מכון המחקר הבינלאומי "ראנד" יסייע בגיבוש אסטרטגיה ארוכת טווח למשק הישראלי

פורסם: 4 ביולי 2011, 11:21 על ידי: Sustainability Org

ליווי צוות ההיגוי יעשה בראשותו של פרופ' סטיבן פופר, חוקר בכיר ב"ראנד", בעל ניסיון של למעלה מעשרים שנה בייעוץ מסוג זה

4/7/2011, מאת אורן פרוינד

זריקת חיזוק לצוות ההיגוי הממשלתי: הבוקר נקבע כי מכון החקר הבינלאומי "ראנד" יסייע לצוות בגיבוש אסטרטגיה ארוכת טווח למשק הישראלי. ליווי הצוות, אותו הקימו שר האוצר יובל שטייניץ וראש הממשלה בנימין נתניהו, יעשה בראשותו של פרופסור סטיבן פופר, בעל ניסיון של למעלה מעשרים שנה בייעוץ מסוג זה.

"ראנד", שגברה במכרז על חברות ייעוץ מובילות בעולם, תסייע לצוות הממשלתי באיסוף חומרים, הצגת השוואות בינלאומיות מקיפות ומודלים של תהליכים דומים שעשויים להתאים לישראל. המכון פועל ללא כוונת רווח, ועוסק ב-60 השנים האחרונות בייעוץ לגופי ממשל בעולם בסוגיות של מדיניות ואסטרטגיה, כדוגמת ארה"ב, סין, בריטניה ועוד. חברת הייעוץ הישראלית שלדור תהווה חלק מהצוות למשימה זו, בהתאם לתנאי המכרז. התמחותו המרכזית של פרופ' פופר היא בשינוי ומעבר שעל ממשלות לעשות במטרה לשפר את הישגי המדיניות הכלכלית והחברתית שלהן.

בכתב המינוי של ראש הממשלה ושר האוצר נכתב כי הקמת הצוות הממשלתי באה בעקבות תהליכים דומים שהחלו לתפוס תאוצה במדינות שונות בעולם, וכתוצאה מהעדר תכנון ארוך טווח במשק הישראלי, הפוגם ביכולתן של ממשלות ישראל להוביל שינויים בני קיימא. בעבר הוצגו תכניות אסטרטגיות שונות שגובשו במסגרת יוזמות של המגזר השלישי וגורמים פרטיים, אולם הפעם מדובר בתהליך שמונהג על ידי הממשלה עצמה.

התכנית האסטרטגית תכלול ניתוח נקודות חוזק וחולשה של המשק הישראלי, ותתמקד בניתוח מעמיק של מספר תחומים מרכזיים בציר החברתי-כלכלי. בנוסף, התכנית תכלול המלצה לאימוץ מנגנונים בתוך משרדי הממשלה שיעסקו בתכנון ארוך טווח, על מנת להבטיח שתכנית העבודה של הממשלה תכלול באופן שיטתי גם היבטים אסטרטגיים ולא רק היבטים קצרי טווח.

לכתבה בדהמרקר
Comments