ועידת האקלים בפרו נפתחת במטרה לגבש הסכם לעצירת התחממות כדור הארץ

נשלח 2 בדצמ׳ 2014, 11:52 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 2 בדצמ׳ 2014, 11:52 ]

אחרי סדרת כשלונות של הקהילה הבינלאומית,יתכנסו בלימה נציגי 190 מדינות בניסיון להשיג הסכמה על צמצום פליטת גזי חממה. סיכויי ההצלחה נראים הפעם טובים מבעבר.

, 01.12.2014

נציגי 190 מדינות יתכנסו היום בלימה בירת פרו, וינסו לגבש הסכם בינלאומי לצמצום פליטת גזי חממה. הסכם כזה אמור להגיע לאישור סופי בוועידת האקלים הבאה שתיערך בשנה הבאה בפריז, במסגרת הדיון של המדינות החתומות על האמנה לשינויי אקלים. לקראת הוועידה בלימה דרשו פעילים באיחוד האירופי לא להסתפק בהסכם וולונטארי, אלא לקבוע חוזה מחייב, בדומה לאמנות בינלאומיות שעליהן חותמות מדינות.

בשנים האחרונות ידעה הקהילה הבינלאומית סדרה של כישלונות בניסיון להשיג הסכמה לצמצום פליטת גזי חממה. עם זאת, לקראת הכינוס בלימה התחוללו כמה שינויים המגדילים את הסיכוי להתקדם.

אחד השינויים הוא ההודעה המשותפת של ארצות הברית וסין מהשבועות האחרונים על מחויבותן לפעול בעניין, ולצמצם פליטת גזי חממה. כיום אחראיות שתי המדינות יחד על פליטת 40% מגזי החממה. ארצות הברית הודיעה שהיא תפעל לצמצום פליטת הגז דו-תחמוצת הפחמן בשיעור של 30% עד שנת 2025. יש לציין שבעבר הסכימה ליעד שאפתני יותר של צמצום ב-42% עד שנת 2030.

האיחוד האירופי הודיע השנה כי הוא יחייב את כל המדינות החברות בו לצמצם את פליטת גזי החממה בשיעור של 40% עד שנת 2030. שנת הבסיס לחישוב צמצום הפליטות היא 1990. בשבוע שעבר ציטט העיתון הבריטי גרדיאן בכיר באיחוד האירופי שטען שיש להסכים בלימה ובפריז על הסכם בינלאומי מחייב על מנת להביא לכך שמדינות אכן יפעלו לצמצום משמעותי של פליטת גזי חממה, ולא להסתפק בהסכם וולנטארי.

משתתפי הוועידה בלימה ידרשו לעסוק לא רק במידת המחויבות החוקית של מדינות להפחתת פליטות. גם הוויכוח על חלוקת הנטל בין מדינות מפותחות ומתפתחות עתיד להשפיע על הסיכויים להשגת הסכם. סוגיה מרכזית נוספת שיש צורך לברר היא כיצד יתקיים המעקב אחר הפליטות, ואיך תושג הסכמה לגבי מה כמות הפליטות של כל מדינה, והאם היא אכן צומצמה כפי שמדינה זו טוענת.

לפי הדו"ח האחרון של צוות המדענים מטעם האו"ם לשינויי אקלים, גברו בשנים האחרונות ההוכחות לכך שפעילות של בני אדם אכן גורמת לשינויי אקלים, המתבטאים בהתחממות הדרגתית של כדור הארץ. היעד הבינלאומי שנקבע בשנים האחרונות הוא לפעול לצמצום פליטת גזי חממה באופן שימנע התחממות גבוהה יותר משיעור ממוצע של שתי מעלות.

במקומות רבים בעולם כבר יש עדויות להשפעה של התחממות כדור הארץ, ופרו היא אחד המקומות האלה, שם חוששים בעיקר מההמסה של הקרחונים בהרי האנדים. בפרו קיימים 70% מהקרחונים של האזור הטרופי, והם נמסים בקצב מואץ בגלל שינויי אקלים. החשש הוא מהשפעה מרחיקת לכת על האוכלוסייה הכפרית התלויה בקרחונים כמקור מים לחקלאות.

בשבוע שעבר פרסמו הבנק העולמי ומוסד המחקר הגרמני מכון פוטסדם לחקר השפעות אקלים דו"ח מקיף על ההשלכות של שינויי אקלים. הדו"ח מציין שהטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ כבר גבוהה בשיעור של 0.8 מעלות לעומת העידן הטרום-תעשייתי. פליטת גז החממה העיקרי, דו-תחמוצת הפחמן גדלה ב-60% מאז 1990, והיא מוסיפה לגדול בקצב של 2.5% מדי שנה. הדו"ח מקדיש חלק נרחב למזרח התיכון, וקובע שמדובר באחד המוקדים בהם צפויות ההשלכות החמורות ביותר של שינויי אקלים.

לא מדובר רק בפגיעה ישירה בחקלאות ובאספקת מים כתוצאה מירידה משמעותית במשקעים, אלא גם בהגברת קונפליקטים אזוריים ומלחמות אזרחים. הדו"ח מזהיר שירידה בכמויות המשקעים תביא לפגיעה בחקלאות, חקלאים רבים יהגרו לערים והדבר יגביר מתחים אתניים וכלכליים. בנוסף לכך צפויה עלייה במחירי המזון, וגם היא יכולה לפגוע ביציבות הפוליטית באזור.

לכתבה בהארץ
Comments