שקוף למשתמש: הרשויות מציגות מידע סביבתי?

פורסם: 26 באוק׳ 2010, 6:06 על ידי: Sustainability Org

החל מספטמבר חייבות הרשויות המקומיות להציג עבור תושביהם מידע סביבתי. בדקנו האם הן עומדות בחובת החוק. המצטיינות: רעננה וכפר סבא. בתל אביב וירושלים המידע קיים, אבל קשה לאיתור. בחיפה הבליטו את המידע לאחר פנייתנו. בנתניה ובכרמיאל מבטיחים להשתפר. בדיקת nrg מעריב

טל ליברגל | 26/10/2010 14:42

יש מידע ירוק בכל עיר?
יש מידע ירוק בכל עיר? צילום: SXC

לפני כחודשיים נכנסו לתוקף תקנות המשרד להגנת הסביבה, לפיהן הרשויות המקומיות חייבות להעמיד לרשות התושבים מידע סביבתי. המשרד להגנת הסביבה קבע כי על המידע להיות מוצג באתר האינטרנט של הרשות ועליו לכלול את הנתונים הבאים: תוצאות מדידות של איכות האוויר; דיווח או מידע שמקורו באיסוף מידע בדבר אירוע חומרים מסוכנים שהושלכה בסביבה; נתונים על כמות הבוצה ואיכותה המסולקת ממתקני טיפול בשפכים וממפעלי טיפול בבוצות; מטרדי רעש; מדידות ריח ותוצאות של מדידות המבוצעות בקרקע.

החלטנו לבדוק האם הרשויות עומדות בחובת החוק. לצורך העניין בחרנו מדגם מייצג של כשמונה ערים גדולות אשר חויבו להתחיל להעמיד את נתוני איכות הסביבה לרשות הציבור. מצאנו, באופן מפתיע, שרובן אכן עומדות בתקנה. אחת אפילו שינתה את עמוד הבית שלה והוסיפה קישור נוח יותר בעקבות פנייתנו, ומה עם הרשויות שלא עומדות בתקנה? בטיפול. 

מצוין: השרון מוביל

כפר סבא

באתר עיריית כפר סבא קיים מידע סביבתי מלא ונגיש לציבור. בעמוד הראשי ישנה לשונית "שקיפות מידע סביבתי" ובה יש חדשות ירוקות, מידע על מרכזי מחזור, מידע על פינוי גזם, נתוני איכות מי שתייה, טיפול בפסולת בנייה בעיר, שימור טבע עירוני בעיר, מידע על אנטנות סלולריות בעיר, שירות וטרינרי בעיר ומדידת זיהום אוויר. 

רעננה
  
גם באתר עיריית רעננה קיים המידע הסביבתי הנדרש. בעמוד הראשי קיימת לשונית "עיר ירוקה" ובתוכנה לשונית "שקיפות מידע סביבתי". שם ניתן לקרוא מידע על קרינה, תעשיה ועסקים,

הדברת מזיקים, מפגעים סביבתיים, אכיפה סביבתית, מים, מאזן פסולת ומיחזור, חינוך לקיימות, גנים ונוף, תחבורה בת קיימא, התייעלות אנרגטית, שימוש יעיל במים וטיפים לתושבים. 

טוב מאוד: רק תקלו עלינו בחיפושים

תל אביב-יפו

באתר עיריית תל אביב-יפו קיים כל המידע הסביבתי, אך אין קישור ישיר מעמוד הבית. על מנת למצוא אותו יש להיכנס ללשונית "איכות חיים" ובתוכה ללשונית "איכות סביבה". באתר יש מידע על רעש ואקוסטיקה, מיפוי רעש בעיר, איכות אוויר, מידע על תעשיות וחומרים מסוכנים, מידע על מיחזור, חינוך והסברה סביבתית, תכנון סביבתי, פיקוח ובקרה סביבתית, איכות מי הרחצה, שאלות נפוצות וקישור לאתר המשרד להגנת הסביבה.

ירושלים

באתר עיריית ירושלים, אמנם, קיים כל המידע הסביבתי, אך כמו בתל אביב גם כאן אין קישור ישיר מעמוד הבית. על מנת להגיע למידע יש להיכנס ללשונית "תכנון, בניה וסביבה", ובעמוד של "תכנון, בניה וסביבה", להיכנס ללשונית "איכות סביבה". שם קיים מידע נרחב וגם פורום של ירושלים ירוקה המספק חדשות ירוקות. בנוסף קיים מידע על קרינה סביבתית, רישוי עסקים וטיפול במטרדים, מיחזור, רעש, תכנון סביבתי, חינוך לאיכות סביבה ונתוני איכות האוויר בעיר.

בעלות הפוטנציאל ממפרץ חיפה

חיפה

כאשר בדקנו לפני כשבוע את אתר עיריית חיפה לא הופיע בעמוד הראשי של העירייה קישור לנתוני שקיפות המידע הסביבתי ההכרחיים, אך הנתונים הופיעו באתר איגוד ערים חיפה אשר מציג את נתוני המידע הסביבתי של כל האיזור. לאחר פנייתנו הגדילו בעיריית חיפה לעשות ופתחו חלון של "איכות סביבה" בעמוד הראשי. בתוכו יש קישור לאתר איגוד ערים חיפה וגם נתוני בדיקות המים של האיזור.

באתר איגוד ערים חיפה ניתן למצוא מידע על איכות האוויר, חומרים מסוכנים, קרינה אלקטרו-מגנטית, תעשיות ורישוי, מניעת רעש ותכנון סביבתי. "חשוב לנו שהמידע הסביבתי יהיה נגיש לציבור", אומרים בעיריית חיפה. לדבריהם, המידע קיים באתר איגוד ערים חיפה וכעת התווסף קישור לאתר מאתר העירייה בכדי להקל על הציבור בחיפוש המידע.

קריית מוצקין

בדומה לחיפה גם נתוני המידע הסביבתי של קריית מוצקין מופיעים באתר איגוד ערים חיפה, אולם באתר העירייה אין קישור ישיר לנתונים בעמוד הראשי של העירייה. אם נכנסים ללשונית של מידע לתושב ניתן למצוא קישור לאתר איגוד ערים חיפה שם ניתן למצוא מידע על איכות האוויר, חומרים מסוכנים, קרינה אלקטרו-מגנטית, תעשיות ורישוי, מניעת רעש ותכנון סביבתי. אך נתונים על איכות המים לא קיימים באתר עיריית קריית מוצקין.

מעיריית קרית מוצקין נמסר בתגובה כי "יש באתר העירייה קישור לאתר איגוד ערים חיפה ובו יש נתונים שוטפים ועדכניים, לגבי בוצה, שפכים ומפעלים, אין מידע כזה משום שאין בקרית מוצקין מפעלים". לגבי איכות המים לא התקבלה תגובה.

טעון שיפור

נתניה

באתר העירייה אין מידע סביבתי. מעיריית נתניה נמסר כי "נתניה היא העיר הראשונה בין הרשויות במדינה, לאמץ  סדר יום לקיימות עירונית, בשימוש מושכל במשאבים העומדים לרשותנו לטובת הדורות הבאים וכי לא מכבר, סיימה העיריית לבצע סקר פליטות מזהמים ובחודשים הקרובים תוצג תכנית אב עירונית להפחתת זיהום אוויר ולהגנת אקלים המבוסס על הסקר".

באשר לשקיפות המידע הסביבתי מוסרים בעירייה כי, כל מידע על איכות הסביבה שמועד תחולתו החל מבארבעה לספטמבר 2010 (מועד כניסת התקנות לתוקף), יפורסם לא יאוחר משלושה חודשים ממועד קבלתו במשרדי העירייה – כלומרלא יאוחר מארבעה בדצמבר.

כרמיאל

גם באתר עיריית כרמיאל אין מידע סביבתי. מעיריית כרמיאל נמסר כי אכן באתר שלהם יש מידע חלקי על נושאים סביבתיים. "עיריית כרמיאל מייחסת חשיבות רבה לנושאי איכות הסביבה וחשוב לנו כי כל המידע הדרוש יהיה באתר. בימים אלו אנו מרכזים את החומרים הנדרשים ובתוך זמן קצר כל המידע הדרוש יהיה זמין לכל", מסרה העירייה.

לכתבה באתר nrg
Comments