ארגוני הסביבה ממליצים לוועדת שני

פורסם: 23 בנוב׳ 2010, 7:57 על ידי: Sustainability Org

הארגונים פנו למשרד האוצר עם השגות לגבי טיוטת דוח ועדת שני, לצמצום פליטות גזי החממה. "לא נעמוד בהתחייבויות קופנהגן"

אבי גרצמן | 23/11/2010 16:37
תגיות: פליטות גזי חממה

"אם תאומצנה המלצות ועדת שני -  ישראל לא תעמוד ביעדים אליהם התחייבה בוועידת קופנהגן", כך טוענים בארגוני הסביבה. הארגונים העבירו היום (ג') מכתב למנכ"ל משרד האוצר, חיים שני, העומד בראש הוועדה שאמורה לקבוע מדיניות להפחתת פליטות גזי החממה בישראל. הוועדה צפויה לפרסם בקרוב את מסקנותיה וטיוטת הדוח הועברה להתייחסות ארגוני הסביבה.

חסרה בתוכנית התייחסות ברורה לתחומים המהווים את המקורות העיקריים לפליטת גזי חממה
חסרה בתוכנית התייחסות ברורה לתחומים המהווים את המקורות העיקריים לפליטת גזי חממה צילום: איי-אף-פי

במכתב תגובה שהעבירו הארגונים הם טוענים כי בטיוטת הדוח לא קיים יעד ברור להפחתת הפליטות. "בהעדרו לא ניתן לגבש אמצעי מדיניות אפקטיביים", נכתב לשני. הארגונים ממליצים להגדיר הפחתה של לפחות 20% מהפליטות בתרחיש "עסקים כרגיל" בשנת 2020. זאת בהתאם להתחייבות של הנשיא שמעון פרס בוועידת האקלים בקופנהגן בשנה שעברה.

במכתבם טוענים ארגוני הסביבה כי בדוח לא קיים מנגנון ציבורי למדידה והערכה של פליטות ולא הוגדרו פרמטרים להערכת ההפחתה בפליטות לעומת התחזית. בנוסף, לטענתם, חסרה בתוכנית התייחסות ברורה לתחומים המהווים את המקורות העיקריים לפליטת גזי חממה, בהם תמהיל הדלקים או בנייה ירוקה.

ארגוני הסביבה, בניהם החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה, אדם טבע ודין, גרינפיס, תחבורה היום ומחר והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה, מבקשים לקיים פגישה עם שני על מנת להציג בהרחבה את עמדתם. 

בין ההמלצות של ארגוני הסביבה לוועדה: קידום תחבורה ציבורית, הטמעת עקרונות הבנייה הירוקה ועריכת דיון בשינוי תמהיל הדלקים במשק. "ההתעלמות מנושא ייצור החשמל הוא חמור ומעורר דאגה", אמר עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין. "לא ייתכן, כי עניין תמהיל הדלקים לייצור חשמל, הגורם המשפיע ביותר בתחום שאחראי ל 60% מפליטות גזי החממה בישראל, לא יקבל התייחסות בדוח הוועדה".

והוסיפה יעל כהן-פארן, מנכ"ל הפורום הישראלי לאנרגיה: "על מנת שהתייעלות תהיה יציבה לטווח הארוך, יש צורך בהקמת גוף בלתי תלוי ועצמאי, המנותק משיקולים פוליטיים זרים, לצורך ניהול של תהליכי התייעלות במשק, במקורות מימון עצמאיים, ובהטלת חובה על חברת החשמל להביא להתייעלות אנרגטית. עקרונות אלו הם קריטיים להצלחתו של כל תהליך כזה, כפי שכבר ראינו במקומות אחרים בעולם".

טרם התקבלה תגובת משרד האוצר.

לכתבה באתר nrg


Comments