פרס לאוצר: לכלול בחוק את הפחתת גזי החממה

פורסם: 12 במאי 2013, 21:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 במאי 2013, 21:51 ]

נשיא המדינה יפנה לרה"מ ולשר האוצר בדרישה שימנעו מהאוצר לסגת מהתחייבותו הבינ"ל שישראל תפחית 20% מפליטות גזי החממה עד 2020

אריק בנדר | 12/5/2013 21:04
תגיות: גזי חממה,שמעון פרס,יאיר לפיד
נשיא המדינה שמעון פרס יפנה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר יאיר לפיד בדרישה לבטל את כוונת האוצר לסגת מהתחייבותו הבינלאומית להפחית פליטות גזי החממה.

"התחייבות ישראל מחייבת ואין לשנותה". שמעון פרס צילום: אריק סולטן

הנשיא פרס התחייב בשנת 2009 בוועידת קופנהגן כי ישראל תפחית 20% מפליטות גזי החממה עד שנת 2020. אולם במסגרת חוק ההסדרים האוצר מתכוון  לבטל את ההתחייבות הבינ"ל אותה נתן פרס.

"ההתחייבות של ישראל שניתנה בפורום בינלאומי לקחת חלק במאמץ להפחתת פליטות גזי החממה מחייבת ואין לשנותה", אמר פרס. "מדובר בהחלטה חשובה הן לאיכות האוויר שאנו נושמים והן להפיכת ישראל למדינה מתקדמת בשמירה על כל הסטנדרטים הגבוהים ביותר של איכות הסביבה".

בבית הנשיא ציינו כי ההתחייבות הבינלאומית שנתן פרס ניתנה בוועידה חשובה במעמד נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא סין, וכי ישראל חייבת לעמוד מאחורי ההתחייבות שפרס נתן.

יש לציין כי רק אתמול (שבת) דווח כי רמת הפחמן הדו חמצני באטמוספרה הגיעה לשיא חדש, המתקרב למצב בלתי הפיך של התחממות גלובלית. מצב זה צפוי לפגוע במדינת ישראל באמצעות שריפות, שיטפונות, עליית פני הים, גלי פליטים שיגיעו מאפריקה ופגיעה אנושה בחקלאות.

פצצה מתקתקת

הודעת הנשיא פרס באה בעקבות פנייה דחופה אליו של ארגוני איכות הסביבה בנושא. הודעה על כך נמסרה היום בפגישת חירום משותפת של השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, עם ראשי ארגוני הסביבה.

השר פרץ אמר כי בעוד שבעולם כולם מבינים עד כמה ההתחממות הגלובלית היא פצצה מתקתקת ועד כמה הטיפול בה מייצר מקומות עבודה וצמיחה, משרד האוצר נוהג באופן אבסורדי ומבטל כליל תוכנית מוצלחת שחוסכת כסף וזיהום.

נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה אמר, כי הנתונים מהעולם מראים שמשבר האקלים מחריף, אבל הממשלה בוחרת לבצע פניית פרסה ולסגת באופן חד צדדי מתוכנית לאומית בעלת תועלות להפחתת יוקר המחייה לציבור.

Comments