סופ"ש 350: העולם מפגין לקראת ועידת קופנהגן

פורסם: 26 באוק׳ 2009, 12:25 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 11 באוג׳ 2011, 11:24 ]
מועד פרסום: 25/10/2009
 
בוסטון, ניו-יורק, קזחסטן, ישראל. בכל העולם ציינו אתמול יום מחאה. המטרה: לשכנע את מנהיגי העולם, חודש וחצי לפני ועידת האקלים, שריכוז חלקיקי הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה לא יעלו על 350 פר מיליון מולקולות אוויר. תמונות האירועים.
 
לביל מקיבן יש רעיון פשוט: ריכוז חלקיקי הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה לא יעלו על 350 פר מיליון מולקולות אוויר. בדרך לקופנהגן הוא הקים תנועה סביבתית במטרה לסחוף את ההמונים, בסוף השבוע הפגינו פעילי הארגון מכל העולם.
 
מה ההבדל בין 350 ל-450? לתפיסתו של מקיבן זה כמו מישהו שיש לו כולסטרול גבוה וההבדל הוא בין רופא שאומר לך שאתה צריך לחשוב על שינוי סגנון החיים שלך לבין רופא שאומר לך שהכולסטרול שלך גבוה מדי והתקף הלב הוא בלתי נמנע. מן הסתם, הרופא השני יקבל ממך יותר תשומת לב ויגרום לך לעשות משהו בעניין יותר מהראשון. מקיבן, סופר, אקטיביסט ואיש ששמו הולך לפניו בתנועה הסביבתית כבר שנים רבות, מודאג שהיעדים שהפוליטיקאים יקבעו בקופנהגן בדצמבר הקרוב תהיה מבית מדרשו של הרופא הראשון, כזו שתגרום לנו לפעול מעט ומאוחר מדי ותביא על הכדור את התקף הלב שאינו בלתי נמנע.
 
את הדאגה הזו החליט מקיבן לתרגם לפעולה והוא הקים ארגון בשם 350, שמטרתו ליצור תנועה עממית בכל העולם שתיתן השראה למאבק אמיתי בהתחממות הגלובלית, תוך יצירת תחושה אמיתית של דחיפות, מתוך כוונה לשלוח מסר ברור למי שישב לשולחן הדיונים בקופנהגן לגבי רצונו של הציבור.
 
אם לפעמים נראה שרק קולם של הלוביסטים, הפוליטיקאים והתאגידים נשמע בדרך לקופנהגן, כשפה ושם גם צץ ארגון כמו גרינפיס שקולו נשמע לרגע או שניים, הרי שהיוזמה של מקיבן מנסה להחזיר למרכז את קולו של הציבור – זה שטובתו היא למעשה אמורה להיות מרכז הכובד של הדיונים למי שכבר שכח.
 
הבחירה במספר 350 אינה מקרית. היא מתבססת על מחקרים מדעיים שאומרים שזהו שיעור הפחמן הדו חמצני באטמוספרה (מספרחלקיקים למיליון) שמהווה את הגבול העליון לחיים בעולם סביר, או כפי שהגדיר זאת ד"ר ג'ים האנסן מנאס"א, שביחד עם צוות חוקרים פרסם מחקר עדכני בנושא בתחילת 2008: "כדור דומה לזה שבו הציוויליזציה התפתחה". אגב, נכון להיום אנחנו חיים בעולם שבו השיעור הזה עומד על 390 חלקיקים למיליון. לא בדיוק מעודד, אבל אפשר להסתכל על זה כמו כולסטרול או משקל יתר - אפשר להוריד את זה עם האמצעים הנכונים.

ישראל - ארוע רכיבה והחלקה על רולרים לאורך 42 ק"מ. המסלול היה סימבולי ועבר בכביש 38 (שמיייצג את הערך הנוכחי 387) ובכביש 35 (שמייצג את הערך המקסימלי המותר - 350 חלקים למיליון). הארוע היה אחד מלמעלה מ-5,200 ארועים שהתקיימו ב-181 מדינות.

סרטון וידאו שמסכם את הארועים ברחבי העולם - כאן
תמונות מארוע 350 העולמי -
http://www.flickr.com/photos/350org/sets/72157622455212282/
תמונות מארוע 350 במדינות המזרח התיכון (כולל תמונות מישראל)
350 - Because the world needs to know
Comments