מדד הסביבה העולמי: ישראל הידרדרה למקום ה-61 מתוך 132 מדינות

פורסם: 3 בפבר׳ 2012, 5:13 על ידי: Sustainability Org
צפריר רינת, 2/2/2012
 

מדד הביצועים הסביבתיים של אוניברסיטת ייל שפורסם החודש מדרג את ישראל במקום ה-61 בין 132 מדינות. במחקר הקודם, שפורסם לפני כשנתיים, מוקמה ישראל במקום ה-66. יתר על כן, במדד חדש שערכו, בו נבחנו מגמות השיפור או ההידרדרות לאורך העשור האחרון במדינות השונות, דורגה ישראל נמוך אף יותר, במקום ה-78.

מדד אוניברסיטת ייל הוא הכלי המקיף ביותר כיום לניתוח המצב הסביבתי בכל מדינות העולם ויצירת מדרג השוואתי ביניהן - ומתבסס על ניתוח שורה של מדדים בתחומים כמו חשיפה לזיהומים סביבתיים, מצב מקורות המים, פליטת גזי חממה, זיהום אוויר ושימור טבע. השנה הוסיפו חוקרי האוניברסיטה מדד נוסף של בחינת מגמות סביבתיות בכל מדינה על פני העשור האחרון. עם זאת, הם מציינים כי בשל מחסור חמור במידע סביבתי בתחומים רבים, קיים קושי לדייק בההערכה ההשוואתית שהם מפרסמים.

החוקרים העניקו לישראל ניקוד גבוה במדדים של שיפור בבריאות הציבור כתוצאה מירידה בחשיפה לזיהום וכן באשר לאספקת מים באיכות תברואתית. עם זאת, בכל הנוגע למגמות בעשור האחרון, ישראל הידרדרה מאוד, בין היתר בשל התייבשות מקורות מים הפוגעת בטבע (מקום 128 בעולם), פגיעה בדגה ופליטת גזי חממה. מדדים אלה תואמים את נתוני הארגונים הסביבתיים והמדענים השונים בישראל, שהצביעו על הרעה ממשית בתחומים אלו בשנים האחרונות.

ישראל דורגה במקום נמוך (88) גם באשר לשמירת הטבע והמגוון הביולוגי, במדד שבחן את המגמה בעשור האחרון. גם בתחום זה חלה התאמה לנתונים של החוקרים בישראל, שמצביעים על הצטמקות מתמשכת של השטחים הפתוחים וסכנת הכחדה גוברת למיני צומח וחי.

המדינה שבה שורר המצב הסביבתי הטוב ביותר בשקלול כל המדדים היא שווייץ, כאשר החוקרים ציינו כי המדינה מובילה בכל הקשור לפיקוח על זיהום וניהול משאבי הטבע. אחריה דורגה לטביה, שהגיעה במקביל למקום הראשון במדד המגמה של העשור האחרון, בעיקר בזכות השיפור הרב באיכות האוויר שהצליחה להשיג. נורווגיה, לוקסמבורג וקוסטה ריקה סוגרות את רשימת חמש המדינות המובילות. בתחתית הרשימה דורגו דרום אפריקה, קזחסטן, אוזבקיסטן, טורקמניסטן ועיראק, שלפי החוקרים, קיימות בהן בעיות חמורות של מחסור במים. החוקרים ציינו עוד כי היעדר הממשל היציב בכמה מהן, מחריף את הבעיות הסביבתיות.

על פי מחברי המדד, בסך הכל ניתן להבחין במגמה עולמית של שיפור בהשלכות הבריאותיות של זיהומים סביבתיים. הם קושרים זאת בין היתר לשיפור שחל במדינות רבות במצב הסניטציה וכן בזיהום האוויר ההולך ופוחת עם הפסקת השימוש בהסקת הבתים באמצעות עץ. לעומת זאת חלה החמרה במגמות העולמיות של שימור מקורות מים, הגנה על מערכות אקולוגיות והפחתת פליטת גזי חממה.

ישראל מדורגת במדד הכולל צמוד למדינות כמו קפריסין, ספרד ומלטה. יש לציין כי לאחרונה פרסמו מכון ירושלים לחקר ישראל והמשרד להגנת הסביבה הערכה על מצבה של ישראל מבחינה סביבתית לעומת מדינות OECD. על פי הערכה זו בישראל כמות הפסולת בנפש עולה על זו של מדינות OECD, וזה המצב גם בפליטת גזי חממה לנפש. לעומת זאת יש בישראל מגמות דומות לאלו במדינות הארגון בכל הקשור בהפחתה הדרגתית של זיהום אוויר.

לכתבה בהארץ

 
 
Comments