"לאור הכישלון ב'שרה' - לקיים דיון נוסף בהמלצות צמח"

פורסם: 21 באוק׳ 2012, 7:43 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 באוק׳ 2012, 7:44 ]

עו"ד דרור שטרום, הממונה על ההגבלים לשעבר: "להחזיר לדיון נוסף את מסקנות ועדת צמח לפני שנהיה עדים לפשיטת רגל רגולטורית"

מאת ערן אזרן, 21/10/2012
 

"המסקנה היחידה המתבקשת והמתחייבת לאחר הכישלונות הסוחפים בתגליות 'מירה' ו'שרה' היא להחזיר לדיון נוסף ולעיון מחודש את מסקנות ועדת צמח לפני שנהיה עדים לפשיטת רגל רגולטורית שניצניה כבר ברורים לכל מי שעיניו בראשו", כך הגיב אתמול עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים ומי שעומד כיום בראש המכון לתכנון כלכלי, בעקבות כישלון הניסיונות למציאת גז בקידוח "שרה".

"ועדת צמח", שבראשה עמד שאול צמח מנכ"ל משרד האנרגיה, ניסחה המלצות לגבי היקף יצוא הגז מישראל. הוועדה קבעה שצריך להתיר יצוא של 50%-60% מהגז הטבעי, וזאת בהתבסס על ההנחה שלישראל צפויה עתודת גז טבעי גבוהות של 950 BCM. אולם, נראה שהכישלונות האחרונים עשויים לטרוף את הקלפים בהמלצות הוועדה.

קידוח תמר
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

"אנחנו התרענו על כך שזהו בסיס רעוע ורשלני לבסס עליו מדיניות כלכלית ציבורית, במיוחד כאשר כל מקצוען בתחום יודע שאסור לתכנן על רזרבות צפויות (Estimated Reserves) - וחובה להתבסס אך ורק על רזרבות מוכחות (Proven Reserves)", אומר שטרום.

"עד עצם היום הזה לא ניתנה כל תשובה מוסמכת כיצד יכול מישהו אחראי לקבל החלטה כה דרמטית להתיר יצוא של מעל 50% ממשאב האנרגיה החשוב ביותר במדינה לגורמים זרים, על יסוד של 'צפי' לא מבוסס - שיטת ה'יהיה בסדר' הגיעה גם לתחום הרגולציה של משק האנרגיה".

שטרום התרעם על כך שטרם הוחלט להקפיא את המלצות הוועדה. "למרבה התדהמה, גם הכישלונות הצורבים ב'מירה' וב'שרה' שגורעים ממצבת מלאי הגז הטבעי כמויות עצומות בסדר גדול קרוב לכל תגלית תמר - לא גורמים לאיש במסדרונות הממשל לקום ולהודות בטעות הקולוסיאלית שנעשתה בדו"ח הועדה, על אף התרעות חוזרות ונשנות", הוא אומר.

"עוד יותר מדהים לראות שאין אפילו גורם ממשלתי אחד אחראי שקם ואומר את מה שמתחייב מרגולטור בשנה א' - לומר בואו נבחן מחדש. השיטה המנחה את משרדי הממשלה ממשיכה להיות  'יהיה בסדר'  ו'אל תבלבלו אותנו עם העובדות'. זהו שיעור מאלף ברגולציה למתחילים", סיכם.

האכזבות האחרונות מרישוניות הגז גררו ביקורת גם מצד ארגון אדם טבע ודין. "ממצא זה מחזק את טענתנו, שאותה העלנו בדיוני הוועדה, בדבר הגישה האופטימית היתרה שנקטה הועדה בנוגע לכמויות הגז הצפויות להתגלות בעתיד מול חופי הארץ," כתב מנכ"ל הארגון, עו"ד עמית ברכה. גם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הלינה בתחילת החודש כי "הדבר מעצים את האיוולת והחוצפה בהמלצות ועדת צמח ובהודעותיו החוזרות ונשנות של נתניהו לאפשר יצוא גז בלתי מוגבל".

 

לכתבה בדהמרקר

 
Comments