דן מרגלית: חוק הלאום במובן האמיתי שלו נחקק במהלך משפט אייכמן

פורסם: 4 במאי 2015, 13:09 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 במאי 2015, 13:45 ]
חוק הלאום נחקק במהלך משפט אייכמן. אז נקבע חוק הלאום במובן האמיתי שלו.

דן מרגלית על החשיבות של משפט אייכמן
בוקר יום השואה - 16 באפריל 2015, 01:01:08 עד 01:02:17
http://10tv.nana10.co.il/Category/?CategoryID=600234&sid=169&pid=58

גיא: כמה זה שינה את פני האומה, משפט אייכמן?
דן מרגלית: שינה באופן משמעותי, לפי דעתי, זה דבר מרחיק לכת. עד 1961/2, כלומר עד שמשפט אייכמן חדר לתודעה והוא חדר לתודעה בצורה קיצונית, וקדם לו משפט קסטנר שיצר מחלוקת בציבור אבל החדיר את התחושה של מה קרה בגולה ושזה חשוב לנו, עד אז היינו במידה רבה או הורינו היו צברים עם ניחוח כנעני, שזה דבר מאוד טוב אבל פשוט התייחסו לגולה בבוז מסויים, או כלא רלבנטי. בא משפט אייכמן, וזה לדעתי בן גוריון עשה דבר אדיר. בא משפט אייכמן וחיבר את ארץ ישראל אל העם היהודי או את העם היהודי לארץ ישראל במובנים הכי כואבים והכי משמעותיים שיכלו להיות. אני זוכר שאנשים עמדו, הרי לא היתה טלוויזיה, לא היה אייפון לא היה כלום, אנשים עמדו ברחובות ובכו, האזינו לרדיו ובכו, מהאזנה, לא מראייה, ובכו לשמע העדויות. כולנו זוכרים את קצטניק, על הפלנטה האחרת מאושווי., אבל העדויות היו נוראות. אחת אחרי השניה. תקראו מה אלתרמן כתב, תקראו מה חיים גורי כתב. דברים נוראיים. והדבר הזה שינה לפי דעתי...אתם יודעים, אני אגיד את זה בצורה כזאת - באמת חוק הלאום לא חשוב, חוק הלאום נחקק אז, ב-61, 62. אז נולדו הנסיעות לאירופה, הקשר נולד אז. אז נקבע חוק הלאום במובן האמיתי שלו.
צילום מסך:
the importance of Adolf Eichman trial
לצפיה בתכנית הבוקר, 16 באפריל 2015, הקטע הרלבנטי מופיע מדקה 01:01:08 עד 01:02:17 - לחצו כאן


==חטיפת אדולף אייכמן==
בספרו "הבית ברחוב גריבלדי" כותב איסר הראל, שהיה מפקד מבצע החטיפה של אדולף אייכמן והבאתו למשפט בישראל (עמוד 110): "הצלחת המבצע היתה מותנית בטיבם ובכושרם של האנשים המשתתפים בו, ואלה היו כולם אנשי מיבצעים מעולים, מסורים לתפקידם בלב ונפש ועשויים ללא חת. ראשון בהם היה אברהם שלום, ידידו האישי של רפי איתן וכמוהו איש מיבצעים מובהק, מתכנן מעולה, אדם בקי בכמה וכמה לשונות ובעל נסיון בפעולות בחוץ לארץ. אברהם היה בן למשפחה מתבוללת בווינה, שחייה התנהלו בנחת עד היום שבו סופחה אוסטריה ל"רייך השלישי" של היטלר. לגבי אברהם שלום התבטא השינוי בכך שכשלושים חברים ללימודים התנפלו עליו ועל תלמיד יהודי נוסף שלמד באותה כיתה, והיכום מכות רצח בנוכחות המורה, שלא ראה צורך להתערב. שבועיים היה אברהם רתוק למיטה, וכשהחלים לא שב עוד לבית הספר. בינתיים הוחרם העסק של אביו, ולאחר מכן אף גורשה המשפחה מדירתה. בזכרונות הילדות של אברהם השתלב מראה הלהבות שעלו מבתי הכנסת ב"ליל הבדולח". ביום שבו פרצה מלחמת העולם השניה, הגיעה המשפחה הנרדפת לחוף מיבטחים בארץ ישראל. אברהם למד בבית ספר תיכון בארץ, והצטרף לפלמ"ח ושרת אחר כך ביחידת סיירים בצה"ל. מפקדו היה רפי איתן, ובאמצעות רפי הגיע אל היחידה המיבצעית. במיבצעים נועזים שבהם השתתפו השניים, הלכה והעמיקה הידידות האישית שצמחה ביניהם בימי שרותם בצבא."
מוזיאון 'יד ושם' 
 
אייכמן נמצא בארץ
כותרת העיתון שבישרה "אייכמן נמצא בארץ". אברהם שלום שימש כסגן מפקד מבצע חטיפתו והבאתו לארץ למשפט.
 
 
אייכמן קלמנט לפני חטחפתו בארגנטינה
אדולף אייכמן כפי שצולם בהסתר כחלק מתהליך זיהויו טרם חטיפתו. אייכמן הסתתר בארגנטינה תחת השם קלמנט.
 
מבצע חטיפת אדולף אייכמן
ביתו של אייכמן בבואנוס איירס כפי שצולם על ידי צבי אהרוני
 
מבצע חטיפת אדולף אייכמן - טבלת מידות לצורך הכנת בגדי צוות אוויר לחברי צוות החטיפה
טבלת מידות גוף של משתתפי מבצע החטיפה, על פיה הוכנו מדי צוות אוויר בחברת "אל על", אשר שימשו להברחת אייכמן מארגנטינה.
אברהם שלום היה זה שהוריד את ערנותו של השומר בשדה התעופה, דבר שאיפשר את העברתו של אייכמן ללא בדיקה בעמדת השמירה.

לכידת אדולף אייכמן היה ארוע מכונן. הנאום המבוקש ביותר על ידי הציבור מארכיון הכנסת הוא נאומו הדרמטי והמרגש של בן־גוריון שבו הודיע לכנסת ב־23 במאי 1960 על כך שיומיים קודם לכן הצליחו אנשי המוסד ללכוד בארגנטינה את אדולף אייכמן. בן־גוריון אמר: "עלי להודיע בכנסת כי לפני זמן מה נתגלה על ידי שירותי הביטחון הישראליים אחד מגדולי פושעי הנאצים, אדולף אייכמן, האחראי - יחד עם ראשי הנאצים - למה שהם קראו 'הפתרון הסופי של בעיית היהודים', כלומר השמדת 6 מיליונים מיהדות אירופה. אדולף אייכמן כבר נמצא במעצר בארץ, ויעמוד בקרוב למשפט בישראל בהתאם לחוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם". (מקור: "משמרים את ההסטוריה", ישראל היום, 25/2/2013)


כתבות קשורות:
ראש השב"כ בתקופת קו 300: "המנהיגים ידעו בדיוק מה התרחש"
סרט מטלטל - "שומרי הסף" - שישה ראשי שב"כ לשעבר מדברים
Comments