לידיעת המזהמים: הפרקליטה להגנת הסביבה

פורסם: 1 באפר׳ 2012, 8:10 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 באפר׳ 2012, 8:11 ]

חיזוק לאכיפה הסביבתית, ביוזמת המשרד להגנת הסביבה נפתחה מחלקת סביבה בפרקליטות המדינה. המחלקה, המאוישת בינתיים בעורכת דין אחת, תוביל הטיפול בתיקים מרכזיים

מאת אבי גרצמן, 1/4/2012
 
תגיות: משפט (סביבה)
לראשונה: פרקליטה ירוקה בפרקליטות המדינה. עו"ד עדי דמתי (שגיא) נכנסה לפני שבועיים לתפקיד ותוביל את הטיפול בתיקים המרכזיים נגד גופים שפגעו בסביבה. את הרעיון הגו במשרד להגנת הסביבה ואף שילמו את התקן לפתיחת המחלקה.

ב-15 השנים האחרונות התביעה הפלילית נגד מזהמים נעשתה על ידי תובעים חיצוניים, הזוכים במכרזים של המשרד להגנת הסביבה. הסיבה לכך הייתה הרצון לקדם את התיקים, אל מול העומס המצטבר בפרקליטות.
צילום: שאטרסטוק
מחפשים צדק ירוק צילום: שאטרסטוק

במשרד להגנת הסביבה אומרים כי לאורך השנים תיקי סביבה לא היו בעדיפות עליונה. "התיקים הסביבתיים אף פעם לא היו בעדיפות לעומת ארגוני פשיעה ועבירות של פשיעה חמורה, ועל כן לא טופלו והתיישנו על מדפי הפרקליטות", אומרים במשרד. לכן, התיקים הוצאו למיקור חוץ. לא מדובר היה בהפרטה מלאה, מפני שכל תיק ותיק קיבל ליווי על ידי הלשכה המשפטית של המשרד. למרות זאת, החליטו כעת להתייעל ולנהל מספר תיקים חשובים ומשמעותיים בפרקליטות עצמה. במשרד מגדירים את התיקים הללו כ"תיקי הדגל הסביבתיים".

לתפקיד, כאמור, נבחרה עו"ד עדי דמתי (שגיא), שעד כה עבדה בפרקליטות מחוז ירושלים. היא תטפל בתיקים המרכזיים, בזמן שאנשי המשרד ימשיכו לנהל מאות תיקים שהוגשו כנגד חברות, מפעלים, רשויות מקומיות וגופים חקלאיים שפגעו בסביבה.

Comments