הממשלה לא תאשר בזמן את התכנית להפחתת זיהום האוויר

פורסם: 26 בדצמ׳ 2011, 2:35 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 בדצמ׳ 2011, 2:36 ]

בשל מחלוקות בין האוצר למשרד להגנת הסביבה, לא תעלה התכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר בעלות של 690 מיליון שקל להכרעת הממשלה היום, בניגוד לחוק

מאת איתי טרילניק, 25/12/2011
 
התוכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר, שפורסמה לפני כחודש על ידי המשרד להגנת הסביבה, לא תובא היום לאישור הממשלה, ותגרום לה כנראה לעבור על חוק אוויר נקי. לפי החוק, על הממשלה לאשר תוכנית רב-שנתית להפחתת זיהום האוויר, על פי הצעת השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, עד שנה מיום תחולת החוק. עם זאת, ישיבת הממשלה המסודרת הבאה בנושא לא תיערך כנראה לפני תחילת 2012, תוך התעלמות מדרישת החוק.

לפי חישובי המשרד להגנת הסביבה, ללא התוכנית יעלו הנזקים הבריאותיים מזיהום אוויר למשק 7.8 מיליארד שקל עד 2015 וכ-8.5 מיליארד שקל עד 2020.

כחודש לאחר שפורסמה על ידי המשרד להגנת הסביבה, הממשלה היתה אמורה לאשר היום את התוכניות, בעלות 690 מיליון שקל, מתוכם 290 מיליון שקל בשנתיים הקרובות. עם זאת, באוצר מתנגדים לממן את התוכנית, ולכן אישורה מתעכב בינתיים. זאת אף שבשבוע האחרון הועברו 790 מיליון שקל למשרד הביטחון, מתוך תקציבים שלא נוצלו במשרדים אחרים. ואולם נטען כי התוכנית נערכה ללא שיתוף פעולה הולם עם שאר המשרדים.

התוכניות כוללות בעיקר סעיפים הנוגעים לתחבורה. בין היתר מוצע לקדם שימוש באוטובוסים נקיים יותר ואוטובוסים מונעים בגז טבעי, ולקבוע תעריפי אגרה מופחתים לכלי רכב מרובי נוסעים ולתחבורה ציבורית בפרויקטי האגרה. כמו כן, מוצע לקבוע תוכנית תמריצים בעלות 30 מיליון שקל למשך שלוש השנים הקרובות, עבור מעסיקים שיצמצמו את נסועת עובדיהם ברכב פרטי.

במקביל מוצע לבחון חלופות להטבות שמקבלים עובדי מדינה עבור שימוש ברכב פרטי (החזרי נסיעות) - כפי שהמליץ באחרונה ארגון OECD. עוד כוללת התוכנית בחינת אמצעים לצמצום הנסועה ברכבי ליסינג והקלה במס לנהגי מוניות שירכשו מכוניות היברידיות, באמצעות פחת מואץ. בנוסף מוצע להרחיב את התוכנית לגריטת רכב ישן כך שתכלול גם רכב מסחרי מונע בדיזל ובמשקל עד 3.5 טונות, בעלות שנתית של 90 מיליון שקל. פרויקט גריטת הרכב מוקפא בשל הצלחתו מעל המצופה ומיצוי התקציב שהוקצה לו. לפי הערכות, רכב ישן פולט עד פי 20 יותר מזהמים מרכב חדש.

בתחום האנרגיה מציע המשרד לקבוע בחקיקה כי תחנה D של חברת החשמל באשקלון תופעל באמצעות גז טבעי בלבד, ולא בפחם - בניגוד לעמדת האוצר, שלפיה התחנה תופעל לפי מצב משק האנרגיה ועל בסיס עלות כלכלית. עוד מוצע לקבוע תעריף חשמל דיפרנציאלי שישתנה בהתאם לשעות היממה ובהתאם להיקפי צריכה, תוך ייקור צריכה עודפת של חשמל.

התוכנית קובעת יעדים להפחתה של מספר מזהמים לפי ערכי גודל ברורים. לשם ניטור ומחקר מוצע להקדיש מתקציב המשרד 32 מיליון שקל ב-2012 ו-22 מיליון שקל ב-2013-2020. המידע ישמש בין היתר לעדכון ערכי היעד וערכי ההתראה, אשר הציבור מוזהר בעת חריגה מהם, של מזהמים שונים באוויר.


כתבות קשורות:
Comments