או"ם שמום: ארדן, תישאר בישראל

פורסם: 7 בנוב׳ 2010, 3:49 על ידי: Sustainability Org

נתניהו וליברמן רוצים להפוך את גלעד ארדן לשגרירנו באו"ם? הוא צריך להגיד: לא, תודה ולהמשיך במלאכה במשרד להגנת הסביבה

סופ
אביב לביא | 5/11/2010 18:51
תגיות: שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע לגלעד ארדן להיות שגריר ישראל באו"ם. מה אפשר ללמוד מזה? מטבע הדברים, שנתניהו מחפש מישהו שישקם את דימויה הירוד של ישראל בעמים. אבל זה גם אומר עוד משהו: שנתניהו מצפצף על ענייני הסביבה צפצוף ארוך ומתמשך, מעומק הלב. המשרד להגנת הסביבה כה זניח בעיניו, עד כי אין לו שום בעיה לשלוף מהתפקיד המורכב הזה שר בעיצומה של הקדנציה, להציע לו לדלג לשורות הדיפלומטיה, ולהנחית במקומו חבר כנסת שרק אלוהים יודע אם יש לו מושג איך מאייתים את המילה קומפוסט. האם מישהו מתאר לעצמו את נתניהו מציע לשר הביטחון לעזוב את המשרד לטובת עצרת האו"ם? לשר האוצר? או אפילו לשר החינוך?

ארדן. השר הראשון שהצליח לשפר את מיצובו הציבורי של הנושא הסביבתי
ארדן. השר הראשון שהצליח לשפר את מיצובו הציבורי של הנושא הסביבתי צילום: פלאש 90

מהצד של ראש הממשלה ההצעה הזו היא ביזיון. מהצד של ארדן, הוא צריך לדחות אותה בנימוס. אני כותב את זה בהסתייגות אחת: החלטות שמקבל אדם - אפילו פוליטיקאי - מורכבות ממכלול של שיקולים, חלקם פומביים/ציבוריים וחלקם אישיים ומשפחתיים. באשר למערכת השיקולים האישית והמשפחתית, אין לי יומרה להיכנס לנעליו של ארדן. אני יכול רק להתייחס לפן הציבורי. ובפן הזה של הדילמה, ארדן צריך להודות לנתניהו ולליברמן על המחמאה, ולהישאר במשרד בירושלים.

השאלה אם ארדן שר טוב יותר או פחות לא עומדת כאן על הפרק, אף כי ברור שאם היה גורם נזק לאינטרס הסביבתי, כולם היו שמחים לראות אותו עולה למטוס לאמריקה. השאלה היא איזה מסר מהלך כזה יעביר. לארגוני הסביבה יש ויכוחים עם ארדן על שלל נושאים, אבל על דבר אחד אין חולק: הוא השר הראשון שהצליח לשפר את מיצובו הציבורי של הנושא הסביבתי, לקדם אותו בסדר היום הפוליטי, לשדרג את מעמדו של המשרד העני והחבוט.

הוא לא עשה את זה לבד: הזמנים השתנו, גם התקשורת, אבל מרגע שהקדנציה יצאה לדרך העביר ארדן מסר נחוש - הדילמות הסביבתיות הן לא תחביב של קומץ מחבקי עצים; הן עניין כלכלי, פוליטי, חברתי ובריאותי מהמעלה הראשונה, וצריכות להיות בכל מוקד שבו מתקבלות החלטות.

אם ארדן יקבל עכשיו את ההצעה, זו תהיה סתירה פנימית, חתירה תחת כל מה שעשה ואמר מיומה הראשון של הממשלה. אם ינטוש את המשרד כדי לקפוץ על הג'וב הראשון שמציעים לו - ואפילו לא מדובר במשרד בכיר יותר בתוך הממשלה - מה זה אומר על חשיבותו האמיתית של המשרד להגנת הסביבה בעיניו?

ארדן התניע במשרד להגנת הסביבה שורה ארוכה של מהלכים, ובראשם "מהפכת הזבל" - זו שבמסגרתה עם ישראל יעבור בהדרגה להפרדת אשפה ולהפחתה משמעותית של כמויות הפסולת המוטמנות. הקרב על תחנת הכוח באשקלון עדיין לא תם, כמו גם מאבקים רבים אחרים. אלה מהלכים רציניים. לעזוב אותם באמצע, לעומת זאת, זה לא רציני, אפילו לא בשביל להיכנס לנעליהם של גבריאלה שלו ודני גילרמן.

לכתבה באתר nrg
Comments