מפחיתים פליטות, נהנים ממענקים

פורסם: 9 במאי 2012, 3:02 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 במאי 2012, 3:02 ]

איך המדינה תעמוד ביעד לצמצום פליטות גזי החממה שהוצג בקופנהגן? זה מתחיל במערכת החשמל באולפנה והמזגן של המסגד

מאת ליאורה גורן, 8/5/2012
 
תגיות: פליטות גזי חממה
 
מה מוביל בית כנסת ומרכז קהילתי בפתח תקווה להשקיע 180 אלף שקל בהתייעלות אנרגטית ולהפחית פליטות של גזי חממה על ידי התקנת מערכות מיזוג חדשות?

אותה שאלה רלוונטית גם למסגד במועצה המקומית פורדייס, שבימים אלו עובר משימוש במזגנים ישנים ומפוצלים למערכת מיזוג מתקדמת; לאולפנה בכפר פינס המתקינה מערכת אנרגיה משולבת הכוללת קולטי שמש ומשאבות חום לחימום מי צריכה, במקום המערכות הקיימות המבוססות על סולר וגפ"מ ולבית החלמה ליולדות במרכז שמבקש להתקין מערכת סולארית לחימום מים, במקום שימוש בביו דיזל המזהם יותר. ומה הקשר בין כל אלה לבין כוונת חברת האוטובוסים "קווים" להכשיר 12 אוטובוסים "היברידיים" לפעילות שוטפת בעתיד הקרוב?

מהלכים אלה יחד עם אחרים נוספים הינם פירות המאמץ הלאומי לעמוד בהתחייבות שישראל לקחה על עצמה להפחית פליטות גזי חממה בתחומה במהלך ועידת קופנהגן של האו"ם בשנת 2010. יעד זה קובע כי עד שנת 2020 ישראל תפחית 20% מפליטות גזי החממה שלה - 88 מליון טון - לעומת תרחיש "עסקים כרגיל".

על רקע אופייה המיוחד של ישראל, בין היתר בהיותה אי אנרגטי המצוי בקצב גידול אוכלוסין גבוה וצמיחה כלכלית מרשימה, מדובר ביעד שאפתני במיוחד, המחייב את המדינה, כלל הסקטורים במשק והציבור הרחב להרתם יחדיו במאמץ להגשים יעד זה.
נהנים פעמיים

הדוגמאות שהובאו להלן הן בבחינת הסנונית הראשונה, תוצרים מוצלחים של החלטת הממשלה שנוצרה בעקבות ועידת קופנהגן. במסגרת תקציב כולל של 2.2 מיליארד שקל לה זכתה ההחלטה, מוקצאים משאבים לתמרוץ פרוייקטים שונים שהמשותף להם הוא צמצום פליטות גזי החממה.

בעקבות ההחלטה, פרסם המשרד להגנת הסביבה קול קורא לתמיכה בפרויקטים בחתך למגזרים שונים למשק. התנאי ההכרחי לקבלת תמיכה - הוכחה שהפרויקט יפחית פליטות גזי חממה עד שנת היעד 2020. לשם כך הוגדרו שני מסלולי תמיכה. הראשון, תמיכה לפי גובה ההשקעה ועד 20% מסך הפרויקט. השני, תמיכה עבור כל טונה של גזי חממה שיופחתו. כך, מקבלי המענק למעשה נהנים פעמיים, מהמענק עצמו כמו גם מההזדמנות להטמיע מערכות חדישות יותר בתחומן שמובילות להתייעלות ולחסכון כלכלי בטווח הארוך.

מעניין לגלות שלמרות יתרונות אלה, עיקר הפניות התקבלו מגופים קטנים ובינוניים. הגופים הגדולים במשק עדיין לא הביעו את העניין המצופה מהם והתגייסו דרך תוכנית המענקים. נוכחות גבוהה יותר של שחקנים גדולים במשק הינה צו השעה והדרך היחידה שבה נצליח לעמוד ביעדים שישראל הציבה לעצמה. נכון הוא שחלקם לא המתינו לתוכנית כדי להביא לצעדי התייעלות בתחומם אולם הרבה אחרים טרם עשו זאת ועבורם תוכנית זו יכולה וצריכה להיות שער הכניסה אל התנהלות שמצופה מהם כבר היום.
  
הכותבת הינה ראש תחום בחברת AVIV AMCG שנבחרה על ידי המשרד להגנת הסביבה לייעץ בעניין מערך התמיכות בפרויקטים המביאים להפחתת פליטות גזי חממה.

 
 
Comments