פרקליט המדינה משה לדור ל"הארץ": יש חיבורים ברורים בין הפשיעה המאורגנת לשלטון בישראל

פורסם: 10 בפבר׳ 2011, 0:20 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 בפבר׳ 2011, 0:26 ]
עודכן ב- 09:37 10/02/2011

בראיון מיוחד מתייחס פרקליט המדינה המכהן, משה לדור, לשורה של פרשות פליליות שמסעירות את המדינה; בין היתר הוא מעריך כי עד חג הפסח ייחרץ גורלם של חשודי הצמרת בתיק הולילנד, ועוד לפני כן תתקבל הכרעה בתיק ליברמן. הראיון המלא מחר במוסף "הארץ"

מאת גידי וייץ

"אני לא חושב שאיזושהי פרשה במדינת ישראל מתקרבת להיקפים ולרמת החומרה של השחיתות שנחקרו בפרשת הולילנד. מדובר בשורה ארוכה של אירועים שמצטרפים למסכת כוללת ושיטתית, שהצליחו באמת להפוך את הגבעה הזאת לבנייה מקיפה שמתרוממת ברמת החומרה שלה עד השמים, תרתי משמע". כך אומר פרקליט המדינה, משה לדור, בראיון מיוחד שיתפרסם מחר במוסף "הארץ". לדור מעריך בין היתר כי עד חג הפסח ייחרץ גורלם של חשודי הצמרת בתיק, בהם: אהוד אולמרט, שולה זקן ואורי לופוליאנסקי וכן אילי ההון דני דנקנר, הלל צ'רני ואביגדור קלנר.

פרקליט המדינה הוסיף כי "על פי תמונת החשדות שנחקרה ונבחנת על ידינו, פרויקט הולילנד הוקם בדרך שיטתית, מתמשכת, על פי שיטה שמופעלת בצורה מסיבית מול הגורמים שאמורים לתת אישורים; בה אתה מניף, אם לא רק או בהכרח את הדמות הבכירה, אז לפחות את הרוב שבתוך ועדה א' או ועדה ב', או ועדה ג', באמצעות תשלומי שוחד לכיסם, או לכל מיני גופים שהם חפצים ביקרם, כאשר האנשים הנמצאים בוועדות ובגופים האלה אדישים בעצם למשמעויות העמדות שהם נוקטים לאורך הדרך ומוכנים לאפשר את הכול, ובאופן הזה מצליחים ליצור מתוך הולילנד הישן והיפה את המונסטר הזה. צריך להבין, נפח הבנייה שאתה רואה היום הוא רק 38% בלבד מגודלו המיועד של הפרויקט".

בהתייחסו לפרשת ליברמן הודה לדור כי "הטיפול בפרשה הזו מתמשך הרבה יותר מדי זמן והתהליך הוא הרבה יותר אטי מאשר מישהו מאתנו היה רוצה. כל בחינת תיק פלילי היא מלאכת הרכבת פאזל. בפרשת ליברמן זה הרבה יותר מאלפיים חלקים ורובם לא בעברית ולאו דווקא באנגלית. וכן, זה אחד הפאזלים הקשים ביותר להרכבה שנתקלתי בהם בשנים האחרונות".לדור פירט את הקשיים שליוו את חקירתו של שר החוץ. לדבריו, "גם בתיק הזה אנחנו לא נהנים מחדוות החוויה של להגיע לאדם והוא אומר, ?תשמעו, אני מאוד מכבד את רשויות החקירה במדינת ישראל, ואני רוצה לספר לכם את כל האמת, והנה אתם מגיעים לאדם בתול מהשפעות'. בתיק הזה יותר קשה לאסוף את החלקים בפאזל. גם בחקירות שנוהלו נגד ליברמן בשנים 1998-99, גם שם יש אירועים שלא הצלחנו לפצח". ל"הארץ" נודע כי הפרקליטות הגישה לפני מספר חודשים את עמדתה: העמדתו לדין של ליברמן, אך לא על שוחד.

את פרשת הנשיקה של חיים רמון כינה לדור "קו פרשת מים". כי לדבריו "הצטרפו שם יחד כמה גורמים, כולם מאוד כבדים וחזקים, עם כסף, שהחליטו לצאת למסע נגד הפרקליטות". לדור הוסיף כי רמון ניהל "קמפיין אובססיבי".

בהתייחסו למינויי בכירים שנתקלו בחודשים האחרונים בקשיים - מינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל ומינויו של ניצב יוחנן דנינו למפכ"ל - אמר: "יש הבדל של יום ולילה בין דנינו לגלנט. בעניינו של דנינו אף אחד לא העלה על דעתו עניין של תועלת אישית, לכל היותר מדובר בהחלטה מקצועית כזאת או אחרת כשכיהן כראש אגף החקירות".

לעומת זאת, הוסיף לדור, "במקרה גלנט יש טענות על התנהלות אישית: יושרה, תקינות וכו'. במקרה של דנינו, המערכת שלנו הכירה היטב את החומרים. ערן שנדר, קודמי בתפקיד, המשנה לפרקליט שוקי למברגר ואנוכי ליווינו באופן אישי את הפרשות האלה. אנחנו יודעים בדיוק מה הוא החליט. כמעט כל ההחלטות האלה היו נושאים שנדונו אצלי בלשכה. הבענו בפני היועץ את עמדנו הנחרצת שלא לעכב את המינוי. היועץ השתכנע ובצדק רב החליט לאפשר לממשלה למנותו. על פי השקפתנו לא היה שום סוג של הצדקה בעיכוב מינויו".

בהתייחס לוועדת טירקל שאישרה את מינויו של האלוף גלנט לרמטכ"ל, אמר לדור כי "לוועדת טירקל אין מספיק כלי חקירה או בדיקה כדי לבחון מועמדים... לצערי, ככלל במדינה, מנגנוני הבקרה לא מאוד משוכללים. כך למשל אפשר למנות בצ'יק-צ'אק שר".

על הנשיא לשעבר משה קצב, ציין פרקליט המדינה כי "מדהים לראות איך קצב שמר על ראיות שתשמשנה אותו בהמשך הדרך. אם מי מהן, א' ממשרד התיירות, או מתלוננות אחרות, תבואנה ותטענה נגדו טענות כאלה ואחרות". לדור מחה נגד ההתקפות נגד היועץ הקודם, מני מזוז, שכרת את עסקת הטיעון עם קצב. "מזוז הוא פנומן ועילוי", אמר לדור, וטען כי המבקרים צריכים לבקש ממנו סליחה.

לדור הוסיף שבשבתו בתפקיד פרקליט המדינה הוא מזהה "חיבורים ברורים בין הפשיעה המאורגנת לבין השלטון. הוסף לכך את הכסף הגדול ואת האינטרסים המשמעותיים מאוד שמגיעים לישראל מהעולם, בין היתר ממדינות שבהן אנשים צברו הון עתק במהירות בלתי נתפשת. אלה מנסים לצבור כוח ומשקל ולהשפיע במוקדי הכרעה במדינת ישראל. זה סוג של סיכון שצריך לתת לו תשובה, כמו לסיכונים רבים אחרים שאיתם מתמודדת מערכת אכיפת החוק ובראשה הפרקליטות והמשטרה".

"הפרקליטות אינה עוד גוף ממשלתי", ציין עוד. "היא מופקדת על תחום שבו עבודתה מייצרת יריבים רבים. אלה אינם שוקטים על שמריהם ואינם מקבלים בהשלמה או בהכנעה את תוצרי עבודת הפרקליטות, ופועלים לפגוע בדימויה, כי דימוי חיובי נותן הכשר לעשייה שלה, לכתבי האישום שהיא מגישה, לחקירות שהיא מלווה. ולתהליך המדאיג הזה שותפים גם אנשים עם מעמד, כוח וכסף".

לדור מתייחס גם לשורה של פרשות שהסעירו השנה את המדינה, ובהן פרשות אולמרט, רמון, ענת קם ופרקליט הצמרת עו"ד יעקב וינרוט הנאשם במתן שוחד לשוקי ויטה - לשעבר בכיר ברשות המסים. את כתב האישום שהוגש נגד השניים מגדיר לדור כמשקף מציאות מאיימת בתחום היחסים שבין ההון לשלטון. "בית המשפט עוד לא הכריע בעניין הזה ואני מדגיש שאני משמיע כאן את התזה של התביעה", אמר לדור על תיק וינרוט.

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
רפורמת התכנון = מדינת הולילנד
זכרונות מתוקים מפרשת הולילנד
ארגוני הסביבה: נעצור את ה"הולילנד" הבא
חוק התכנון והבניה לא יורד מסדר היום בעיקר לאור גילוי פרשת הולילנד
השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן: רפורמת התכנון והבנייה תיצור הרבה הולילנדים
הולילנד היא משל
סביבה תחת מתקפה
"ההולילנד הבא - בחסות החוק"
"יש לערוך שינויים ברפורמת התכנון של נתניהו"
44 ח"כים נגד רפורמת התכנון של נתניהו

Comments