למען ילדינו: לא לבטל את נציב הדורות הבאים

פורסם: 21 באוק׳ 2010, 3:49 על ידי: Sustainability Org

הנציב הוסמך לייצג האינטרס של הנכדים והנינים שלנו. הצעת חוק מבקשת לבטל את התפקיד. הסטודנטים וארגוני הסביבה מתנגדים

nrg מעריב | 20/10/2010 10:03

בשנת 2001 מונה לראשונה נציב הדורות הבאים. החל מ-2006 יש ניסיונות חקיקה על מנת למחוק את הפונקציה. היום (ד') אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק לביטול נציבות הדורות הבאים. ארגוני בסביבה והתאחדות הסטודנטים מתנגדים.

עבור הנינים.
עבור הנינים. "חשיבות עצומה בקיומו של מוסד שיתכנן לטווח רחוק" צילום: SXC

הנציבות היא גוף מייעץ שתפקידו לוודא שהחקיקה בכנסת אינה פוגעת בדורות הבאים. נציב הדורות הבאים הוסמך לחוות את דעתו על חקיקה שנגעה לעתיד בתחומים שונים, ובהם איכות סביבה, איכות חיים ובריאות, מדע, טכנולוגיה וחינוך, משק וכלכלה. במילים אחרות, הנציב הוסמך לייצג את האינטרס של הנכדים והנינים בכל תהליך חקיקה שעומד על הפרק.

לאור הכוונה לבטל את התפקיד פנו השבוע ארגוני הסביבה והתאחדות הסטודנטים לחברי הכנסת במטרה לדחות את הצעת החוק. "ביטולה של הנציבות עלול להעביר מסר כאילו  ישראל מפסיקה להתחשב בדורות הבאים, ומעדיפה מהירות על פני איכות בקביעת המדיניות ובקבלת ההחלטות", כתבו. בין החותמים על המכתב נמצאים התאחדות הסטודנטים בישראל, המונה כ-300 אלף סטודנטים וחיים וסביבה – ארגון הגג של כ-120 ארגוני סביבה מכל הארץ.

"רוב גדול של חברי הכנסת הבינו כבר לפני כעשור את החשיבות העצומה בקיומו של מוסד שיתכנן לטווח רחוק, ידאג לשיקולים סביבתיים, חברתיים וחינוכיים, וייקח בחשבון את צרכי הילדים שלנו", אמר נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה . לדבריו, המשך פעילותה של הנציבות חשוב במיוחד לאחר הצטרפותה של ישראל ל-OECD, ארגון המעמיד את נושא תכנון ארוך-טווח במרכז דרישותיו כלפי המדינות החברות".

"ביטול הנציבות, במידה ויתממש, יגרום לריחוק ולניכור גדולים יותר של הכנסת מהדור הצעיר", הוסיף יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי. "אינני מצליח להבין את חששם של חברי הכנסת לשמוע חוות דעת נוספת הנוגעת לנו הצעירים בטרם יקבלו החלטות, אך ייתכן וזהו סימפטום המצביע על הבעיה כולה".

גם פרופ' אורן פרז מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, הצטרף לקריאה זו. במכתב שיזם ועליו חתומים עשרות מדענים ואנשי אקדמיה גם הם קוראים לחברי הכנסת שלא לבטל את נציבות הדורות הבאים. "הקמתה והפעלתה של נציבות הדורות הבאים בכנסת העניקה כלי חשוב בידי הח"כים לבחינת השפעותיהן ארוכות הטווח של חקיקה ומדיניות בשורה ארוכה של נושאים. מנגנון זה נועד לסייע לכנסת בעבודה, ולא להחליף את חברי הכנסת", אמר פרופ' פרז.
לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
- בכייה לדורות
- למען הדורות הבאים?
Comments