מחקר חדש: מיחזור יוצר יותר מקומות עבודה

נשלח 24 בינו׳ 2011, 2:42 על ידי Sustainability Org

"המעבר לכלכלה ירוקה הוא מקדם כלכלי משמעותי במאה ה-21", אמרו עורכי המחקר. עמידה ביעדי המיחזור תביא לעלייה של 15 אלף מקומות עבודה בתחום עד לשנת 2030

nrg מעריב | 23/1/2011 16:35
תגיות: מיחזור, עסק ירוק, כלכלה ירוקה

המיחזור משתלם למשק ויוצר תעסוקה, יותר מהטמנת פסולת, כך עולה מחקר מחקר חדש של מרכז מאקרו לכלכלה מדינית, בשיתוף קרן פרידריך אברט, שהוכן לבקשת המשרד להגנת הסביבה. המחקר, שעסק ביצירת תעסוקה ירוקה באמצעות מיחזור פסולת יבשה, נכתב על ידי רועי לוי ונערך על ידי מנכ"ל מרכז מאקרו ד"ר רובי נתנזון והגר צמרת קרצ'ר.

הבקבוק בדרך למיחזור.
הבקבוק בדרך למיחזור. "המיחזור מגדיל את סך התפוקה במשק" צילום: פלאש 90
"המעבר לכלכלה הירוקה יהיה ללא ספק מקדם כלכלי משמעותי במאה ה-21, מעבר שידרוש השקעות מסיביות בטכנולוגיות חדשות, בציוד, בבנייה ובתשתיות, ולפיכך יכול להיות זרז משמעותי גם בפיתוח שוק התעסוקה", ציין ד"ר נתנזון. לדבריו, מיחזור מעודד תעסוקה מקומית, מכיוון שהפסולת מטבעה נוצרת בתוך המדינה. "פרט לכך, מיחזור הוא ענף עתיר כוח אדם, יעיל כלכלית ומגדיל את הפרודוקטיביות של משאבי הטבע ובכך מגדיל את סך התפוקה במשק", ציין ד"ר נתנזון.

על פי המחקר, מיחזור פסולת יבשה עדיף מבחינה כלכלית על הטמנת פסולת, ויוצר כמות גדולה יותר של משרות "ירוקות". נמצא כי עבור כל החומרים הממוחזרים (נייר, פלסטיק, זכוכית ומתכת) יצר המיחזור יותר מקומות עבודה ביחס להטמנה, כאשר שיעור הגידול בתעסוקה נע בין 21% ל-48%.

לצורך השוואה, הטמנת 1,000 טון פסולת יבשה ממוצעת המורכבת ממתכת, פלסטיק, זכוכית ונייר תיצור כ-14.7 מקומות עבודה, בעוד שמיחזור כמות זהה תוסיף למשק כ-22 מקומות עבודה, מדובר בגידול של 37%.

הנתונים מראים שבזכות המיִחזור הנוכחי של פסולת יבשה נוספו למשק כ-1,129 משרות מלאות בשנה. מחברי המחקר מציינים כי , אם ישראל תגדיל את שיעור המחזור לפי יעדי המשרד להגנת הסביבה יתווספו למשק כ-2,724 משרות מלאות חדשות. לדבריהם, אם ישראל הייתה עומדת ביעדי המחזור כבר היום, המשק היה מרוויח 2,027 משרות מלאות חדשות. עוד גילה המחקר מצא כי אם ישראל אכן תצליח למחזר את כל הפסולת היבשה עד 2030, בקצב הגידול הנוכחי, יתווספו למשק 15,706 משרות חדשות.

לכתבה באתר nrg
Comments