ארדן לא יוצא לוועידת האקלים; סיכוי נמוך להסכמה עולמית

פורסם: 23 בנוב׳ 2010, 8:00 על ידי: Sustainability Org

השר להגנת הסביבה ייעדר מהמשלחת הישראלית לוועידת האקלים בקנקון שנפתחת בשבוע הבא. גם בכירים נוספים לא צפויים להגיע. ככל הנראה תוצר של האכזבה העולמית מוועידת קופנהגן שהסתיימה ללא תוצאות. גם ממקסיקו לא צפויה לצאת בשורה

שחר פלד | 23/11/2010 15:35
תגיות: ועידת קנקון, ועידת קופנהגן,התחממות כדור הארץ

"ועידת קופנהגן אולי לא הייתה כל מה שכולם קיוו לו, אך זו התחלה חשובה", אמר מזכיר האו"ם באן קי מון בתום הוועידה בדצמבר 2009. כעת הוועידה שתיפתח בעיירת הנופש והשמש קנקון שבמקסיקו בשבוע הבא (29/11) אפופה בפסימיות ומעוררת אפס ציפיות. ובכל זאת, עדיין קיימת התקווה שתאפשר לשרי הסביבה ולגופים האחרים להילחם על הישגים בנושאים הקריטיים לעתידו של כדור הארץ. גלעד ארדן, הנציג הישראלי, כנראה לא יהיה שם כדי להילחם.

מחאה בקופנהגן נוכח כשלון השיחות. שידור חוזר בקנקון?
מחאה בקופנהגן נוכח כשלון השיחות. שידור חוזר בקנקון? צילום: אי-פי-איי

בסוף ועידת קופנהגן בשנה שעברה חתמו המדינות המשתתפות על טיוטת הסכם לטיפול בהתחממות הגלובלית, הסכם שהיה רחוק ממטרותיה המקוריות של הוועידה. הוועידה הסתיימה במשבר עמוק בין צפון לדרום, בין המדינות מפותחות ולמדינות המתפתחות. בוועידת קנקון ינסו להשיג את מה שלא הצליחו בקופנהגן - הסכם שיחליף את אמנת קיוטו שתפוג ב-2012 ולפיה פועלות היום רוב מדינות העולם בכל הקשור לשינויי האקלים.

על פי סקר של האו"ם, המאבק באקלים ידרוש מהמדינות המפותחות גיוס של כ-100 מיליארד דולר לשנה, עד לשנת 2020. האם יסכימו המדינות העשירות לעבור לכלכלה אחרת של סחר בפליטות פחמן דו-חמצני או הטלת מסים נוספים כדי לממן את הסכומים האלה? כרגע מסתמן שהתשובה שלילית, ובוועידה האחרונה שנערכה בנגויה רק יפן הציגה מפגן של נדיבות.

אף ח"כ לא בא

בשנה האחרונה ישראל לקחה על עצמה אחריות בנושא האקלים והצטרפה למחויבויות כמו שאר המדינות, כפי שנבעו מהצהרתו של הנשיא פרס מעל הבמה בקופנהגן. ההצהרה, שהפכה להחלטת ממשלה ליעד ההפחתה הרשמי אליו מכוונת ישראל - צמצום של 20% מפליטות גזי חממה עד שנת 2020. כמו כן הצירוף של ישראל לארגון ה-OECD, משפיע על תהליכים בישראל, כמו למשל הדיווחים שחברות בישראל החלו להעביר על פליטות גזי החממה שלהן.

עם זאת, דוח חדש של המשרד להגנת הסביבה ("איכות הסביבה בישראל, מדדים, נתונים ומגמות") מציין כי למרות ירידה בריכוז מזהמי אוויר שונים, חלה עלייה של כ-14 מליון טון בפליטות גזי החממה של ישראל בין השנים 1996 ל-2007.

ולמרות זאת ועל אף ההבאזז האקלימי, כנסת ישראל קופאת על שמריה. בדיון שנערך בכנסת חודשיים אחרי ועדת קופנהגן, כמעט אף ח"כ לא בא. רק ח"כ דב חנין, השר גלעד ארדן והשר לשעבר גדעון עזרא טרחו להגיע לדיון בתוצאות הוועידה, בעוד היתר כנראה סבורים שהתחממות הכדור לא נוגעת להם.

ובמשרד להגנת הסביבה? "המשרד קידם החלטת ממשלה לגיבוש תכנית לאומית להפחתת פליטות גזי חממה שאושרה במרס 2010". בעקבות תהליכים שהותנעו אחרי ועידת קופנהגן הוקמה גם ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני. הוועדה בוחנת את האמצעים הנדרשים להפחתת פליטות גזי חממה בתחומים בהם קיים פוטנציאל משמעותי להפחתה: אנרגיה מתחדשת; התייעלות אנרגטית; בנייה ירוקה; ותחבורה."


בשבועות הקרובים הוועדה תגיש את המלצותיה לתכנית לאומית יישומית לממשלה על מנת להשיג הפחתה של 20% מסך הפליטות הצפויות ב- 2020. "תוצאות עבודות שנעשו בשנים האחרונות למיפוי פוטנציאל הפחתת פליטות גזי חממה בישראל מראות כי ניתן להפחית אף יותר מ- 20% פליטות וכי התועלת למשק חיובית. יש לציין כי הסבת תחנת כוח באשקלון מפחם לגז תביא להפחתה משמעותית - כ- 3.4 מליון טון - בפליטות גזי חממה", סבורים במשרד להגנת הסביבה.

עוקבים בפסימיות
במשרד להגנת הסביבה נערכים לוועידת האקלים ההולכת וקרבה. נציגי המשרד ונציג משרד החוץ השתתפו במפגש הכנה של אמנת האקלים שהתקיים בטיאנג'ין, סין, בתחילת חודש אוקטובר. במשרד אף מעורבים במשא ומתן המתנהל ועוקבים אחר הנושאים העיקריים.

לדבריהם, בקנקון יתקיימו דיונים בנושאים חשובים לישראל כגון מחויבויות ההפחתה של המדינות (מפותחות ומתפתחות), מחויבות לגבי דיווח ואימות על  פליטות, הסתגלות והיערכות לשינויי האקלים, העברת טכנולוגיות ממדינות מפותחות למתפתחות ועוד. בנוסף הסתיימה לאחרונה הכנת הדוח הלאומי השני על מצב שינוי האקלים בישראל בעשור האחרון – דוח שיופץ בוועידת האקלים למדינות החברות באמנה ובפרוטוקול.

גם במשרד להגנת הסביבה מעריכים שבקנקון הצדדים לא יצליחו להגיע להסכמות על הסכם גלובלי מחייב חדש והמטרה העיקרית של הוועידה השנה היא לייצר הסכמה על מנדט לגיבוש הסכם מקיף שיתקבל בוועידה בשנה לאחר מכן, שתתקיים בדרום אפריקה בסוף 2011.

נראה שבשל הפסימיות הרבה בכירים בממשלה והשר להגנת הסביבה עצמו לא צפויים להגיע לוועידה, ובמקומם יישלחו מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ועוד שבעה נציגים. אל המשלחת הרשמית מצטרפים גם שלושה נציגים מטעם ארגוני הסביבה האזרחיים: פרופ' דויד מהלאל, יו"ר הועד המנהל של ארגון תחבורה היום ומחר; ד"ר חוסיין טראביה, מנכ"ל איגוד ערים אגן בית נטופה ועמותת נג'ה; ועו"ד דנה טבצ'ניק מהמחלקה המשפטית של אדם טבע ודין.

לכתבה באתר nrg
Comments