מגייס אנרגיה: אובמה מנסה להיות ירוק

פורסם: 26 בינו׳ 2012, 10:57 על ידי: Sustainability Org

בנאום מצב האומה אובמה הצליח ללכת בין הטיפות וליצור חזון שאמור לתת לכולם מה שהם רוצים – גז ונפט למי שדואג לכלכלה וקלינטק למי שדואג לסביבה. במציאות זה לא יעבוד. עסק ירוק

רז גודלניק | 26/1/2012 15:00
תגיות: אנרגיה חדשה,קידוחי נפט וגז,ברק אובמה (סביבה)
 
הנשיא אובמה הוא נואם מצוין. זו היתה המחשבה הראשונה שלי כשהקשבתי לנאום מצב האומה שלו ביום שלישי האחרון. קשה היה שלא להתלהב מהפאתוס של הנאום שלו ומהנסיון לשרטט עתיד אופטימי לארה"ב, שנשען על יסודות בריאים של חינוך, חדשנות ונשיאה שווה בעול. הוא גם מדבר די הרבה על אנרגיה היתה המחשבה השנייה. אחר כך בדקתי וראיתי שצדקתי – המילה אנרגיה הופיעה בנאום 23 פעמים, יותר ממה שהופיעה אי פעם בנאומי מצב האומה בעשור האחרון ושלישית בדירוג המילים המוזכרות ביותר בנאום הנוכחי אחרי מיסים ותעסוקה.

זה סך הכל טוב, לא? בדרך כלל דיבורים על עתיד ואנרגיה מתרכזים בקלינטק ובפיתוח פתרונות ידידותיים לסביבה כמו אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח. ובכן, במקרה הזה התשובה היא כן ולא. אמנם אובמה הפגין בנאום תמיכה חד משמעית באנרגיה ירוקה, אבל במקביל עשה זאת גם לגבי פתרונות יותר קונבנציונלים ומלוכלכים, כמו קידוחי נפט בים וגז פצלים, כחלק מחזונו לגבי אנרגיה מתוצרת אמריקאית. בקיצור, אובמה ניסה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. האם זה אפשרי במקרה של מקורות האנרגיה העתידיים של ארה"ב? על כך ועל המסרים הירוקים והפחות ירוקים מנאום מצב האומה בכתבה הבאה. עסק ירוק.
 
[Video]
 
תוצרת בית

ההתחלה הייתה טובה, לפחות מבחינת יצרני הפאנלים הסולאריים. הנשיא אובמה הודיע על הקמת יחידת אכיפה בתחום המסחר שתפקידה יהיה לחקור טקטיקות מסחר לא הוגנות עם ארה"ב במדינות כמו סין. הוא אמר כי "הקונגרס הזה יבטיח שלאף חברה זרה לא יהיה יתרון לא הוגן על יצרן אמריקאי כשזה מגיע לגישה למימון ולשווקים חדשים, כמו רוסיה. העובדים שלנו הם הכי פרודוקטיבים ביקום ואם המגרש שעליו הם משחקים יהיה הוגן, אני מבטיח לכם – אמריקה תמיד תנצח".

אני בספק אם מתקיני הפאנלים הסולאריים, שכפי שסיפרנו כאן מתנגדים לצעדים נגד סין, היו שותפים למחיאות הכפיים הנלהבות, אבל המסר היה ברור – יש סיכוי לא רע שנראה מיסוי על פאנלים סיניים זולים בעתיד הקרוב. אגב, למי שתוהה, העובדים האמריקאים הם הכי יעילים בעולם במונחי תפוקה לבן אדם (תל"ג/אוכלוסיה), אבל במונחי תפוקה לשעת עבודה, הנורבגים מנצחים אותם עם יד קשורה מאחור (נתוני 2010).

צילום: איי-פי
אובמה. אסון BP? לא הוזכר צילום: איי-פי
 
הניסיון לגבות יצרנים אמריקאים מתיישב היטב עם נסיונו של אובמה לעודד את המגזר היצרני האמריקאי, כמו גם עם חזונו לגבי אנרגיה תוצרת אמריקה. הרעיון מאחורי החזון הוא פשוט למדי - אמריקה זקוקה לאנרגיה והאנרגיה הזו צריכה להגיע מאמריקה. אנרגיה תוצרת בית תבטיח יותר עבודה לאמריקאים, יותר ביטחון מבחינת אספקת האנרגיה, תעודד חדשנות עם הכוונה נכונה וגם בסופו של דבר תבטיח שהאמריקאים יצרכו אנרגיה נקייה יותר.

החזון הזה כולל כאמור סל של מקורות אנרגיה תוצרת בית. הראשון שבהם הוא נפט וגז מקידוחים ימיים. אובמה הודיע כי הוא הנחה את הממשל לפתוח לפעילות יותר מ-75 אחוזים מפוטנציאל מקורות הקידוחים הימיים בארה"ב. למי ששכח, הוא הזכיר כי כבר כיום יצור נפט אמריקאי נמצא בתפוקת שיא כשמסתכלים על שמונה השנים האחרונות. לעומת זאת, הוא לא טרח להזכיר למי ששכח, או למי שלא רוצה לזכור, את הדליפה בקידוח הימי של BP במפרץ מקסיקו, הידועה גם כאסון הסביבתי הגדול ביותר בתולדות ארה"ב.
דרך מציאותית

מקור האנרגיה השני בסל הוא גז טבעי. אובמה הסביר בנאום כי לארה"ב יש מאגרי גז שיכולים להספיק לה ל-100 שנה. "הממשל שלי ינקוט בכל דרך אפשרית בכדי להבטיח את הפיתוח הבטוח של האנרגיה הזו. מומחים מאמינים שזה (גז טבעי) ייצר 600 אלף מקומות עבודה עד סוף העשור", הוא אמר.

היה לו גם מסר מרגיע לכל מי שתהה מה לגבי גז פצלים שמופק בעזרת תהליך של שבירה הידראולית (Fracking), שהינו שנוי במחלוקת בגלל ההשפעות הסביבתיות שלו. "אני אדרוש מכל החברות שקודחות גז על אדמה ציבורית לגלות את הכימיקלים שהן עושות בהם שימוש, אמריקה תפתח את המשאב הזה מבלי לסכן את הבריאות והבטיחות של אזרחיה", הסביר אובמה.

יש כמה סיבות אפשריות לכך שאובמה מכניס גז טבעי, כולל את גז הפצלים הבעייתי, וקידוחי נפט וגז ימיים לחזון שלו. ראשית, חייבים לציין שהנשיא מאז ומעולם הזכיר אותם בתור חלק ממכלול הפתרונות. אני מניח שזה קשור בחלקו לניסיון שלו לחפש דרך מלך מציאותית ובחלקו לחישובים פוליטיים קרים - הלגיטימציה שהוא נותן לגז ונפט עוזרים לו לחסום התקפות עליו מצד הרפובליקאים שמנסים להציג אותו כנשיא ליברלי שהסביבה חשובה לו יותר מהכלכלה האמריקאית.

בנוסף צריך לזכור שכמה מדינות מפתח חשובות בבחירות הקרובות, כמו פנסילבניה, וירג'יניה, אוהיו וצפון קרולנייה יושבות על מאגרים גדולים של גז פצלים ומסר שלילי מדי בנושא עלול לפגוע בסיכויים של אובמה לנצח במדינות הללו. עם זאת, כדאי גם לזכור שהנשיא הוא זה שאמר "לא" לצינור הנפט Keystone XL, כך שהתמיכה שלו לא מובטחת לנפט ולגז באופן אוטומטי.

כמו חיסול בן לאדן

עכשיו לחלקים הירוקים יותר בסל האנרגיה האמריקאית. ראשית, אובמה הבהיר שהמחויבות שלו לפיתוח אנרגיה נקייה בעודה עומדת. מי שחשב שבעקבות פרשת Solyndra אובמה יצניע את הנושא של תמיכה בפיתוח אנרגיה נקייה התבדה. אובמה הסבירה שהוא לא מתכוון לנטוש את מחויבותו לעובדים האמריקאים בתעשיית הקלינטק והוא לא מתכונן להיות זה שיתרום לפיתוח תעשיות אנרגיה נקייה בסין או בגרמניה רק כי ארה"ב מסרבת למחויבות דומה לתעשיות הללו.

צילום: איי-אף-פי
''סבסדנו את חברות הנפט במשך מאה שנים'' צילום: איי-אף-פי

הוא קינח במסר ברור לחברות הנפט הגדולות - "סבסדנו את חברות הנפט במשך מאה שנים. זה זמן ארוך מספיק. הגיע הזמן לסיים את העברת הכספים של משלם המיסים האמריקאי לתעשייה שהינה רווחית מתמיד ולהכפיל את המאמצים לגבי תעשיית האנרגיה הנקייה שמעולם לא היתה מבטיחה יותר. העבירות את תוכנית הזיכוי במס לאנרגיה נקייה. יצרו את העבודות הללו".

אחד הדברים המעניינים שאובמה הכניס לסל האנרגיה הוא ההתייעלות האנרגטית. הדרך הכי זולה לחסוך כסף, הוא הזכיר, היא לצרוך פחות אנרגיה, וביקש מהקונגרס להעביר חקיקה שתיתן תמריצים כספיים לעסקים לשדרג את הבניינים שלהם ולנקוט בצעדים נוספים להקטנת צריכת האנרגיה וחשבון החשמל שלהם. חקיקה כזו, הסביר אובמה, יכולה לחסוך לעסקים 100 מיליארד דולר בעשור הקרוב.

מלבד מילות תמיכה באנרגיה נקייה, אובמה הכריז על מספר צעדים מעשיים שאמורים לסייע להתפתחותם, החל מהקצאה של כספים לפיתוח אנרגיה נקייה שתספק חשמל ל-3 מיליון בתים ומחויבות של הצבא האמריקאי להגדיל את צריכת האנרגיה הנקייה שלו.

החלקים הללו בנאום התקבלו אגב בהתלהבות רבה. סוקרים שמדדו את תגובות הצופים בנאום דיווחו כי התגובה החיובית ביותר הגיעה כשאובמה הזכיר את חיסול אוסמה בן לאדן. הקריאה של אובמה להשקעה באנרגיות נקיות השיגה תגובה שהיתה חזקה (במובן החיובי) באותה מידה. על פי הסוקרים, הקטעים בנאום שדיברו על הפסקת הסובסידיות לחברות הנפט ועל עידוד התחרות מול סין וגרמניה בתחום הקלינטק השיגו גם הן תוצאות מאוד טובות.

העוגה לא תישאר שלמה

אפשר לראות שאובמה הצליח ללכת בין הטיפות וליצור חזון שאמור לתת לכולם פחות או יותר מה שהם רוצים – גז ונפט למי שדואג לכלכלה וקלינטק למי שדואג לסביבה. אבל האמנם אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה? אז זהו, התשובה היא כנראה שלא. ישנה בעיה בסיסית בחזון של אובמה והיא שהוא מנסה לקדם בו זמנית מוצרים מתחרים – אנרגיה 'מלוכלכת' ואנרגיה נקייה. המציאות ולא רק חוקי הכלכלה מראים שזה לא אפשרי. כאשר גז פצלים הופך לזול יותר ומוריד את מחירי האנרגיה הביתית, האינטרס הכלכלי של צרכנים וחברות אנרגיה לצרוך אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח קטן.

מחקר חדש מ-MIT שבדק תרחישים שונים לגבי פיתוח של גז פצלים הראה כי למרות שיש לו השלכות חיוביות, בשל הקטנת צריכת הפחם, הרי שהוא עלול לסכן התפתחות של מקורות אנרגיה נקיים כמו אנרגיה סולארית ואנרגית רוח. בנוסף, הוזלה במחירי האנרגיה בגלל שימוש מוגבר בגז פצלים יכולה להביא לעלייה בצריכה ובסופו של דבר לעלייה ולא לקיטון בפליטת גזי חממה.

בסופו של דבר החזון של אנרגיה תוצרת אמריקה יכול לעבוד מבחינה פוליטית, אבל לא להשיג תוצאות של ממש, לפחות לא מבחינה סביבתית. אם הנשיא אובמה רוצה באמת לבנות אמריקה בת קיימא, כפי שעולה מהנאום שלו, הוא צריך למצוא את הדרך להפוך את חזון האנרגיה שלו לחזון של אנרגיה נקייה. אם לא, הוא יגלה בסופו של דבר שבאמת אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. גם לא באמריקה.

לכתבה באתר nrg

Comments