האו"ם קורא למנהיגים להתמקד ביכולת העמידות של כדור הארץ

פורסם: 1 בפבר׳ 2012, 8:43 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 בפבר׳ 2012, 8:43 ]

דו"ח חדש של הארגון קורא לאמץ שורה של מדדים לפיתוח בר-קיימא

מאת מארק טרן, גרדיאן
 
יש לשלב עלויות חברתיות וסביבתיות במדדים של פעילות כלכלית - כך קובע דו"ח חדש של האו"ם שהתפרסם אתמול. הדו"ח קורא למנהיגי העולם להתמקד ביכולת העמידות של כדור הארץ ותושביו בטווח הארוך.

הצוות הבכיר שחיבר את הדו"ח קורא לאמץ שורה של מדדים לפיתוח בר-קיימא, החורגים מהמדד המקובל לצמיחה כלכלית שהוא התמ"ג. כך, מומלץ לממשלות לפתח וליישם מטרות לפיתוח בר-קיימא, שיסייעו גם להניע פעילות גלובלית בעניין.

עם פרסום הדו"ח בפסגה של האיחוד האפריקאי, הדגיש מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, כי פיתוח בר-קיימא נמצא בראש סולם העדיפויות שלו בתקופת כהונתו השנייה. "עלינו להתוות נתיב חדש לעתיד המתאפיין בקיימות רבה יותר, כזה שיחזק את השוויון ואת הצמיחה הכלכלית ובה בעת יגן על כדור הארץ", אמר.

באוגוסט 2010 הרכיב באן צוות מומחים, המונה 22 חברים, בראשות נשיאת פינלנד טאריה האלונן ונשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה. על הצוות הוטל לגבש תוכנית אב לפיתוח בר-קיימא, לשגשוג כלכלי ולפליטה נמוכה של גזי חממה. הדו"ח הסופי של הצוות כולל 56 המלצות ליישום של פיתוח בר-קיימא ולשילובו במדיניות כלכלית מהר ככל האפשר.

הדו"ח הוא חלק מההכנות לקראת ועידת האו"ם לפיתוח בר-קיימא שתתקיים בברזיל ביוני 2012. אחת הסוגיות המרכזיות שיידונו בוועידה היא העובדה שכיום רוב המוצרים והשירותים בעולם אינם מגלמים בתוכם את המחיר הסביבתי והחברתי המלא הכרוך בייצורם ובצריכתם.

כמו כן מדגיש הדו"ח את חשיבות השוויון המגדרי ליצירת שינוי חיובי בעניין פיתוח בר-קיימא. "חצי מהאינטליגנציה והכישורים הקולקטיביים של המין האנושי הם משאב שעלינו לטפח ולפתח למען הדורות הבאים", נכתב. "ההתקדמות הבאה בצמיחה עולמית יכולה בהחלט לבוא מהעצמה כלכלית של נשים". נוסף על כך, נכללה במסמך המלצה לביטול הדרגתי של סובסידיות לדלקי מאובנים וכן סובסידיות אחרות היוצרות עיוותים במסחר - עד 2020.

כחלק מההמלצות נקראות הממשלות לשנות את הרגולציה על שוקי ההון, כדי לעודד השקעות בנות קיימא והשקעות לטווח ארוך. דוגמה המובאת בעניין היא נורווגיה, שבה משרד האוצר אחראי לתיאום העבודה על אסטרטגיה לאומית, שכוללת את ההיבטים הכלכליים, הסביבתיים והחברתיים של פיתוח בר-קיימא.

ארגון אוקספם בירך את מחברי הדו"ח על חזונם, אולם אמר כי המלצותיהם חלשות מדי. "הדגש על זכויות נשים והקריאה למהפכה ירוקה בחקלאות... חשובים, אבל ההמלצות המעשיות לרפורמה במערכת המזון אינן מספקות", אמרה שרה בסט מאוקספם. "למשל, הדו"ח אינו מתייחס כלל לשאלת המימון של יישום ההמלצות".

הממצאים של מחברי הדו"ח מתפרסמים 25 שנה אחרי שגרו הארלם ברונדטלנד, ראש ממשלת נורווגיה לשעבר, עמד מאחורי דו"ח היסטורי שהגדיר פיתוח בר-קיימא כ"פיתוח שממלא את צורכי ההווה בלי לפגוע ביכולת של דורות עתידיים למלא את צורכיהם".

לכתבה בהארץ

 
Comments