חשש: הרפובליקנים יסכלו את חוק האקלים

פורסם: 5 בנוב׳ 2010, 0:34 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 17 ביולי 2011, 0:07 ]

אובמה התחייב לקדם חוק לצמצום פליטות גזי החממה. אם עד כה נתקל במחסומים, כעת לאחר בחירות האמצע הסיכוי לאישור החוק קטן

סוכנויות הידיעות | 4/11/2010 12:48
תגיות: חוק האקלים,ארצות הברית (סביבה)

מאז נבחר ברק אובמה לתפקיד ניסה להעביר בכמה גלגולים את החוק לצמצום פליטות גזי החממה. אמש (ד'), לאחר שהתבוסה בבחירות האמצע הייתה לדבר רשמית, אמר הנשיא כי הוא מבין שככל הנראה לא יהיו לו מספיק קולות כדי להעביר את חוק שינויי האקלים, שנועד לרסן את פליטת גזי החממה בארצות הברית. ייתכן והנסיגה אמריקאית זו תשפיע גם על ההחלטות שצפויות להתקבל בוועידת האקלים של האו"ם שתתכנס במקסיקו בסוף החודש. אם יעדי צמצום הפליטות של ארצות הברית נותרו ללא שינוי, היעדים העולמיים עלולים גם כן להיות מושפעים מכך.

אובמה בנאום לאחר הבחירות לבית הנבחרים, אתמול
אובמה בנאום לאחר הבחירות לבית הנבחרים, אתמול צילום: רויטרס

באפריל 2009 בית הנבחרים החל לדון בחוק, שהיה אמור להציב תג מחיר של ממש לפליטות גזי חממה. החוק אכן עבר בקונגרס חודשיים לאחר מכן, אבל נפח את נשמתו בסנאט. באפריל השנה הסנטורים ג'ון קרי, לינדסי גראהם וג'וזף ליברמן הציגו את הגרסה שלהם לחוק האקלים, שהייתה יותר פשרנית ועם סיכויים טובים יותר לזכות ב-60 הקולות הנכספים בסנאט. מדובר היה בתוצר של פרגמאטיות פוליטית של מי שמבין היטב את הכוחות הפועלים
בוושינגטון. אך ביולי הודיע מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הנרי ריד, כי החוק לא יועלה להצבעה בקיץ ולמעשה סתם עליו את הגולל. גם הגרסה המרוככת הזו של חוק האקלים מתה עכשיו מיתת נשיקה.

המשבר המתמשך בכלכלה האמריקאית ובייחוד אחוז האבטלה הגבוה גרמו לתשומת הלב הציבורית והפוליטית להתרכז בניסיונות לייצב את הכלכלה והביאו לדחיקת נושא ההתחממות הגלובלית לשוליים. הניסיון של ממשל אובמה ליצור זהות בין החוק לבין צמיחה כלכלית וייצור מקומות עבודה על ידי מיקוד המסרים בעבודות ירוקות שהחוק ייצור לא צלח והציבור לא השתכנע שמדובר בחוק שימריץ את הכלכלה ולא יפגע בה.

אחרי הכישלון של הקיץ עוד ניסו הדמוקרטים להעביר חקיקה כלשהי, אבל זו נראתה כמו צל חיוור של חוק האקלים הקודם, ללא יעדים להפחתת גזי חממה, ללא מנגנון של מכסות ומסחר בגזי חממה ואפילו ללא  יעדים להגדלת השימוש באנרגיה שיגיע מאנרגיות חלופיות. אבל גם החלופה הבלתי ראויה זו, נראת כרגע חסרת סיכוי, לאור היתרון לו זכו הרפובליקנים בבית הנבחרים.

לכתבה באתר nrg
כתבות קשורות:
Comments