לשמחת הלוביסטים והנדל"ניסטים

נשלח 21 באוק׳ 2010, 3:51 על ידי Sustainability Org

ביטול נציבות הדורות הבאים בכנסת זה הצעד הכי ישראלי שיש: העדפת מהירות על איכות והתעלמות מכך שהמדינה הזו, והארץ הזו, שייכות גם לילדינו

אביב לביא | 21/10/2010 8:21

עלילתו של הסרט המצוין "עידן הטיפשות" מתרחשת בשנת 2055. העולם המיובש הפך לעיי חורבות, רוב האנושות היא היסטוריה. מול המצלמה יושב אדם גרום ומדוכדך, ומטיח בנו, הצופים, שאלות נוקבות: איך היינו כל כך טיפשים? איך לא חשבנו על הדורות הבאים?

ההחלטה על הקמת נציבות הדורות הבאים בכנסת התקבלה בתחילת העשור ברוב מרשים של חברי הבית. התקציב היה צנוע - קצת יותר משני מיליון שקל בשנה, אבל המסר היה רב-עוצמה. זה היה רגע של בגרות בפוליטיקה הישראלית, שהוכיחה שהיא מסוגלת להסתכל מעבר לקצה האף, מעבר למהדורת החדשות של מחר ולפריימריז של מחרתיים.

תפקיד הנציב היה להחדיר שיקולים של הטווח הארוך במלאכת החקיקה. לנציב הוגדרו 12 תחומים, מחינוך ועד בריאות, ממדע ועד תכנון ובנייה, אבל חלק ניכר מפעילותו התנקז באופן טבעי לנושאים סביבתיים. הנציבות, למשל, היתה שותפה בקידום החוק האוסר על בנייה בחופי הים. פרויקט נדל"ן על החוף יכול לשרת כאן ועכשיו אינטרסים רבים, אבל אם החופים יכוסו בבטון לילדים של 2030 לא יהיה היכן להתרחץ.

ישראל, מדינה למודת השמצות, זכתה לחופן מחמאות בעולם בעקבות הקמת הנציבות. אלא שכאשר התפוגגה האופוריה והתחילה העבודה השוטפת, התברר שהנציבות היא חור בראש עבור רבים מהשרים וחברי הכנסת. ההשגות של הנציב הראשון, השופט בדימוס שלמה שהם, על מהלכי חקיקה היו תקועות כמו קוץ בישבנם של מקבלי ההחלטות שרצו לגזור קופון מיידי, של לוביסטים ונדל"ניסטים ושל שלוחיהם בבית המחוקקים. כששהם פרש, בשנת 2006, הכנסת קפצה על ההזדמנות, התעלמה מהחוק שהיא עצמה חוקקה ולא מינתה לו מחליף. עכשיו היא החליטה, כמקובל בישראל, להפוך את הזמני לקבוע.

ח"כים שתומכים בביטול הנציבות טוענים שהדורות הבאים ממילא עומדים לנגד עיניהם. שטויות. פוליטיקאים הם בני אדם, וטיבה של הדמוקרטיה מכתיב להם שיקול דעת שאורכו כאורך הקדנציה. יתכן שיש מקום לשיפורים: לגיטימי לדון בהגבלת סמכויות הנציב, אפשר למנות אדם שיידע לחיות בהרמוניה גדולה יותר עם המערכת. אבל לבטל את הנציבות זה לעשות את הדבר הכי ישראלי שיש: להעדיף מהירות על איכות, קוצר ראייה על אורך רוח, ובעיקר להתעלם מההכרה המוסרית העמוקה שהמדינה הזו, והארץ הזו, שייכות לילדים ולנכדים שלנו לא פחות מכפי שהן שייכות לנו.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:

אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק לביטול נציבות הדורות הבאים
Comments