כרית ביטחון: תוקם קרן לניהול הכנסות המדינה ממשאבי הגז והנפט

פורסם: 19 בפבר׳ 2012, 8:41 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 בפבר׳ 2012, 5:28 ]

על פי המלצת הצוות הבינמישרדי לבחינת אופן ניהול הכנסות ממשאבי טבע בישראל, כמחצית מהכנסות המדינה ממשאבי גז ונפט יופקדו לקרן שתשקיע את הכספים בחו"ל, וישמשו במידת הצורך כמשענת פיננסית. הרווחים יופנו לטובת פרויקטים יעודיים

מאת יעל דראל, 19/2/2012
 
תגיות: תמלוגים על תגליות גז ונפט,גז טבעי,נפט
הצוות הבינמישרדי לבחינת אופן ניהול הכנסות ממשאבי טבע בישראל, ממליץ על הקמת קרן הון לניהול הכנסות המדינה ממשאבי הנפט, באופן שיאפשר "חלוקה בין דורית" של הכספים. המלצה זו, שהוצגה בישיבת הממשלה היום (א') תעוגן בהמשך בהצעת חוק.

על פי המלצת הצוות, כמחצית מהכנסות המדינה ממשאבי גז ונפט יופקדו לקרן שתשקיע את הכספים בחו"ל, ויאפשרו במידת הצורך למדינה לעשות בהם שימוש כ"כרית ביטחון". במילים אחרות, המדינה תוכל לקבל הלוואה מהקרן לצורך התמודדות עם אירועים לאומיים בעלי השלכות כלכליות חריגות - בהם מלחמה, אסון טבע או משבר כלכלי.

כמו כן, מדי שנה יועברו "פירות הקרן" לטובת פרויקטים ייעודיים (חינוך וביטחון) שיאושרו על ידי הממשלה יחד עם התקציב.

אחת הבעיות איתן אמורה הקרן להתמודד היא התופעה המכונה "המחלה ההולנדית", שמפניה מזהיר בנק ישראל מזה תקופה ארוכה. תופעה זו מתארת קשר אפשרי בין גילוי וניצול של אוצרות טבע במדינה (בהיקף משמעותי) לבין תופעות שליליות של ירידה בייצור וביצוא של ענפי תעשייה מסוימים וירידה בכושר התחרות של אותם ענפים.

בהמלצות הצוות נכתב בין השאר כי העקרונות לפיהן צריכה הקרן להיות מנוהלת הם השקעה במטרה למקסם אך ורק תשואה כלכלית, במטרה להבטיח ניצול יעיל וחכם של משאבי טבעי ללא פגיעה במקומות עבודה ובתחרותיות של המשק.

בראש הצוות שגיבש את ההמלצות עומד יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה ויועצו הכלכלי של רה"מ פרופ' יוג'ין קנדל, ובצוות חברים המשנה לנגיד בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר גל הרשקוביץ, יועץ בכיר לנגיד בארי טף, החשבת הכללית משרד האוצר מיכל עבאדי-בויאנג'ו והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט.
 
כתבות קשורות:
Comments