בהוראת משרד רה"מ: השר להגנת הסביבה לא יהיה חבר בקבינט הדיור, שרת התרבות כן

פורסם: 24 במאי 2015, 0:51 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 במאי 2015, 0:52 ]

קודמו של השר אבי גבאי היו חברים בקבינט. במקומו זומן מנכ"ל המשרד, שאינו רשאי להשתתף בהצבעות. רה"מ: עוד יהיו שינויים בהרכב. אושרה הכפפת רשות מקרקעי ישראל לאוצר

צפריר רינת, 19/5/2015

השר להגנת הסביבה אבי גבאי נכנס לתפקידו החדש בתחילת השבוע, אך לארגוני הסביבה כבר יש סיבות לדאגה. לפי שעה, השר גבאי לא יהיה חבר בקבינט הדיור, בו היה חבר קודמו בתפקיד, עמיר פרץ. במשרד ראש הממשלה הסתפקו בהזמנת מנכ"ל המשרד בלבד, לו אין זכות הצבעה כמו ליתר חברי הקבינט. מי שכן יהיו חברים בוועדה הם שר הדתות דוד אזולאי ושרת התרבות והספורט מירי רגב, להם קשר רופף לבעיות תכנון ובנייה. בתום ישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו כי עוד יהיו שינויים בהרכב הוועדה.

על פי הצעת ההחלטה העוסקת באישור ההרכב החדש, הקבינט יהיה מוסמך לקבוע מדיניות בתחום התכנון והבנייה, עם דגש על בנייה למגורים. בנוסף הוא אמור לקדם פרויקטים בתחום הבנייה ולהכריז על מתחמים מועדפים לדיור. מתחמים אלו, המיועדים לכלול את תוכניות הבנייה הגדולות במיוחד, יועברו לאחר מכן לדיון בוועדת תכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל).

ההרכב החדש של קבינט הדיור, ששמו הרשמי הוא "ועדת שרים לענייני תכנון ובנייה ודיור", גובש על ידי משרד ראש הממשלה. הוא הופץ בימים האחרונים למשרדי הממשלה, ואושר במסגרת ישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר (שלישי). חברים בו 13 שרים, ובראשו עומד שר האוצר כחלון. בנוסף מיוצגים בו שרי הבינוי, הכלכלה, החינוך, החקלאות, התשתיות הלאומיות, העלייה והקליטה, הפנים, התחבורה, התיירות והשר ללא תיק אופיר אקוניס.

השר להגנת הסביבה בהשבעת הממשלה, בשבוע שעבר צילום: אוליבייה פיטוסי

הבוקר הציגה מזכירות הממשלה את הנוסח החדש להרכב החברים בקבינט. לפי הנוסח, השר גבאי איננו חבר בקבינט, אך מנכ"ל משרדו יוזמן לישיבות. בקבינט הדיור הקודם היה שותף גם השר להגנת הסביבה דאז, עמיר פרץ. ההחלטה לא לשתף את השר הנוכחי עוררה מחאה חריפה של החברה להגנת הטבע, שאף פנתה בעניין לשר כחלון.

בפנייתה טוענת החברה להגנת הטבע שמדובר בהחלטה שאינה מתקבלת על הדעת. "כיצד ייתכן שוועדה שתדון ותכריע בפרויקטים בעלי חשיבות סביבתית משמעותית, לא כוללת בתוכה את המשרד להגנת הסביבה?", נכתב בפנייה. "היה מצופה שהמשרד יהיה מהמובילים בקבינט, כדי לשמור על פיתוח מאוזן ועל האינטרסים של איכות הסביבה, הבריאות והחיים של תושבי ישראל. כולנו מוטרדים ממצוקת הדיור, אולם כל פיתוח חייב להיות בראייה מאוזנת, הלוקחת בחשבון את כלל האינטרסים של תושבי ישראל", לשון הפנייה. בחברה הוסיפו כי "העוול זועק עוד יותר כשרואים שנציגי משרדים אחרים, שעיסוקם אינו דווקא מן העניין, כן נמצאים בוועדה". החברה להגנת הטבע קראה לכחלון לדאוג למעמדו של המשרד להגנת הסביבה ולהבטיח שהוא יהיה מיוצג בקבינט.

מטעם השר להגנת הסביבה נמסר שהוא פועל לשינוי ההחלטה.

הממשלה אישרה החלטה נוספת שמטרידה את אנשי המשרד להגנת הסביבה - הכפפת רשות מקרקעי ישראל ומנהל התכנון לשר האוצר. החלטה זו נשלחה לאישור משרדי הממשלה בשעה אחת בלילה, והלשכות המשפטיות של המשרדים היו אמורות להתייחס אליה עד עשר הבוקר. כמובן שמדובר במשימה שלא ניתן היה לעמוד בה, והממשלה הצביעה על החלטה זו מבלי שגורמי המקצוע הספיקו להתייחס אליה.

לכתבה בהארץ


Comments