האם הקמת 'מועצת הדורות הבאים' תצליח?

פורסם: 14 בפבר׳ 2014, 2:53 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בפבר׳ 2014, 2:54 ]

בשונה מהניסיון הקודם- למועצה לא תהיה סמכות להטיל וטו על תהליכי חקיקה והחלטות ממשלה, אלא רק לשמש כגורם מלווה ומייעץ

אביב לביא | 11/2/2014 12:52
תגיות: מועצת הדורות הבאים,פוליטיקה,חוקים,דור העתיד

מה הסיפור?
הדורות הבאים חוזרים למשחק הפוליטי. אתמול (שני) נערך בכנסת כנס תמיכה בהקמת מועצת הדורות הבאים. מדובר במועצה שתייצג את הילדים, הנכדים והנינים של כולנו - אלה שכל חוק, החלטה ומהלך שמתרחשים כיום ישפיעו עליהם, מבלי שיש להם (לדורות הבאים) יכולת להשתתף בתהליך ולהשפיע על גורלם. חלקם משום שהם צעירים מדי, וחלקם מפני שעדיין לא נולדו.

בעשור הקודם דווקא היה לדורות הבאים ייצוג בזירה הציבורית: נציבות הדורות הבאים הוקמה ב-2001, והנציב, השופט בדימוס שלמה שוהם, ישב בכנסת ומדי פעם גרם כאב ראש רציני לח"כים ולממשלה. זו בדיוק היתה הבעייה: הפוליטיקאים הגיעו למסקנה שאין להם עניין שמישהו יטרפד להם יוזמות והצעות חוק בשם דאגה לעתיד.

אל ההתנגשות העקרונית בין פוליטיקה של כאן ועכשיו לראייה ארוכת טווח נוסף גם הפן האישי: חיכוכים בין הנציב לחלק מהפוליטיקאים הפכו אותו לסדין אדום בעיני כמה מיושבי המשכן. שוהם סיים את תפקידו ב-2006, נציב חדש לא מונה תחתיו והנציבות הלכה והתאיידה עד שב-2010 בוטלה סופית על פי חוק. יריב לוין מהליכוד, אחד הח"כים שהובילו את המהלך, הסביר שהדורות הבאים נמצאים בכל רגע לנגד עיניהם של הפוליטיקאים ואין צורך בגוף מיוחד שייצג אותם. אשרי המאמין.

מי נגד מי?

התומכים בהקמת מועצת הדורות הבאים נגד המתנגדים הוותיקים. התומך הבכיר שהגיע אתמול לכנס הוא שר האוצר, יאיר לפיד. אצל לפיד זה עניין משפחתי: אביו, טומי, היה בזמנו מיוזמי הקמת נציבות הדורות הבאים.

על הצעת החוק החדשה חתומים כמה מחברי 'יש עתיד' - בועז טופורובסקי, יפעת קריב, רינה פרנקל ועופר שלח, לצד דב חנין ששמו מהווה מעין חותמת רשמית לכל יוזמה ירוקה וחברתית בכנסת. גם שר החינוך שי פירון הגיע לעודד, אבל דומה שהתמיכה חוצה מחנות: בכנס השתתפו גם שלושה מהמועמדים לנשיאות - רובי ריבלין, בנימין בן אליעזר וסילבן שלום, ונציגי התאחדות הסטודנטים, המשמר החברתי ושורה של ארגוני סביבה.

"כל החלטה שמקבלים היום על בנייה בשטחים הפתוחים, על יצוא הגז ועל שימוש במשאבי הטבע תשפיע דורות רבים קדימה", אומר נאור ירושלמי, מנכ"ל "חיים וסביבה", ארגון הגג של התנועה הסביבתית בישראל.

איך זה ייגמר?
ההערכות הן שלמהלך יש סיכוי להצליח, גם מפני שיוזמיו הולכים על גירסה רכה יותר, ועם פחות שיניים, מזו שבוטלה לפני ארבע שנים: בהצעת החוק החדשה מדובר על כך שלמועצה (להבדיל מנציבות) לא תהיה סמכות להטיל וטו על תהליכי חקיקה והחלטות ממשלה, אלא רק לשמש כגורם מלווה ומייעץ, כזה שתפקידו להציף למודעות ולשיח הפוליטי והציבורי את עניינם של הדורות הבאים.

זו גירסה שאפילו יריב לוין ושות' אולי יוכל לחיות איתה. הצעת החוק תונח בקרוב על שולחן ועדת השרים לחקיקה, ומכיוון שהתמיכה של שרי יש עתיד ו'התנועה' מובטחת - לא מן הנמנע שהיא תקבל את תמיכת הממשלה.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
נציב הדורות הבאים? הדורות הבאים פשוט יצטרכו להתאזר בסבלנות
מדוע בוטלה נציבות הדורות הבאים ומה זה אומר על עתידה של המדינה?
בלי עתיד: ביטול נציבות הדורות הבאים - בכייה לדורות
להציל את נציבות הדורות הבאים
הכנסת ביטלה את נציבות הדורות הבאים
למען ילדינו: לא לבטל את נציב הדורות הבאים
הכנסת רוצה לבטל את "נציבות הדורות הבאים"
הדורות הבאים זה הילדים שלנו, מה נוריש להם?
מי מנסה להשתיק את הדורות הבאים?
הדורות הבאים? לא ענייננו
למה למדינת ישראל לא אכפת מהדורות הבאים?
מי יהיה הלוביסט של הילדים שלנו בכנסת?
לשמחת הלוביסטים והנדל"ניסטים
Comments