המשנה ליועמ"ש: ראוי ששרי הגנת הסביבה והאנרגיה יהיו בקבינט הדיור

פורסם: 24 במאי 2015, 0:57 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 במאי 2015, 0:57 ]
ארז קמינץ פנה למזכיר הממשלה: "אין זה סביר שהשר להגנת הסביבה לא יוכל לומר את דברו כשיועבר לאישור הממשלה התיקון לתוכנית המתאר הארצית לשמורות טבע וגנים לאומיים"
אורי תובל 21.05.15, 16:01

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ, פנה אתמול במכתב למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט וקבע כי "לטעמנו נפלה שגגה" בעת קביעת חברי קבינט הדיור, כשהשר להגנת הסביבה אבי גבאי ושר האנרגיה יובל שטייניץ לא נכללו בו. המשנה מציין במכתב כי "ראוי שהממשלה תתקן את ההחלטה כך שהשרים יצטרפו לוועדה, או שההסמכה לאישור (תוכניות מתאר) תועבר לוועדה אחרת שבה לשרים אלה יהיה ייצוג".

 

בישיבתה ביום שלישי אישרה הממשלה את הרכב קבינט הדיור בראשות שר האוצר משה כחלון. בקבינט 13 שרים, שבעה מהם מהליכוד. ארגונים סביבתיים מחו על כך שהשר להגנת הסביבה, אבי גבאי, לא נכלל בקבינט ורק מנכ"ל המשרד יוזמן כאורח קבוע בלי זכות הצבעה. לאחר האישור העריכו במערכת הפוליטית כי גבאי יצורף בקרוב לקבינט.

 

במכתב, מייחס קמיניץ את הטעות באי שיבוץ שני השרים בקבינט "לאינטנסיביות שאפיינה את הכנת ישיבת הממשלה האחרונה, ואין אנו מבקשים כעת לבחון כיצד נפלה הטעות, אלא אך לתקנה". סדר היום של הישיבה פורסם זמן קצר לפני התכנסותה. שר הפנים סילבן שלום מתח על כך ביקורת בישיבה, בטענה שלא היה זמן ללמוד את ההחלטות - שלדעתו היו שונות בכמה נקודות ממה שסוכם בהסכמים הקואליציוניים.
השר להגנת הסביבה אבי גבאי
השר להגנת הסביבה אבי גבאי צילום: אוראל כהן

 

 

קמיניץ מזכיר כי הממשלה היא מוסד התכנון העליון, ולכן ראוי שייוצגו בה כל האינטרסים הרלוונטיים להחלטה. "ברור כי אם וכאשר יועבר לאישור הממשלה התיקון לתוכנית המתאר הארצית לשמורות טבע וגנים לאומיים - אין זה סביר שהשר להגנת הסביבה לא יוכל לומר את דברו", כותב קמיניץ שמציין כי דעתו של השר חשובה "גם ביתר התוכניות ברמה הארצית, כמו גם בהחלטות תכנוניות מכריעות אחרות (למשל ההכרעה על הכרזת מתחם מועדף לדיור), אשר מערבות לא אחת הכרעה באיזונים שבין שימור ופיתוח".

 

בדומה, ממשיך מזכיר המשנה ליועץ המשפטי, דיון בהחלטות הוועדה לתשתיות לאומיות כמו גם המועצה הארצית העוסקות בתשתיות אנרגיה "יימצא חסר אם שר האנרגיה לא ישתתף בו". קמיניץ אומר כי "הואיל ולמיטב ידיעתנו קיימות תמ"אות ותת"לים הממתינות לאישור הממשלה, נודה על פעולה כאמור בהקדם האפשרי".


לכתבה בכלכליסט


בהוראת משרד רה"מ: השר להגנת הסביבה לא יהיה חבר בקבינט הדיור, שרת התרבות כן

קודמו של השר אבי גבאי היו חברים בקבינט. במקומו זומן מנכ"ל המשרד, שאינו רשאי להשתתף בהצבעות. רה"מ: עוד יהיו שינויים בהרכב. אושרה הכפפת רשות מקרקעי ישראל לאוצר

צפריר רינת, 19/5/2015

השר להגנת הסביבה אבי גבאי נכנס לתפקידו החדש בתחילת השבוע, אך לארגוני הסביבה כבר יש סיבות לדאגה. לפי שעה, השר גבאי לא יהיה חבר בקבינט הדיור, בו היה חבר קודמו בתפקיד, עמיר פרץ. במשרד ראש הממשלה הסתפקו בהזמנת מנכ"ל המשרד בלבד, לו אין זכות הצבעה כמו ליתר חברי הקבינט. מי שכן יהיו חברים בוועדה הם שר הדתות דוד אזולאי ושרת התרבות והספורט מירי רגב, להם קשר רופף לבעיות תכנון ובנייה. בתום ישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו כי עוד יהיו שינויים בהרכב הוועדה.

על פי הצעת ההחלטה העוסקת באישור ההרכב החדש, הקבינט יהיה מוסמך לקבוע מדיניות בתחום התכנון והבנייה, עם דגש על בנייה למגורים. בנוסף הוא אמור לקדם פרויקטים בתחום הבנייה ולהכריז על מתחמים מועדפים לדיור. מתחמים אלו, המיועדים לכלול את תוכניות הבנייה הגדולות במיוחד, יועברו לאחר מכן לדיון בוועדת תכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל).

ההרכב החדש של קבינט הדיור, ששמו הרשמי הוא "ועדת שרים לענייני תכנון ובנייה ודיור", גובש על ידי משרד ראש הממשלה. הוא הופץ בימים האחרונים למשרדי הממשלה, ואושר במסגרת ישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר (שלישי). חברים בו 13 שרים, ובראשו עומד שר האוצר כחלון. בנוסף מיוצגים בו שרי הבינוי, הכלכלה, החינוך, החקלאות, התשתיות הלאומיות, העלייה והקליטה, הפנים, התחבורה, התיירות והשר ללא תיק אופיר אקוניס.

השר להגנת הסביבה בהשבעת הממשלה, בשבוע שעבר צילום: אוליבייה פיטוסי

הבוקר הציגה מזכירות הממשלה את הנוסח החדש להרכב החברים בקבינט. לפי הנוסח, השר גבאי איננו חבר בקבינט, אך מנכ"ל משרדו יוזמן לישיבות. בקבינט הדיור הקודם היה שותף גם השר להגנת הסביבה דאז, עמיר פרץ. ההחלטה לא לשתף את השר הנוכחי עוררה מחאה חריפה של החברה להגנת הטבע, שאף פנתה בעניין לשר כחלון.

בפנייתה טוענת החברה להגנת הטבע שמדובר בהחלטה שאינה מתקבלת על הדעת. "כיצד ייתכן שוועדה שתדון ותכריע בפרויקטים בעלי חשיבות סביבתית משמעותית, לא כוללת בתוכה את המשרד להגנת הסביבה?", נכתב בפנייה. "היה מצופה שהמשרד יהיה מהמובילים בקבינט, כדי לשמור על פיתוח מאוזן ועל האינטרסים של איכות הסביבה, הבריאות והחיים של תושבי ישראל. כולנו מוטרדים ממצוקת הדיור, אולם כל פיתוח חייב להיות בראייה מאוזנת, הלוקחת בחשבון את כלל האינטרסים של תושבי ישראל", לשון הפנייה. בחברה הוסיפו כי "העוול זועק עוד יותר כשרואים שנציגי משרדים אחרים, שעיסוקם אינו דווקא מן העניין, כן נמצאים בוועדה". החברה להגנת הטבע קראה לכחלון לדאוג למעמדו של המשרד להגנת הסביבה ולהבטיח שהוא יהיה מיוצג בקבינט.

מטעם השר להגנת הסביבה נמסר שהוא פועל לשינוי ההחלטה.

הממשלה אישרה החלטה נוספת שמטרידה את אנשי המשרד להגנת הסביבה - הכפפת רשות מקרקעי ישראל ומנהל התכנון לשר האוצר. החלטה זו נשלחה לאישור משרדי הממשלה בשעה אחת בלילה, והלשכות המשפטיות של המשרדים היו אמורות להתייחס אליה עד עשר הבוקר. כמובן שמדובר במשימה שלא ניתן היה לעמוד בה, והממשלה הצביעה על החלטה זו מבלי שגורמי המקצוע הספיקו להתייחס אליה.

לכתבה בהארץ

Comments