אפקט הולילנד משפיע על נתניהו

פורסם: 7 במאי 2010, 6:08 על ידי: Sustainability Org

לפתע הפך ראש הממשלה נתניהו ממנהיג שמרסק את הבירוקרטיה, לפוליטיקאי שמקדם את "רפורמת הולילנד". לא נעים

אביב לביא | 6/5/2010 12:17    
אפילו יותר מארגוני הסביבה, מותר לשער שראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה שמח לראות את מגדלי הולילנד נמחים מעל פני האדמה. בקדנציה הסבוכה שחווה, היה נושא אחד שנתניהו קיווה לקדם מההתחלה ועד הסוף, להיות חתום עליו ולגזור בגינו קופון ציבורי: רפורמת התכנון והבנייה. והנה, משום מקום, הגיחה פרשת הנדל"ן האפלה, התפוצצה על ראשה של הרפורמה ומאיימת להפוך אותה לבומרנג. לפתע הפך נתניהו ממנהיג שמרסק את הבירוקרטיה, לפוליטיקאי שמקדם את "רפורמת הולילנד". לא נעים.

בישיבה רבת משתתפים שכינס נתניהו ביום ראשון אפשר היה לחוש את הדאגה. היו שם שרי האוצר, המשפטים, הגנת הסביבה והפנים, ראשי מערך התכנון ויועצים משפטיים לרוב. הישיבה נערכה במסגרת בקשתו של נתניהו לבדוק הצבת חסמים שיאבטחו את מערך התכנון מפני השתוללות של יזמים ושחיתות.

אחד הרעיונות היה לפצל את החוק לשניים ולהפריד בין רפורמה ברישוי לרפורמה במערך התכנון. לייעל את הליכי הרישוי ולמגר את הבירוקרטיה - צעדים שיתקבלו באהדה רבה בציבור וזוכים לקונצנזוס - ואילו את הרפורמה בתכנון לדחות למועד מאוחר יותר. כך יוכל נתניהו לרדת מהעץ באלגנטיות, להיות חתום על שינוי חשוב ולחסוך לעצמו את המקלחת הסביבתית-חברתית הצוננת לה הוא זוכה עכשיו.

בישיבה הועלה גם הצורך ביותר שקיפות והידברות עם מתנגדי הרפורמה, בראשם מומחי התכנון של החברה להגנת הטבע ומכון דש"א, שחוששים מהפקרת השטחים הפתוחים. בין השאר הסתמנה האפשרות שנתניהו בכבודו ובעצמו ייפגש עם נציגי החברה להגנת הטבע. בלשכתו של נתניהו הבהירו שעדיין לא נקבעה פגישה כזו.
Comments