מישהו צריך להדליק את האור / דעה

נשלח 26 במרץ 2011, 13:45 על ידי Sustainability Org
רגע לפני ששעת כדור הארץ הופכת מלחג לאומי עמוס פוליטיקאים ומסיבות - כדאי לעצור ולחשוב - מה ישתנה רגע אחרי שהאורות יידלקו? רמז - לא בטוח שהרבה
עדי וולפסון, 24/3/2011

 

רגע לפני ששעת כדור הארץ הופכת משעה בה כולנו מכבים את האור ומצטרפים באופן אישי למאבק הבינלאומי בהתחממות הגלובלית, לחג לאומי עמוס פוליטיקאים, אירועים ומסיבות - כדאי שמישהו ידליק את האור.

 

זה לא שאני מבקש להשבית שמחות, ובכלל - קשה מאוד להתווכח עם סמלים וגימיקים ועם התגייסות לאומית ותקשורתית למען איכות הסביבה והחיים של כולנו. אבל השאלה האמיתית היא - כיצד עוברים משלב המודעות לשלב האחריות, הפעולה והשינוי? ומה ישתנה רגע אחרי שהאור יידלק והחיים ישובו למסלולם?

 

קחו לדוגמה את ראש הממשלה בנימין נתניהו. רק בשנה שעברה באירועי שעת כדור הארץ, קיבל נתניהו מארגוני הסביבה את אות הגלובוס השחור, כציון לגנאי על רפורמת התכנון והבנייה שהוא קידם. והנה - השנה הוא מתכבד, יחד עם רעייתו, לכבות את האורות מעל חומות העיר העתיקה בירושלים.

 

אם אתם שואלים את עצמכם, האם השנה האחרונה הובילה את נתניהו לשינוי, אז התשובה לצערי, היא שלא. הרי רק בשבוע שעבר יצאו לדרך ועדות הדיור הלאומיות (ול"דים) שיזם ראש הממשלה, הרומסות ברגל גסה את הליכי התכנון במדינה ואת שותפות הציבור בתהליך. זה אותו נתניהו שממשיך להבטיח קידום של אנרגיות מתחדשות, ניהול ולא התנהלות של משק המים, ועידוד התחבורה הציבורית - מבלי לקיים.

 

אבל שלא תפטרו את עצמכם בכזו קלות. אם בשעה שאתם יושבים בחושך בסלון וצופים בטלוויזיה - מדיח הכלים עובד כשהוא חצי ריק, הקומקום החשמלי מלא במים ואתם רוצים להכין רק כוס קפה אחת, ומייבש הכביסה ממשיך לעבוד למרות שמזג האוויר בחוץ נעים - אז גם אתם צריכים לעשות שינוי. ואם בדרך לאירוע המרכזי בכיכר העיר אתם עומדים בפקק עם כל עם ישראל ומחפשים מקום חנייה למכונית המשפחתית - אז יש לכולנו עוד מה ללמוד על אחריות סביבתית. 


 

ולמרות הכל חייבים לציין, שלא מעט שינויים סביבתיים מבורכים עברו עלינו בשנה האחרונה. המשרד להגנת הסביבה המשיך לקדם את מהפכת ניהול הפסולת והמיחזור, הרשויות המקומיות הצטרפו לעוד ועוד יוזמות סביבתיות לרווחת התושבים וארגוני הסביבה המשיכו להוביל את המאבקים למען צדק סביבתי ועתיד טוב יותר לדורות הבאים.

 

והכי חשוב - יותר ויותר אנשים הפכו להיות שותפים פעילים לדרך. על לכן, בשעת כדור הארץ, כשנתניהו יכבה את האורות בפריים-טיים ואנחנו נצטרף ליוזמה מהבית - חשוב שנדע להבדיל בין חושך לאור.

 

פרופ' עדי וולפסון הוא מרצה במרכז לתהליכים ירוקים במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון


לכתבה באתר ynet

Comments