ועידת בון השנייה - בין קופנהגן לקנקון, מקסיקו

פורסם: 14 ביוני 2010, 7:52 על ידי: Sustainability Org

ועידת בון השנייה ננעלה ורוב המשתתפים מדווחים על התקדמות בדיונים, אך לא כולם מאמינים שיושג הסכם בקנקון, מקסיקו בדצמבר השנה – אולי ציפיות נמוכות יבטיחו הצלחה

13/06/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

הגשת הכתבה
או"ם
איוו דה בור, ראש המשא ומתן לנושא האקלים של האו"ם מנהל בפעם האחרונה את ועידת שינוי האקלים בבון – צילום: HENNING KAISER/AFP/Getty Images
הוועידה לשינוי האקלים של האו"ם בבון ננעלה ביום ו' האחרון. הציפיות היו נמוכות כך היא לא גרפה אכזבה אלא אפילו אופטימיות זהירה. ועידה זו לא תוכננה להיות השנייה ובסיום הועידה בקופנהגן בדצמבר האחרון לא הייתה כוונה שתתקיים בבון ועידה גם באפריל וגם ביוני.

בשל המשבר הכלכלי הפוקד את מדינות האירו ודליפת הנפט במפרץ מקסיקו לא היו לוועידה ההדים שהיו יכולים לצפות. ובכל זאת, הנציגים מדווחים על דיונים פורים בנושאים הקריטיים של סיוע המדינות המפותחות למדינות המתפתחות ובקביעת חסמים לפליטת גזי החממה.

הנושאים אותם נושאים – ההתקדמות איטית

עדיין המשיכו בבון הדיונים בין המדינות המפותחות למדינות המתפתחות. המסמך החדש מצמצם את הפערים בין שתי הקבוצות. בנושא המימון שהנה המחלוקת העיקרית, המסמך החדש מציין שכל נושא המימון יהי מדויק וניתן לחיזוי. קוני הדגרד (Connie Hedegaard), נציגת האיחוד האירופי לועידת שינוי האקלים בבון הבהירה כי העיתוי קשה לאיחוד האירופי בזמן משבר היורו.

בון, גרמניה
פעילי ארגון אוקפם (Oxfam) מפגינים בועידת בון נגד עוני ואי צדק – צילום: PATRIK STOLLARZ/AFP/Getty Images
כולם הסכימו שחייבים להתקדם אם המטרה היא להניח יסודות להשגת הסכם בקנקון, מקסיקו בדצמבר הקרוב ולא לחזור על כישלון ועידת קופנהגן בשנה שעברה.

גם קטרין גוטמן, נציגת הקרן לחיות הבר, WWF אמרה שהייתה התקדמות בשיחות שהתקיימו בועידת בון, "בחלק מהנושאים לא יהיה צורך בדיון נוסף וניתן יהיה להסכים עליהם בקנקון, מקסיקו בדצמבר השנה" אמרה גוטמן.

גם הדיונים בנושא הנספח מספר 1, הפחתת הפליטות שהוא אחת הנקודות הקשות נמשכו. הצוותים עבדו על נוסח שיוצג בדצמבר בקנקון.

לצד ההישגים לא הצליחו בבון להגיע להסכמה בכלכלת דלת פחמן ובעיקר התאמת הדלקים הפוסילים למדיניות של הפחתת גזי החממה. לדעת WWF, מדינות יצואניות נפט, כמו ערב הסעודית, חסמו כל אפשרות להגיע להסכמה.

ירידה בשימוש באנרגיה בשנת 2009

חברת בריטיש פטרוליאום, BP הנמצאת בכותרות בשל האסון במפרץ מקסיקו פרסמה בימים אלה דו"ח על צריכת באנרגיה בשנת 2009. הצריכה הגלובלית ירדה בשנת 2009 ב-1.1 אחוז זו הפעם הראשונה מאז שנת 1982. הירידה הזו אף גדולה מזו שהייתה בשנת 1980 ומייחסים זאת למשבר הכלכלי. הירידה חלה בכל אזורים העולם למעט באסיה ובמזרח התיכון, מוסרים מחברי הדו"ח. מדינות הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ולפיתוח, OECD, הורידו את הצריכה שלהם בממוצע של חמישה אחוז לעומת 2008, זה היה לפני שישראל הצטרפה לארגון. סין לעומת זאת העלתה את צריכת האנרגיה שלה ב-8.7 אחוזים.

הנציבות האירופית גילתה את דעתה בעד זינוק חד-צדדי ליעד של 30 אחוז הפחתה בפליטות גזי חממה, אך אינה מעוניינת להכריז על כך בקול רם מדי. הדיון עוסק בשאלה אם האיחוד האירופי צריך לנוע לעבר הפחתת פליטות של 30 אחוז הן כדי לספק תמריץ להשקעה בטכנולוגיות ירוקות והן כדי להשיב לאירופה את תפקיד המנהיגות העולמית בנושא האקלים, תפקיד שנדמה היה כי אבד לה בקופנהגן.

האיחוד האירופי בוחן יעד חדש

Cop16
לוגו לועידת קנקון לבחירה - צילום: באדיבות אתר ועידת קנקון
באחד המפגשים של מעצבי מדיניות ממדינות היחוד האירופי הציגו נתונים המראים שהעלות של מעבר מצמצום פליטות גזי החממה עד לשנת 2020, מ-20 אחוז מוסכם ל-30 אחוז איננו משמעותי. זאת בעיקר בשל ההאטה שחלה במגזר התעשייה בשל המשבר הכלכלי. עלייה במחירי הדלק אף היא עודדה התייעלות אנרגטית בארצות האיחוד האירופי והפחתה מוגברת של פליטות גזי החממה תחסוך להן עד לשנת 2020, 40 מיליארד אירו ביבוא נפט וגז. בבריטניה, הממשלה החדשה ממשיכה את דרכה של קודמתה ומצהירה שהמעבר להפחתת גזי החממה של 30 אחוז היא לטובת הכלכלה של מדינות האיחוד.

אבל לא רק באיחוד האירופי יש סימנים של התעוררות לנושא שינוי האקלים, סקר של חברת ארנסט אנד יונד (Ernst & Young) בין מנהלי חברות במדינות המפותחת, הראה סימנים מעודדים. לפי הסקר, שבעים אחוז מהחברות עם רווחים שמעל למיליארד דולר הכריזו כי הן מתכננות בשנתיים הבאות, לעלות את ההוצאות שלהן ביוזמות הקשורות לשינוי האקלים. חברות הפקת החשמל הגדולות בצרפת וגרמניה, לעומת זאת, מתנגדות להצעה של עליית הרף לפליטות גזי החממה. לדידם הטכנולוגיות המאפשרות זאת עדיין לא זמינות, אך זהו יעד אפשרי לשנת 2030-2025 לדבריהן.

בתום הועידה נעשה סקר בין 265 הנציגים שהשתתפו. מבין הנשאלים, 54.7 הביעו את דעתם שיש להגיע להסכמה במקסיקו עוד השנה. אך הרצונות לא תאמו את הציפיות של המשתתפים בדקר, 53.6 ענו שאם לראות את הדברים בצורה מציאותית הם מאמינים שניתן יהיה להגיע להסכמה רק שנה לאחר מכן בוועידה שתתקיים בדרום אפריקה.

בוחרים לוגו ל-COP16

cop15
הלוגו של ועידת קופנהגן - באדיבות אתר הועידה
הועידה הצפויה בקנקון קיבלה את הכינוי COP16 אף כי אינה מתקיימת בקופנהגן, המשיכו אחרי COP15 שהיה שמה של הועידה ההיא בקופנהגן בדצמבר האחרון. המקסיקנים החליטו שכמו של COP15 היה לוגו מיוחד, כך יאה שגם ל- COP16יהיה לוגו משלו. באתר מיוחד לבחירה האם העמידו לציבור כולו את האפשרות להצביע ולבחור מבין תשעת האפשרויות שהוצגו. להצבעת הציבור יש משקל, אך יצורף גם צוות שופטים. עדיין לא ידוע איזה לוגו נבחר אך עד דצמבר 2010 וודאי יודיעו לנו על כך. יש הטוענים שאף הצעה ללוגו ועידת קנקון אינה משווה ללוגו של קופנהגן, אז ראו והיווכחו.

זוהי גם ועידתו האחרונה של איוו דה בור, ראש המשא ומתן לנושא האקלים של האו"ם שליווה את נושא שינוי האקלים שנים רבות. דה בור עוזב ביוזמתו את תפקידו בסוף חודש יוני, השנה.


לכתבה באפוק טיימס

Comments