשמל.

לפלר הוסיף שההסכם שיגובש ככל הנראה בפריז בשנה הבאה ידרוש מכל מדינה יעדים מחייבים להפחתת פליטות גזי חממה עד שנת 2030 ועל ישראל להיערך לכך. הוא הציע לקנדל להקים ולעמוד בראש ועדת היגוי בין-משרדית שתפעל לגיבוש אסטרטגיה לקביעת יעדי הפחתת פליטות גזי חממה בישראל.

ממשרד האוצר נמסר כי "בחודש מאי 2013, לנוכח האתגרים התקציביים החליטה הממשלה על הקפאת התוכנית להפחתת פליטות לשנים 2013–2015 אולם חזרתה תיבחן בדיונים על תקציב 2016. ראוי לציין שקבינט הדיור קיבל החלטה להמשיך פעילות בתחום הבנייה הירוקה הנכללת בהחלטת הממשלה בנוגע לגזי חממה". כמו כן הוסיף המשרד כי הוא מקדם מעבר מכסות סולאריות משיטת ייצור אחת לאחרת, שיוביל לחיסכון של 2 מיליארד שקל בשל הפרשי תעריפים.

Comments