ועידת קופנהגן: סיכום ומבט קדימה

פורסם: 24 בדצמ׳ 2009, 5:01 על ידי: Sustainability Org
מאת אריק טפיירו. תאריך פרסום: 22/12/2009
 
משלחת ארגוני הסביבה שיצאה לוועידת האקלים לקופנהגן, ביניהם נציגי החברה להגנת הטבע, בקריאה לממשלה: "יש להכין תכנית פעולה מסודרת, מחייבת ומתוקצבת, ויעדים ברורים להפחתת פליטות גזי חממה - עד לסוף ינואר 2010".
 

* הכתבה הוכנה בסיוע חברי משלחת ארגוני הסביבה לוועידת האקלים בקופנהגן, כולל דב גרינבלט ואריק טפיירו נציגי החברה להגנת הטבע ובאדיבות 'מבזקופנהגן' של שגית פורת מקואליציית 'דרכים לקיימות'

הדלקת נרות בכיכר העיר. צילום: אריק טפיירו, החברה להגנת הטבע

משלחת ארגוני הסביבה שיצאה לוועידת האקלים בקופנהגן חזרה ארצה, בתום שבוע של פעילות ענפה בוועידה הרשמית של האו"ם, בבלה סנטר, ובוועידה האזרחית המקבילה, שנערכה במרכז העיר.

משלחת ארגוני הסביבה מישראל יצאה לקופנהגן כדי להשפיע על מדיניותה הסביבתית הרשמית של ממשלת ישראל, ולשם כך השתתפה בעשרות רבות של אירועים רשמיים, אירועים לא רשמיים, הפגנות, אירועים ציבוריים, דיונים, הרצאות, סיורים ועוד. (בצילום משמאל: חברי משלחת ארגוני הסביבה לקופנהגן משתתפים בהדלקת נרות חגיגית בכיכר העיר.צילום: אריק טפיירו, החברה להגנת הטבע)

במשלחת ארגוני הסביבה היו נציגים של חיים וסביבה, החברה להגנת הטבע, אדם, טבע ודין, ידידי כדור הארץ, מגמה ירוקה, מרכז השל לחשיבה סביבתית, הפורום הישראלי לאנרגיה, גרינפיס ישראל, גרין איי ישראל, יוזמת האנרגיה הטובה, תחבורה היום ומחר, ישראל בשביל אופניים, המועצה לבנייה ירוקה, עמותת לינק לאיכות הסביבה, אקולנוע, עמותת נג'ה וקיימא.

האם אפשר לומר שועידת האקלים בקופנהגן נחלה כישלון חרוץ?
בשנתיים האחרונות ציפה העולם לוועידה, שתציל את גורל כדור הארץ ותגשר על הפערים בין מדינות מתפתחות ומפותחות, ותשיג הבנות ביחס לשינוי המיוחל. אולם השיח העולמי והמשא ומתן בנושא לא הצליח להתרומם והציפיות ירדו. אפילו הנשיא אובמה לא הצליח להחיל את טיוטת ההסכם שניסח עם מספר מדינות, על המדינות המפותחות שלא ראו בו ככזה העונה על צרכיהם הבסיסיים. וכך, בקופנהגן לא נחתם הסכם להתמודדות עם שינויי האקלים וגם לא הסכם פוליטי משמעותי שישמש כבסיס להסכם משפטי מחייב שיגיע אחריו.

למה לא הושג? באופן עקרוני, קיים חוסר הסכמה בין המדינות המפותחות למדינות המתפתחות באשר להפחתת הפליטות הרצויה, כאשר המדינות המתפתחות דורשות להקל עמן בדרישה להפחתת הפליטות, על מנת שיוכלו להגיע גם הן לרמת פיתוח כזו של המדינות המפותחות.

מה כן הושג? מה שכן הושג היא הצהרת כוונות והסכמה רחבה שצריך להתמודד בהקדם עם משבר האקלים. בהודעת הסיכום של ועידת קופנהגן יש בסיס לדיון. היא כוללת הכרה בצורך לעשות מאמץ להגביל את עליית הטמפרטורה בשתי מעלות בלבד ובחינה מחדש בשנת 2015. אולם, ללא פירוט אמיתי, אין בכוונת מדינות העולם לעשות זאת. עד סוף ינואר הקרוב נתבקשו המדינות להעביר הודעות בדבר כוונותיהן בעניין.

איפה ישראל בכל העניין? בישראל אין מדיניות ממשלתית מוצהרת בנושא האקלים. משלחת ארגוני הסביבה לוועידת האקלים בקופנהגן קוראת לממשלת ישראל להכין בתוך חודש, עד סוף ינואר 2010, תכנית פעולה מסודרת, מחייבת ומתוקצבת וכן לקבוע יעדים ברורים להפחתה של פליטות גזי חממה, כפי שמופיע בהסכם הוועידה, גם אם הוא אינו מחייב. על התכנית לכלול:
» תכנית לאומית להתייעלות אנרגטית
» מעבר לאנרגיה מתחדשת
» מתן עדיפות בתשתיות ובתקציבים לתחבורה ציבורית ותחבורת אופניים בסטנדרטים אירופאים וקידום בנייה ירוקה.
"אם הממשלה רוצה להוביל את ישראל לחיק המדינות המפותחות, עליה לנהוג בהתאם גם בתחום הסביבתי, ולאמץ יעדים שאפתניים הרבה יותר מאלה שהיא התחייבה עליהם בוועידה, ולפעול ליישומם", אומרים במשלחת ארגוני הסביבה לוועידה.

ב'קלימה', הוועידה האזרחית, דווקא הייתה הסכמה בשפע

דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע I כמה דקות אחרי שהתיישבתי בעמדת המחשב באולם הוועידה האזרחית בקופנהגן - זו המתנהלת במקביל לדיונים הרשמיים של האו"ם - התיישבו לידי זוג פעילים. "מאיפה אתה? מישראל?", שאלה אותי האישה. "כן, איך ידעת?" השבתי לה מעט מופתע. "אני מסודן, ומזהה את הכתב שלך במחשב", היא אמרה. במרחק דקת נסיעה אחת ממרכז העיר מתקיימת בקופנהגן הוועידה האזרחית, "קלימה". נטולי עניבות, מסעדות מהודרות ומשוחררים ממגבלות דיפלומטיות רשמיות, כאן מתאספים אזרחי העולם האכפתיים לדון בענייני סביבה. המשך כתבה

 

"מה אתם מעשנים שם בישראל?"

ביל מקיבן, יוזם ומייסד הארגון העולמי 350, הקורא להפחתה בריכוז גזי החממה, באירוע ציבורי של ארגוני הסביבה בקופנהגן: "לישראל יש את כל הידע, היכולת והמשאבים להוביל את העולם בנושא אנרגיה מתחדשת, זו יכולה להיות המתנה שלכם לעולם, ודווקא אצלכם רוצים להקים תחנת כוח פחמית, המתאימה למאה הקודמת? מה אתם בדיוק מעשנים שם? המשך כתבה

פחות זיהום? די לסלול כבישים חדשים 

אריק טפיירו, החברה להגנת הטבע I "לישראל דרוש מנהיג אמיץ, כזה שיעשה היסטוריה, אבל בשום אופן לא יפעל בהיסטריה". אריק טפיירו מייחל למנהיג עם חזון, שיביט לכיוון העתיד קצת מעבר לטווח המקובל על פוליטיקאים - הקדנציה הנוכחית. מנהיג שיוכיח כי ישראל מעוניינת להיות חלק מתהליכי השמירה על הסביבה, ולא נגדם. המשך כתבה

   

באתי לעשות היסטוריה, נשארתי בחוץ

דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע I בבוקר, כשיצאתי מהבית בו אני מתארח בפאתי קופנהגן, היה אמנם חשוך וקפוא אבל חשבתי לעצמי: "עתיד העולם יוכרע כאן ואני חלק מההיסטוריה". שבע שעות מאוחר יותר, אחרי עמידה של שבע שעות בקור הקפוא, מבלי שנדע אפילו אם ניכנס לאולם הוועידה, הבנתי שכדי לעשות היסטוריה, צריך דבר ראשון כרטיס VIP. המשך כתבה

רוכבים בשלג, בקור של 2 מעלות

נציגי משלחת ארגוני הסביבה לוועידת האקלים בקופנהגן קיימו סיור אופניים בעיר, במטרה ללמוד על השינויים וההתאמות שבוצעו בכבישים כדי לעודד רכיבת אופניים במקום השימוש ברכב פרטי * יותם אביזוהר, יוזם הסיור: "יש לנו עוד לעבור דרך ארוכה עד שנגיע לרמה כזו".
המשך כתבה

 

חברי משלחת ארגוני הסביבה בקופנהגן השתתפו בפעילויות הבאות במהלך הוועידה:

· נוכחות יומית קבועה לאורך כל השבוע בוועידה הרשמית של האו"ם, cop15 ובוועידה האזרחית המקבילה · השתתפות בהפגנת המאה אלף שהתקיימה בעיר · הנחיית פאנל בנושא ערים מקיימות ומפחיתות פליטות, בו השתתפו, בין היתר, ראש עיריית רעננה, נחום חופרי · השתתפות בהרצאה של ג'ון הולדרן, מדען בכיר בנושאים סביבתיים · השתתפות בהרצאות של ארנולד שוורצנגר, אל גור וג'ון קרי · השתתפות במפגשים בנושא הגרעין · השתתפות בסיור לאי ת'יסטד בצפון דנמרק, במרכז לייצור אנרגיה מגלי הים, בחווה בה מייצרים ביוגז מהפרשות בעלי חיים ומפעילים איתו גנרטור לייצור חשמל וחום · הדלקת נרות חנוכה בכיכר העירייה ובמרכז היהודי הקהילתי · סיור אופניים ברחבי העיר בהדרכת והשתתפות איגוד האופניים הדני · מפגש עם נשיא המדינה, מר שמעון פרס · אירוע של המשלחת בוועידה האזרחית – הקרנת הסרט אגדה אורבנית, אותו ביים ח"כ ניצן הורוביץ · אירוע של המשלחת בוועידה האזרחית – דיון פומבי וציבורי בנושא תחנת הכוח הפחמית המתוכנת באשקלון, בהשתתפות ביל מקיבן מייסד ארגון 350 · השתתפות בפאנלים בנושאי תחבורה · השתתפות בהפגנה שהתקיימה בעיר לקראת תום הוועידה · אירועים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, האיגוד הבינלאומי לאנרגיית רוח והאיחוד לשימור אנרגיה · השתתפות בפעילות ותדרוכים של הארגון הבינלאומי can · השתתפות בהרצאה של ג'ורג' מנביוט, כתב 'הגרדיאן' · השתתפות במפגשים שעסקו במקומם של הגופים הפיננסיים בהיערכות לשינוי האקלים · טקס הענקת אות 'בת הים העצבנית', המקביל לגלובוס השחור · השתתפות באירוע לקראת יום כדור הארץ שיחול ביום 22.4.2010 · השתתפות בפסטיבל קולנוע סביבתי בסינמטק של קופנהגן · מפגש של 80 ראשי ערים בנושא קידום תחבורת אופניים.


מפגינים בקופנהגן נגד הקמת התחנה הפחמית. נשיא המדינה, שמעון פרס, במפגש עם המשלחות הישראליות לקופנהגן: "אני מסכים עם ארגוני הסביבה וסבור כי הקמת תחנת כוח פחמית באשקלון היא שגיאה." (צילום: אריק טפיירו, החברה להגנת הטבע)


נציגים של ארגונים לא ממשלתיים מחופשים לדובים בוועידה האזרחית המקבילה, Klimaforum. הנציגים המחופשים מדמים את דב הקוטב הצפוני, אחד מהמינים שבסכנת הכחדה כתוצאה מההתחממות הגלובלית. (צילום: אריק טפיירו, החברה להגנת הטבע).

לכתבה באתר החברה להגנת הטבע
Comments