מדיניות: נגמלים מנפט

פורסם: 28 בספט׳ 2010, 14:37 על ידי: Sustainability Org

הממשלה אינה יכולה לצמצם את השאלות הסביבתיות הגלובאליות לעוד משימה בנוסח "איך נעזור לעולם לדפוק את הערבים"

אביב לביא | 26/9/2010 10:27
עיקום פרצוף לנוכח "התוכנית הלאומית לגמילה מנפט", שהוצגה בישיבת הממשלה האחרונה (אך עדיין לא אושרה), עלול להיתפס כמעשה קטנוני. כי באמת, מה כבר יכול להיות רע בתוכנית שבמסגרתה תשקיע מדינת ישראל כשני מיליארד שקל על פני עשר שנים בניסיון לפתח תחליפים לנפט ולסייע לעצמה ולעולם להיגמל ממנו? ומה כבר אפשר לומר בגנות השאיפה להפוך למרכז עולמי של מחקר, ידע וטכנולוגיות בתחום תחליפי הנפט? לבנימין נתניהו לקח הרבה זמן, הרבה יותר מדי, להגיע למסקנה שעולם עם פחות נפט הוא עולם טוב יותר, אבל משנפל אצלו האסימון, הוא זכאי לקבל רוח גבית.

ובכל זאת, כמה מחשבות ספקניות על רקע החזון הירוק היומרני שהוצג בישיבת הממשלה. למשל, סוגיית המוטיבציה. כמו תמיד, וממש כמו בשיר הנפלא ההוא של מאיר אריאל ("בסוף כל משפט בעברית יושב ערבי עם נרגילה"), אצלנו הכל נבחן מבעד למשקפי מערכת היחסים הלא מוצלחת שלנו עם השכנים. "התלות בנפט פוגעת בביטחון", הכריז נתניהו בישיבת הממשלה, וגם הצוות שחיבר את הדוח ציין ש"השימוש הנרחב בנפט מהווה את הבסיס למימון של תנועות ופעולות עוינות לישראל".

זה, במידה רבה, נכון, אבל חשוב שממשלת ישראל והעומד בראשה יזכרו שההשלכות הסביבתיות של ההתמכרות לנפט עלולות להיות הרסניות, גם עבור ישראל, הרבה יותר מההשלכות הביטחוניות הישירות. אם תחזיות המדענים באשר להתחממות הגלובאלית יתאמתו, ויש יותר ויותר סימנים שזה המצב, זרם הפליטים שינהר לעבר ישראל מאפריקה הממודברת יהפוך את בעיית הפליטים הנוכחית לבדיחה. אלף פליטים זו דילמה, מיליון זה כבר איום אסטרטגי.

אי אפשר לצמצם את השאלות הסביבתיות הגלובאליות לעוד משימה בנוסח "איך נעזור לעולם לדפוק את הערבים". למה? הנה דוגמה מהחיים: בימים אלה ממש בודק תאגיד אמריקני גדול האם מסתתרות כמויות עצומות של נפט מתחת לאדמת חבל עדולם ואיזור עמק האלה. ממשלת ישראל מאפשרת תנאים מאוד נוחים לחיפושים כאלה. אבל רגע, אנחנו רוצים למצוא נפט או להיגמל ממנו? האם נפט הוא רע רק כשהוא בידי הערבים, או שהוא רע משום שהשימוש בו מזהם את האוויר ומאיץ את התחממות כדור הארץ?

ועוד עניין: התוכנית של הממשלה שמה יהבה על פיתוח טכנולוגיות אלטרנטיביות לנפט. ייתכן שזה יעלה בידה של האנושות בכלל או ממשלת ישראל בפרט, ואולי לא. אבל הטכנולוגיה היא לא חזות הכל. אפשר לצמצם דרמטית את השימוש בנפט, בישראל וגם בעולם, גם בלי להמציא את הדבר הבא. יש פתרון גאוני, פשוט, בריא וירוק, שמאפשר להסתדר עם הרבה פחות נפט, ושאולי הגיע הזמן לנסות אותו: לנסוע פחות! ללכת ברגל, לרכוב על אופניים, לייעל את התחבורה הציבורית. לא יזיק אם ממשלת נתניהו, לצד הפרוייקט הראוי לגמרי שהיא מנסה לקדם, תשקיע קצת יותר גם באפיקים האלה.

לכתבה באתר nrg
Comments