ארה"ב וסין חתמו על הסכם פורץ דרך לצמצום זיהום האוויר

נשלח 15 בנוב׳ 2014, 2:08 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 15 בנוב׳ 2014, 2:09 ]

המזהמות הגדולות בעולם חתמו על הסכם להפחתת פליטת גזי החממה - התחייבות ראשונה של בייג'ין להטיל מגבלות סביבתיות על כלכלתה

מארק לנדלר, ניו יורק טיימס, 12/11/2014

סין וארה"ב הגיעו היום (רביעי) להסכמה על תוכנית משותפת מול איום שינוי האקלים הגלובלי והעמידו יעדים חדשים במטרה להפחית את פליטת הפחמן הדו חמצני לאטמוספירה. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ונשיא סין, שי ג'ינפינג, אמרו כי הם מקווים שהתוכנית תדרבן מדינות נוספות ברחבי העולם להתחייב להקטין את פליטת גזי החממה לאוויר.

זוהי הפעם הראשונה בה סין מסכימה להטיל מגבלות סביבתיות משמעותיות על הצמיחה הכלכלית שלה. לפי ההסכם, סין מתחייבת לעצור את הגידול בפליטת גזי החממה בתחומה עד 2030. גורמים רשמיים במדינה אמרו כי ההסכם, שגובש בין המדינות מאחורי הקלעים במשך תשעה חודשים, יוכל לסייע במשא ומתן להסכם גלובאלי חדש בנושא האקלים, שאמור להיות מגובש עד שנה הבאה.

החתימה על ההסכם הושגה בתום יומיים של פגישות מוצלחות באופן מפתיע בין אובמה לשי. השניים חתמו גם על הסכם צבאי בין המדינות שימנע חיכוכים בין מטוסים אמריקאיים וסיניים מעל חופי סין. בנוסף, הגיעו הנשיאים להבנות בנושא הורדת מכסי המגן על מוצרים טכנולוגיים.

אובמה ושי, אתמול בבייג'ין
אובמה ושי, אתמול בבייג'ין. צילום: אי־פי

הסכם האקלים בין סין לארה"ב, המאיישות את ראש טבלת המדינות המזהמות, נתפש כחיוני להשגת הסכם אקלים בינלאומי. מומחי אקלים אומרים כי הודות לפתרון המחלוקות בין בייג'ין ווושינגטון בנושא, מדינות נוספות יתחייבו לצמצם את פליטת הגזים בתחומן וכך יגדל הסיכוי להגיע להסכם אקלים גלובלי משמעותי.

"סין וארה"ב נתפשות בדרך כלל כאויבות, אנו מקווים כי ההודעה על ההסכם ביניהן תוביל לכך שהן יהפכו להיות שותפות טובות יותר לדרך", אמר גורם בכיר בארה"ב. כחלק מההסכם, הודיע אובמה כי ארה"ב תפעל לפלוט 28%-26% פחות פחמן עד שנת 2025. סין, כאמור, התחייבה באופן יוצא דופן להגיע עד שנת 2030 לשיא חדש בהפחתת פליטת הגזים בתחומה. לשם כך, הבטיח שי כי יכניס לשימוש יותר "מקורות אנרגיה נקיים" כמו אנרגיה סולארית וטחנות רוח בתעשיית האנרגיה של ארצו.

עם זאת, גורמים רשמיים בממשל האמריקאי אומרים כי אובמה עלול להיתקל בהתנגדות עזה מצד הרפובליקאים ששולטים בקונגרס האמריקאי. למרות שההסכם עם סין לא דורש את אישור הקונגרס, מתנגדיו בבית הנבחרים ובסנאט עלולים לנסות לבטל יוזמות שונות של הנשיא שיקטינו את יכולתה של ארה"ב לעמוד בפני יעדי האקלים החדשים שהציב אובמה.

למרות האיום מפני ההתנגדות מבית, ההסכם החדש עם סין מאפשר לאובמה להחזיר לעצמו את המומנטום שאיבד בעקבות כישלון הדמוקרטים בבחירות אמצע הקדנציה בארה"ב. באופן נדיר, הסכימו הסינים לכבוד ביקורו של אובמה ובעקבות ההסכם, לקיים מסיבת עיתונאים משותפת לשני הנשיאים. אמש סעדו השניים יחד בארמונו של שי, שאמר לאובמה כי הוא מקווה שהם יניחו את היסודות לשיתוף פעולה רחב יותר בין המדינות, או כפי שכינה זאת "לבנות קרקעית לבריכה שיהיו בה הרבה טיפות של מים". שי הוסיף בפתח פגישתם כי "אם ארה"ב וסין יוכלו לעבוד יחד באופן יעיל, כל העולם ירוויח מזה".

בהמשך חתמו אובמה ושי על הסכם להורדת מכסי המגן על מוצרי טכנולוגיה בסין, בהם קונסולות, תוכנות מחשב וציוד רפואי. גורמים רשמיים בארה"ב אמרו כי ההבנות שהושגו בנושא פותחות דלת להרחבת הסכמי הסחר הבינלאומיים על מוצרים טכנולוגיים, על ידי כך שמדינות נוספות יסכימו לקבל על עצמן את אותה החלטה. "אנחנו לא לוקחים שום דבר כמובן מאליו", אומר בכיר בסחר האמריקאי, "אנו מקווים כי נוכל לפעול מהר בנושא ולהביא את מה שהושג בבייג'ין לז'נבה, כדי לעבוד עם שותפותינו בארגון הסחר הבינלאומי".

גורמים בממשל האמריקאי הוסיפו כי נשיא סין דחק באובמה לחוק לשיתוף הפעולה בין המדינות גם בנושא של אבטחת סייבר, שהופסק לאחר שארה"ב האשימה מספר קציני צבא סינים בפריצה למחשביה.

Comments