טבע ודין: מי נגד השופט הירוק הראשון במחוזי?

נשלח 4 בדצמ׳ 2011, 12:00 על ידי Sustainability Org

פוליטיקה זה עסק מלוכלך, ושמירה על הסביבה היא שליחות נקייה. השליחות הזו מגיעה עכשיו אל הערכאות הגבוהות של מערכת המשפט

סופ
אביב לביא | 3/12/2011 12:27
תגיות: דניאל פיש,משפט (סביבה)
מרס 2007 הביא למנהלי "כרמל אולפינים", מהמפעלים הגדולים באזור חיפה, בשורות טובות: ארבע שנים לפני כן הוגש נגדם כתב אישום בגין גרימת זיהום אוויר חמור, אחרי שענן שחור היתמר בשמי המפרץ. אלא שבית משפט השלום בחיפה זיכה אותם לחלוטין, ושלח את אנשי המשרד להגנת הסביבה הביתה עם שק של נזיפות בגין האופן הרשלני שבו הם מפקחים על אירועי זיהום אוויר.

פיש. בשר מבשרה של התנועה הסביבתית
פיש. בשר מבשרה של התנועה הסביבתית צילום: אתר בתי המשפט
עתידו של השופט שכתב את פסק הדין ההוא, דניאל פיש, עלה השבוע על שולחן הוועדה למינוי שופטים. הסנגור הנמרץ ביותר שלו, תחי האירוניה, היה השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שנאבק כארי למען קידומו של פיש לבית המשפט המחוזי.

ההתנגדות הנחרצת של דורית ביניש, נשיאת העליון, לא עזרה: פיש, שכבר תויג כ"שופט הירוק הראשון בישראל", זכה ברוב קולות הוועדה בכרטיס למדרגה הבאה של מערכת המשפט.

פסק הדין ההוא, וזו לא הדוגמה היחידה, מוכיח שהעובדה שפיש הוא בשר מבשרה של התנועה הסביבתית, ושבמשך חמש שנים כיהן כמנכ"ל "אדם, טבע ודין", לא הופכת אותו ללקוח שבוי של הסנטימנט הסביבתי בבואו לפסוק בתיקים.

ובכל זאת, הרקע העשיר והידע הרחב שלו בתחום (הוא אף כתב ספר על דיני סביבה), מסייעים לו להבין מה ששופטים רבים עדיין לא הפנימו: כשאדם מהיישוב, תעשיין או ראש עיר פוגעים בסביבה, הם למעשה פוגעים בכלל הציבור. כשבעל אולם שמחות מתיישב באופן פיראטי על גדת נחל ומזהם אותו, זה לא עניין שבינו לבין הנחל; זה בינו לבינינו.
בשם הסביבה

בתי הזיקוק יצאו ממשפט אצל פיש עם קנס של 1.6 מיליון שקל, ומסעדה לא חוקית שנבנתה באזור האקוודוקט בקיסריה נדהמה לקבל צו הריסה. ארדן נלחם על הקידום של פיש, משום שבלי החמרת הענישה על עבירות סביבתיות אין סיכוי לפתח אכיפה רצינית. כשהשוטר הירוק יודע שהמזהם הסדרתי יקבל בבית המשפט נזיפה, הוא מאבד את החשק לרדוף אחריו. אם אדם שמשליך כלב אל מותו מחלון הקומה הרביעית מקבל קנס של אלף שקל (פסק דין טרי של המחוזי בתל אביב), למה למשטרה להגיע בדהרה אל המתעלל הבא ולפתוח לו תיק?

המינוי של פיש משמח, אבל לא חף מסימני שאלה. בישיבה הסוערת של הוועדה למינוי שופטים הוצגו חוות דעת של שניים מהממונים על פיש, שלטעמם פסקי הדין שלו אינם מנומקים דיים. נציגי השופטים בוועדה העדיפו לקדם מועמדת

אחרת. ארדן טען שלפיש קורות חיים מרשימים, אבל מה שעומד על הפרק הוא לא העובדה שעלה מארצות הברית ושירת כקצין בשייטת, אלא יכולתו המקצועית כשופט. מצד שני, הרי בדיוק בשביל זה - שהשופטים לא ימנו את עצמם לבד בתוך החדר - קיימת הוועדה למינוי שופטים, ולפוליטיקאים שיושבים בה יש זכות להרים יד על פי שיקול דעתם.

אילו ארדן היה מתעקש על קידומו של שופט ימני על אף חוות דעת מקצועיות לא מחמיאות, הוא היה נתפס כפוליטרוק שבוחש במערכת המשפט; אבל כשהוא נלחם על פיש בשם הסביבה, מי יבוא אליו בטענות? ככה זה, או לפחות נוח לנו להאמין שככה זה: פוליטיקה זה עסק מלוכלך, ושמירה על הסביבה היא שליחות נקייה. והשליחות הזו, סוף סוף, מגיעה עכשיו אל הערכאות הגבוהות של מערכת המשפט.
Comments