ת"א: שוב לא תדעו איך מחולק התקציב העירוני

פורסם: 26 בינו׳ 2010, 4:01 על ידי: Sustainability Org
מאת מוריה בן-יוסף, תאריך פרסום: 27/12/2009
 
חולדאי וחברי הקואליציה סיכלו את יוזמת עיר לכולנו להציג לציבור את התקציב העירוני באופן ברור ונגיש.
 
עוד פרק במערכת היחסים המתוחה שבין ראש עיריית תל אביב רון חולדאי וחברי הקואליציה שלו לחברי האופוזיציה "הקרביים" מעיר לכולנו: בשבוע שעבר הכשיל חולדאי ניסיון מעניין של הסיעה להביא לשקיפות תקציב העירייה. ההכשלה אירעה ביום שני שעבר, כשמועצת העירייה דחתה ברוב גורף הצעה שהגיש חבר האופוזיציה ד"ר נוח עפרון (עיר לכולנו) להעביר את תקציב העירייה לפורמט פתוח וידידותי למשתמש, לטובת תושבי העיר המתעניינים בו.
 
כיום התקציב המלא מפורסם באתר האינטרנט של העירייה, אך מדובר במאות עמודים צפופים, מלאים נתונים טכניים, שמקשים על האזרח לדלות פרטים ולהבין לאן הולכים כספי הארנונה שהוא משלם.

ד"ר עפרון וחבריו המאוכזבים עמלו רבות בחודשים האחרונים על תוכנת מחשב חדשה שתאפשר את פרסום התקציב בפורמט של "אקסל".

המטרה הייתה לאפשר לתושב מן השורה להשוות במהירות ובקלות בין תקציבים משנים קודמות, להציג נתונים מסוימים באמצעות גרפים ברורים ולאגד בנוחות נתונים מסעיפים שונים בחוברות התקציב.

ואכן, לאחרונה חתמו כאלפיים מתושבי העיר על עצומה הקוראת לתמוך בהצעה. בסופו של דבר תמכו בה רק חמשת חברי הסיעה וכן חבר המועצה היפואי עומר סיקסיק מסיעת יאפא.

בקמפיין הקצר נחשף ד"ר עפרון לטענות שונות ומשונות. היו בעירייה שטענו כי המהלך נועד רק לניגוח של חולדאי.

היו שטענו כי גישה לנתוני התקציב לאנשים לא מקצועיים עלולה להוביל אותם למסקנות שגויות. ד"ר עפרון מבטל את הטיעונים האלה בהינף יד: "גם חברי המועצה וגם ראש העירייה אינם רואי חשבון, ובכל זאת אנחנו דנים בנתוני התקציב", הוא עונה למכשילי ההצעה, ומוסיף: "תל אביב מלאה תושבים שיכולים להביע דעה ולהשפיע על התקציב העירוני". בכוונת הסיעה לפנות לבית המשפט בבקשה להורות לעירייה לאמץ את ההצעה לשקיפות התקציב ולעשותו נגיש וידידותי יותר לתושבים.
 
Comments