אתר ממשלתי חדש: עקבו אחר יישום המלצות טרכטנברג

פורסם: 12 ביולי 2012, 7:45 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 ביולי 2012, 7:46 ]
רוצים לדעת אם הממשלה קיימה את הבטחתה לתת מענה למחאה החברתית? אתר ממשלתי חדש יאפשר לכם לעשות זאת. באתר המעקב אחר יישום דו"ח טרכטנברג ניתן לראות כמה מסקנות אושרו וכמה בוצעו בפועל ואפילו לבחור בהמלצה מסוימת שחשובה לכם ולקבל עדכון אישי למייל כאשר היא תאושר
אביטל להב, 11/7/2012

עוד אתר מבית היוצר של הסדנא לידע ציבורי והשר הממונה על שיפור השירות לציבור, מיכאל איתן. פרויקט ממשל פתוח, שבמסגרתו נחשפים עוד ועוד היבטים של עבודת הממשלה לציבור, יאפשר מעתה לעקוב באופן הצמוד ביותר אחר יישומן של המלצות ועדת טכרטנברג.

 הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי, שזכתה לכינוי "ועדת טרכטנברג" על שם הכלכלן מנואל טרכטנברג שעמד בראשה, פרסמה לפני 10 חודשים את אחד המסמכים הנרחבים והמפורטים שחוברו אי פעם בישראל בנוגע למדיניות חברתית ולהתנהלות המשק.

הוועדה מונתה בעקבות המחאה החברתית של קיץ 2011 והמלצותיה עוסקות בארבעה נושאים עיקריים: רפורמה במדיניות המס, יוקר המחיה בישראל, איכות וכמות השירותים שמעניקה הממשלה לאזרח ופתרונות אפשריים למצוקת הדיור.

בשל הנסיבות המיוחדות שבהן פעלה הוועדה, כאשר מאות אלפי אזרחים מפגינים ברחובות במחאה על מצבם הכלכלי, יישום המסקנות הפך לסוגיה בוערת לא פחות מהמסקנות עצמן. מחד, ברור כי ההיקף האדיר של המסקנות וההשלכות מרחיקות הלכת של יישומן מחייבים תהליך יישום הדרגתי וממושך. מאידך, הממשלה וקבוצות אינטרסים הפועלות בזירה הפוליטית מואשמים תדירות בניסיון למסמס את המסקנות.  

אתר המעקב אחר המלצות טרכטנברג
אתר המעקב אחר המלצות טרכטנברג

 

שלחו לי מייל כשהקוטג' יוכנס לפיקוח

כעת יוכל כל אזרח לעקוב באופן צמוד אחר קצב יישומן של המלצות הוועדה שמונתה תחת הבטחה לתת מענה למחאה החברתית. כמה צמוד? מאוד צמוד. האתר מאפשר לראות את כל ההמלצות של הוועדה ואת שלב היישום שבו נמצאת כל המלצה כעת. בנוסף, ניתן לעקוב באופן אישי אחר יישומה של המלצה מסוימת ולקבל עדכון לדואר האלקטרוני בכל פעם שמשתנה משהו בתהליך היישום שלה. 

קישור לאתר

 

"האתר שאנו חונכים היום מאפשר לציבור לעקוב אחר ביצועי הממשלה. לא דרך מילים גדולות ויחסי ציבור, אלא על בסיס עובדות, במונחי תכנון מול ביצוע", אמר היום השר מיכאל איתן. "המערכת מאפשרת לאזרח שבבית להיות מעורב במעקב אחר ביצוע ההמלצות, ולהבין באמת מה מתרחש בתחום זה".  

על פי האתר, כשני שליש מהמלצות הוועדה התקבלו עד היום אך טרם יושמו. מתוך 138 המלצות, 96 נמצאות בתהליך יישום, 25 בוצעו בפועל, 24 המלצות לא אומצו ו- 18 תקועות בשלבי הביצוע.  

אתר המעקב הוא הפרויקט השלישי שמפתחת הסדנא לידע ציבורי, גוף שבו חברים מספר מפתחי אתרים ומהנדסי תוכנה ישראלים שהחליטו לתרום מזמנם הפרטי לקידום הנגישות של הציבור לידע אודות התנהלות הממשלה.  

לפני שנה השיקה הסדנא את אתר ה"התקציב הפתוח" שמאפשר לציבור לעקוב אחר תנועות בתקציב המדינה. לאחרונה השיקה הסדנא אתר המאפשר לעקוב אחר ההעברות התקציביות שמאשרת ועדת הכספים לאורך השנה. כעת שוקדים המפתחים בסדנא על אתר שירכז את דו"חות מבקר המדינה מכל השנים. 

"יש כיום המון דיסאינפורמציה בשיח הציבורי סביב דו"ח טרכטנברג", אומר אדם קריב, מנהל הפרויקט, "המטרה של הסדנא היא ליצר כלי לדיון פוליטי ביקורתי עמוק ומבוסס עובדות. מעבר לעיסוק בסטטיסטיקה היבשה האתר מאפשר לרדת לעומקם של נושאים ולבדוק תחומים ספציפיים כגון דיור, חינוך, תעסוקה, ריכוזיות ועוד. אנחנו חושבים שהיתרון הגדול של האתר הוא דווקא בזה שמוצגים בו גם עידכוני הממשלה וגם עמדת גופים מובילים מהחברה האזרחית".


כתבות קשורות:
לאתר -  http://watch.gov.il/
Comments