ישראל רוצה נשיא ירוק! הצטרף לנשיאי העולם ופעל לשמירת האקלים

פורסם: 22 בספט׳ 2015, 2:53 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 בספט׳ 2015, 3:17 ]

שלום רב,

ראשית, אנחנו רוצים לברך אותך על עשייתך המבורכת בימים אלה, לקרב בין ה'שבטים' בחברה הישראלית, במטרה לקדם דיאלוג ושותפות, ובכדי לעצור את התפשטות מקרי האלימות בארץ.

אנו מבקשים להצביע על נושא אחד אשר יכול להוות גשר לעתיד טוב יותר, לא רק בין השבטים בישראל, אלא במזרח התיכון ובעולם כולו. בנושא זה אנחנו פונים אליך, בעיתוי גורלי, כאשר אנו ותושבי העולם נמצאים בצומת דרכים משמעותי, לקראת "ועידת האקלים" של האו"ם בדצמבר.

על פי נשיא ארה"ב ברק אובמה, שינוי האקלים הוא האיום הדחוף והמשמעותי ביותר על המשך קיום החברה האנושית בצורה שאנחנו מכירים אותה. שינוי האקלים מתרחש כאן ועכשיו, ואת השלכותיו אנחנו חווים על בשרנו: 10 השנים החמות ביותר שנמדדו על פני כדור הארץ התרחשו בין בשנים 1998-2014. הקיץ הנוכחי, כפי שכולנו מרגישים, שובר שוב את שיאי החום! אלפי מדענים, וביניהם 97% ממדעני האקלים, מתריעים על משבר האקלים – שהוא בעיקר תוצאה של שריפת דלקים מאובנים, אשר פולטים גזי חממה לאטמוספירה. מליוני אזרחים מגיבים וקוראים למנהיגיהם להביא לצמצום התופעה, ומאות מנהיגים מכל העולם נענים לקריאתם.

התמודדות עם שינוי האקלים היא האחריות של כולנו. אחריות לשמירה על כדור הארץ וסביבת החיים בה אנו תלויים, להמשכיות כלל החיים בו, בהווה ובעתיד.

מבחינת שינוי האקלים, המזרח התיכון הוא אחד האזורים המועדים ביותר לפורענות. הפאנל הבין ממשלתי שעוסק בשינוי האקלים (IPCC), המונה למעלה מ-800 מדענים מכל העולם, צופה תופעות שיציבו את האזור שלנו, הנפיץ ממילא, בפני אתגרים גאו-פוליטיים חסרי תקדים: עלייה בתדירות אירועי מזג אויר קיצוניים כגון גלי חום, שרפות, בצורות ושיטפונות, תופעות של גלי הגירה אנושיים מאסיביים מכיוון אפריקה, שאת חלקם אנו כבר חווים, שינוי במשטר המשקעים, עליית פני הים, התפשטות טפילים המפיצים מחלות, לחץ מוגבר על מקורות המים ומצוקת מים מהקשות בעולם. משבר האקלים הוא איום ממשי ואמיתי בעל השלכות סביבתיות, כלכליות, פוליטיות וביטחוניות.

לצערנו הרב, ובחוסר אחריות משווע, ביטלה ממשלת ישראל לפני כשנתיים את התוכנית הלאומית להפחתת פליטות גזי החממה, שהם הגורם העיקרי לתופעת שינוי האקלים. אמנם, ישראל מהווה חלק קטן מסך הפליטות העולמי, אולם בהשוואה למדינות אחרות, כמות הפליטות לנפש גבוהה ביותר ומעידה על התנהלות בזבזנית ולא מקיימת. הנשיא לשעבר שמעון פרס, פנה וניסה לשמור על התכנית הנ"ל, אך ללא הצלחה.

בחודש דצמבר תתקיים בפריז ועידת האקלים של האו"ם, בה צפויה להחתם אמנת אקלים חדשה שתחייב את כלל המדינות החברות לשינויים משמעותיים בהתנהלותם. נכון להיום, ישראל היא המדינה היחידה ממדינות הOECD, שטרם הצהירה על יעד ברור שבכוונתה לאמץ לטובת ההשתתפות במאמץ הגלובלי. זאת ועוד, הקולות העולים מהדיונים המתנהלים בימים אלו בארץ מדברים על הצגה של יעד מאוד מינורי.

במקביל למאבק להאטת שינוי האקלים יש גם להיערך לקראת השפעותיו, שכבר מורגשות בישראל. כבר היום, מדינת ישראל חווה עליה בתדירות של גלי חום, בצורות, גלי קור ושטפונות, שריפות ועוד, והיא חייבת להכין את עצמה ולהיערך לקראתם. ההיערכות צריכה להתבצע הן במוכנות לארועי קיצון אקלימיים והן להשפעות אקלימיות איטיות אבל בעלות השפעה ארוכת טווח (למשל, עליית מפלס פני הים). אנחנו חייבים לפעול להקטנת הפגיעות בנפש וברכוש, וכמו כן, לנקוט אמצעים להגדלת העמידות של המערכות הטבעיות.

אנחנו פונים אליך מכיוון שהזמן קצר, המלאכה מרובה, ואנחנו חייבים להתחיל לפעול ברצינות.

אנחנו פונים אליך מכיוון שהטיפול הממשלתי בנושא עד כה אינו משביע רצון !

בשעה שאומות העולם פועלות במרץ רב בכדי לתכנן דרך פעולה להתמודדות עם 'האתגר הגדול ביותר שניצב בפני האנושות', העשייה בארץ מועטה, שלא לומר אפסית. ישראל, בעלת הישגים עולמיים בתחום ה"קלינטק", מובילה עולמית בשימוש חוזר במים ויכולת חדשנות יוצאת מן הכלל. כאבות המייסדים של האנרגיה הסולארית המעשית (דודי השמש ותחנות התרמו), והאנרגיה גיאותרמית (ארמת), אנו יכולים וצריכים לשמש דוגמא עולמית להפחתת פליטות גזי חממה ושימוש יעיל במשאבים – מאמץ שבצידו מתקיימים גם תהליכי חסכון, צמיחה ופיתוח כלכליים, ויצירת מקומות עבודה חדשים. התועלת הכלכלית עשויה להגיע לכדי 125 מיליארד ש"ח עד שנת 2030.

אנו פונים אליך מכיוון שזה נושא שחייב להעסיק את כולם, ימין ושמאל, חילונים ודתיים, יהודים, נוצרים ומוסלמים – כולנו אחראים למצב וכולנו מרגישים על בשרנו את ההשלכות החמורות של המשבר. כולנו רוצים שגם ילדינו ונכדינו ימשיכו לשחק, לחיות וליצור בסביבה המאפשרת חיים בריאים וטובים, ולא בסביבה בה אין וודאות למי שתייה, למוצרי מזון בסיסיים, וסביבה עוינת ומסוכנת עקב אקלים קיצוני .

המלצה ליעד הפחתת הפליטות של ישראל הוצגה בכנס של המשרד להגנת הסביבה שנערך ב14.7.2015 . היעדים גובשו לאחר עבודת הכנה של וועדה בין משרדית לנושא הפחתת פליטות גזי חממה, בראשות מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, ובה השתתפו נציגי המשרדים השונים.

עם זאת, למרבה האירוניה, נראה כי חלק מאותם משרדים שלקחו חלק בוועדה, יוצאים נגד מסקנותיה, פועלים לחסום אותה, ואינם מאפשרים את קידום הנושא.

אנו פונים אליך בקריאה לפעול ולהשפיע על מהלכיה של ישראל בנושא, להצטרף אלינו ולהצהיר על חשיבות הנושא, ועל חשיבות הצטרפותה של ישראל למאמץ העולמי.

אנו קוראים לך לצאת בראש המשלחת הישראלית לועידת האקלים בפריז ולייצג את ישראל בכבוד הראוי לה, כפי שעשה הנשיא לשעבר שמעון פרס, בועידת אקלים של האו"ם בקופנהאגן בשנת 2009

שבעת הצעדים לישראל ירוקה ומשגשגת, שאנו קוראים לבית הנשיא לאמץ:
  1. קביעת יעד שאפתני להפחתת פליטות גזי חממה ותכנית פעולה מפורטת להשגתו, ולשם כך יש לאמץ את התכנית להפחתת פליטות המוצעת על ידי המשרד להגנת הסביבה. במסגרת תכנית זו ייקבע שמדינת ישראל תתחייב להוריד את פליטות גזי החממה לפחות ב 32% עד שנת 2030 .
  2. יישום מלא של החלטות ממשלה מהשנים האחרונות בנושא: התייעלות אנרגטית, קידום אנרגיות מתחדשות, בנייה ירוקה ועידוד תחבורה ציבורית. הפקה של לפחות 35% מהאנרגיה שלנו ממקורות אנרגיה מתחדשים, עד שנת 2030. כל הצעדים הללו תומכים ותורמים לתכנית המוצעת על ידי המשרד להגנת הסביבה.
  3. עצירת תכניות לפרויקטים מזהמים שמאיימים להגדיל את הפליטות המזהמות שלנו לאוויר, כמו הרחבת בתי הזיקוק בחיפה, וקידוחי נפט לא קונבנציונאליים ברמת הגולן.
  4. עצירת שינוי האקלים ע"י הפחתת פליטות מזהמות, ולא על ידי טכנולוגיות מזהמות אחרות כגון הנדסת אקלים. משמע, לא לאפשר בשטח ישראל פעילות 'הנדסת אקלים' (geoengineering).
  5. קידום אורח חיים בריא ובר קיימא: לקדם אורח חיים בריא ואזרחות פעילה, נסיעה באופניים, אכילת מזון בריא, צימצום צריכת בשר, קידום חקלאות בת קיימא ויערות מאכל, חינוך לקיימות, ועוד.
  6. להגן ולשמור על 'ריאות ירוקות' בערים ומחוצה להן ועל השטחים הפתוחים, אשר תורמות להפחתת גזי חממה.

מצ"ב מסמך מדיניות משותף לארגוני הסביבה המפרט את הצעדים המומלצים על מנת שישראל תוכל להתייצב בגאווה לצד מדינות העולם הנאבקות על מנת להאט את משבר האקלים. נשמח לפגוש אותך ולהציג בפניך את כל המידע ואפשרויות הפעולה. בנושא האקלים ישראל צריכה להוביל את העולם קדימה, ולהגיע לועידת פריז בעמדת מנהיגות ולא במגננה.

"תן דעתך שלא תקלקל ולא תחריב את עולמי, שאם קלקלת, אין מי שיתקן אחריך" (קהלת רבה ט')

מקור: מגמה ירוקה וארגוני הסביבה

כתבות קשורות:
NASA State of the Climate - August 2015
Monthly Anomalies of Global Average Surface Temperature in August (1891 - 2015, preliminary value)
Hot August Confirms That Long-Awaited Global Temperature Speed Up Is Here
5 Trillion Tons of Ice Lost Since 2002
Monthly Anomalies of Global Average Surface Temperature in August (1891 - 2015, preliminary value)
Global Warming: Causes, Effects, A Call for Action

אובמה: "שינויי האקלים - איום ממשי על הכלכלה האמריקנית"
האיום הגדול ביותר שבפניו ניצב העולם לפי ברק אובמה
President Obama: "No Nation Is Immune" to Climate Change
Addressing the threat of Climate Change - President Obama

הזמנה להרצאה על שינויי האקלים:
אל גור צירף נציגים מ-75 מדינות ל-Climate Reality Leadership Corps
מעוניינים להבין מהן הסיבות להתחממות הגלובלית, מה השלכותיה ומה ניתן לעשות?
מעוניינים לקיים הרצאה אצלכם? הכנסו לדף של Eran Shchori באתר ClimateRealityProject.org ולחצו על הכפתור "request a presentation" או היכנסו ישירות לכאן. מעוניינים לבדוק אם באזור קרוב אליכם מתוכננת להיערך הרצאה? לחצו כאן לחיפוש הרצאה. לחלופין, ניתן לפנות באמצעות דוא"ל לכתובת contact.sustainability [AT] gmail.com


Comments