רה"מ הורה לבחון מנגנוני הביקורת ברפורמת הבנייה

נשלח 21 באפר׳ 2010, 11:59 על ידי Sustainability Org

על רקע הביקורת של ארגוני הסביבה לתוכנית הדגל של כהונתו, פרסם נתניהו הודעה בה נכתב כי נוכח ההשלכות האפשריות של פרשות השחיתות האחרונות, ביקש רה"מ לבחון שוב את מנגנוני הבקרה. "חלק משמעותי מהשחיתות סביב התכנון והבניה נובע מההליכים הארוכים והמסורבלים", אמר נתניהו

אלי ברדנשטיין | 21/4/2010 14:11    
לקחי פרשת הולילנד: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה היום (ד') לקיים בחינה נוספת של מנגנוני הבקרה ברפורמה בחוק התכנון והבנייה במטרה להגביר את השמירה על התנהלות תקינה של המינהל הציבורי ועל טוהר המידות.

עבודות בפרויקט הולילנד.
עבודות בפרויקט הולילנד. צילום: רויטרס
בעקבות פרשות השחיתות הנחקרות בימים אלה במשטרה, כגון פרשת הולילנד, נמסר בהודעה שיצאה מלשכת ראש הממשלה כי נתניהו ביקש לפני כמה ימים משר המשפטים יעקב נאמן לערוך בחינה נוספת של מנגנוני הבקרה שנכללו בהצעת חוק לרפורמה בחוק התכנון והבנייה.

הליך הבחינה הנוספת יבוצע בתקופה הקרובה במסגרת ועדת השרים לענייני חקיקה שדנה בהצעת חוק התכנון והבנייה. "חלק משמעותי מהשחיתות סביב התכנון והבנייה בישראל נובע מההליכים הארוכים והמסורבלים בתחום זה, והקשיים הרבים שהם מערימים על האזרחים ועל היזמים", אמר נתניהו.

לדבריו, "כתוצאה מכך התפשטה במשך השנים תופעת 'המאעכרים', שמנסים לשחד פקידים ואישי ציבור. כדי לצמצם את תופעת השחיתות הזאת, חשוב מאד להסיר את החסמים הביורוקרטים ולקצר ולייעל את הליכי התכנון והבנייה. זה בדיוק מה שעשינו בהצעת החוק לרפורמה בהליכי התכנון ובנייה. קיצרנו ופישטנו את ההליך והפכנו אותו לשקוף יותר וחשוף יותר למבחן הציבור".

ראש הממשלה הוסיף: "עם זאת, אני עדיין מוטרד מהאפשרות שבוועדות התכנון המקומיות יוותרו כיסים של תופעות שאינן עומדות בקנה אחד עם עקרון-העל של השמירה על טוהר המידות. לכן ביקשתי משר המשפטים, בהיוועצות עם היועץ המשפטי לממשלה, לבחון את הצורך להוסיף ברפורמה החדשה כלים ושיפורים שיעצימו עוד יותר את השקיפות, האכיפה והמלחמה בשחיתות".
יחידה מיוחדת תאכוף עבירות בתחום תכנון ובנייה
הצעת החוק כוללת כבר במתכונתה הנוכחית שורה ארוכה של בלמים ואיזונים, שנועדו להיאבק בתופעות של שחיתות, על ידי הגברת השקיפות והבקרה על ההליך התכנוני. בין היתר כוללת כבר עכשיו הרפורמה החדשה הקמה של יחידה מיוחדת במשטרה שתעסוק באכיפה של עבירות בתחום התכנון והבנייה.

בהליך התכנוני החדש נקבעו כבר בהצעת החוק המקורית מנגנוני הגנה, בקרה, שקיפות וערר שאינם נכללים כיום בחוק, הן ביחס לוועדות המקומיות והן ביחס למוסדות התכנון האחרים. 

בין היתר כוללים מנגנונים אלה הקמת יחידה חדשה במשטרה שתעסוק באכיפה של עבירות בתחום התכנון והבנייה, מינוי נציגי ציבור על ידי שופט בוועדות לתכנון ובנייה, חיזוק מעמד היועצים המשפטיים של הוועדות, שמיעת התנגדויות הציבור על ידי יועץ חיצוני מקצועי, סנקציות בחוק על חברי ועדה כולל הטלת אחריות פלילית, השעיה ופיזור ועדה, קביעה כי כל הדיונים בוועדות, חומרי הרקע, ההחלטות והנימוקים יהיו פתוחים לציבור ושקופים, ועוד.

בארגונים הירוקים מתנגדים בתוקף לרפורמה בתכנון ובנייה. לטענת הארגונים, בראשם "אדם, טבע ודין", והחברה להגנת הטבע, הליך קידום החוק מהווה פגיעה קשה בזכותו של הציבור וכי ההתנהלות הבעייתית של הממשלה משקפת מראית עין בלבד של דמוקרטיה והיא בלתי סבירה באופן קיצוני.
 
Comments