אובמה, רומני וסנדי – האם הסופה תהפוך את שינוי האקלים לגורם מכריע בבחירות לנשיאות?

פורסם: 3 בנוב׳ 2012, 9:55 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 בנוב׳ 2012, 9:44 ]
03/11/2012 מאת ירוק ונוצץ

הסופה סנדי טרפה את הקלפים בשיח הסביבתי-פוליטי בארה"ב והחזירה את שינוי האקלים למרכז מערכת הבחירות, אולי אף כגורם מכריע

בשבוע הקרוב תסתיים מערכת הבחירות בארה"ב והאומה האמריקאית תבחר את הנשיא שינהיג אותה בארבע השנים הבאות. על רקע זה, הסופה סנדי שפקדה את הקאריבים והחוף המזרחי של ארה"ב בשבוע שחלף היתה ככל הנראה אחד מהאירועים הפוליטיים המשמעותיים ביותר במערכת הבחירות הנוכחית. מעבר לשבחים להם זכה אובמה על תפקודו במהלך הסופה מכל קצוות הקשת הפוליטית, הסופה גם החזירה לשיח הפוליטי את נושא שינוי האקלים שנדחק הצידה בקמפיין האחרון, אל מול השיח הכלכלי-חברתי. בעקבות הסופה ראש עיריית ניו-יורק, מייקל בלומברג, רפובליקני בעברו, קרא לציבור להצביע לאובמה בטענה שהוא המועמד שיטפל טוב יותר במאבק בשינוי האקלים. במקביל קואליציה של ארגוני סביבה הפועלת תחת השם Climate Scilence ("שתיקת האקלים") העלתה קמפיין במדינות המתנדנדות אוהיו ווירג'יניה, המשתמש בנזקי הסופה כדי לתקוף את המועמד הרפובליני מיט רומני על הזלזלול שהוא הפגין כלפי בעיית שינוי האקלים בעצרת ההכתרה שלו לפני מספר חודשים. פעיל הארגון אף התפרץ לדברי רומני במהלך ועידה בוירג'יניה ביום חמישי האחרון בצעקות כי שינוי האקלים הוא זה שגרם לסופה.

 
 משבר האקלים היה נוכח נפקד במערכת הבחירות הזו ולא הוזכר מפורשות באף אחד מהעימותים הטלווזיונים האחרונים. זאת, בניגוד גמור לקמפיין הבחירות של 2008, בו הציג אובמה תוכנית סדורה להפחתת פליטות גזי חממה בארה"ב ב-80% עד 2050, אשר אמורה היתה לכלול מנגנון הגבלה וסחר בפליטות פחמן ותמיכות בסך 150 מיליארד דולר בטכנולוגיות ירוקות. אלא שתוכנית זו נפלה בסאנט אל מול הלובי החזק של חברות הפחם והנפט ואומבה נאלץ להקריבה לטובת קידום הרפורמה במערכת הבריאות האמריקאית. אל מול כשלון זה, יחד עם האכזבה מועידת קופנהגן ב-2009 ושערוריית פשיטת הרגל של חברת האנרגיות המתחדשות 'סולינדרה' ב-2011, אשר זכתה לתמיכות בסך 500 מיליון דולר מממשל אובמה, העדיפו הדמוקרטים להצניע את הנושא בקמפיין הנוכחי. יחד עם זאת, כאשר הנושא עלה בהזדמנויות שונות, אובמה דבק בעמדותיו הקודמות והצהיר שימשיך לקדם מדיניות להתמודדות עם משבר האקלים.

מן העבר השני, רומני, אשר בעברו דווקא הביע תמיכה במאבק בשינוי האקלים, יישר קו עם מכחישי שינוי האקלים בקרב תנועת "מסיבת התה" שבמפלגה הרפוליקנית, ולעג לממשל אובמה על מאמציו בתחום במספר הזדמנויות, הבולטת שבהן היתה כאמור בנאום ההכתרה שלו למועמד לנשיאות. בעוד אובמה השקיע כספי ממשל באנרגיות מתחדשות, חיזק את הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית, ה-EPA, אל מול הסקטור הפרטי, ועיכב את בניית צינור Keystone XL אשר אמור היה להוביל את תוצרי הנפט המזהם מחולות הזפת בקנדה לארה"ב, רומני התחייב לקדם בשיא המרץ את תעשיית הדלקים המחצביים האמריקאית, לצמצם ואפילו לבטל את מרבית סמכויות ה-EPA ולהפסיק כליל את הסובסידיות לטכנלוגיות ירוקות וזאת לדבריו לטובת הקטנת המעורבות הממשלתית ותמרוץ הצמיחה הכלכלית. מעניין לציין שעל פי סקר שנערך לפני פחות מחודש יתכן שדווקא עמדה זו תהיה לרועץ עבור רומני בקרב המצביעים המתנדנדים.

בכל אופן, בעוד שברור מה יעשה רומני אם יבחר, נדמה שהמוטיבציה הפוליטית של אובמה בתחום הסביבתי כבר אינה חזקה כבעבר וכלל לא ברור אם הוא יצליח או ינסה לקדם את הבטחותיו מ-2008 אם יבחר. למרות זאת, עדיין נותר לנו רק לקנא בשיח הפוליטי-סביבתי במערכת הבחירות האמריקאית, כאשר כאן מרבית המפלגות נותנות לנושא התייחסות שולית אם בכלל.

סנדי – סופה פוליטית בפעולה


כתבות קשורות:
 
Comments