עיריית תל אביב: השכרת היכל התרבות לחברת גינדי היתה טעות

פורסם: 6 באוק׳ 2010, 1:52 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 08:06 06/10/2010

בעקבות הביקורת החריפה על השכרת השטח הציבורי שמסביב להיכל התרבות לטובת מיזם שיווק דירות של חברה פרטית, מודים גורמים בעירייה שמדובר בשיקול דעת מוטעה ומתחייבים לטפל במטרדים במהרה


עיריית תל אביב מתייחסת בחומרה להשכרת חללי היכל התרבות לקבוצת גינדי השקעות ושתי שותפותיה לפרויקט הנדל"ן בשטח השוק הסיטונאי, כך עולה מתגובה שהעבירה שלשום העירייה. "מנכ"ל העירייה העמיד את מנכ"ל היכל התרבות על חומרת העניין ועל שיקול הדעת המוטעה באישור אירוע מסוג זה", נמסר מהעירייה. עם זאת, סגנו של ראש העיר רון חולדאי, נתן וולוך, שמשמש יו"ר הנהלת חברת היכל התרבות, אומר כי הוא עומד מאחורי ההחלטה להשכיר את המקום לחברת גינדי ושותפותיה לפרויקט - שמשווקות בו דירות.

כזכור, מיום שבת ובמשך שלושת השבועות הקרובים, מושכרים החללים הפנימיים בהיכל התרבות לגינדי השקעות ושותפותיה לפרויקט, חברת משה ויגאל גינדי והריבוע הכחול נדל"ן, שמשווקות במקום את פרויקט הדגל שלהן - "גינדי תל אביב". במקביל ממשיכות להתקיים הופעות בהיכל.

כבר באירוע ההשקה ביום שבת השמיעו ביקורת חריפה מפגינים שהתקבצו מחוץ להיכל. בנוסף, להשכרת השטח יש גם השלכות על המרחב הציבורי שמחוץ להיכל: ברחוב הוברמן ובמרפסת בקומה השנייה של ההיכל הוצבו מדחסים מרעישים לצורך תגבור מיזוג האוויר, ולצד המדחסים בקומה השנייה אף הוצבו מקררים, שמשמשים ככל הנראה את בית הקפה ארקפה שפתח שלוחה בהיכל במסגרת המיזם.

כמו כן, מתברר כי במסגרת העבודות שבוצעו במקום, הוסר מעקה בחלקו החיצוני של ההיכל - שמוגדר מבנה לשימור (בעירייה ובגינדי מציינים כי בינתיים הושב המעקה למקומו).

בנוסף להיכל התרבות ולשלטי הפרסומת הרבים באזור, גינדי השקעות ושותפותיה גם תפסו חזקה על שמי העיר: בשעות החשיכה מאירים פרוז'קטורים הממוקמים בשטח השוק הסיטונאי את השמים.

"מדובר בדוגמה בהחלט לא טובה של הפעלת שיקול דעת מוטעה של מי שהיה מופקד על העניין", אמר ל"הארץ" חבר מועצת העיר, עו"ד דן להט ("הירוקים"). להט הוסיף כי "חמור מזה, היכל התרבות הוא בניין לשימור ומורשת אדריכלית חשובה. הבניין, לצורך שיפוצו, עבר אינסוף דיונים בוועדות, עררים ובתי משפט. וכאן מתברר שפגעו במרקם של הבניין עצמו, שזו שערורייה".

אדריכל שחבר בפורום להצלת היכל התרבות אמר ל"הארץ" כי "הדבר המהותי הוא שמנטרלים בניין שמטרתו תרבותית, ומעבר לכך, משתלטים גם על שטחים מחוץ להיכל. למה צריך לעבור בגן יעקב ולראות מפגעים אסתטיים במשך חודש ימים? ההזנחה המתמשכת במשך השנים בהיכל התרבות מובילה לזילות השימוש בו ובהמשך להתנהגות ונדליסטית בחסות ציבורית, שמצביעה על הזלזול במבנה כמבנה לשימור. עם השנים המצב מחמיר: מותר להציב מרצדס בפואיה, מותר לשבור חלונות לצורך העברת צינורות של מתקני מיזוג ועכשיו זה מגיע לשיא".

חברת מועצת העיר, רחל גלעד וולנר ("עיר לכולנו"), שהיתה בין המפגינים בשבת, שיגרה השבוע מכתבים למנכ"ל העירייה, מנכ"ל היכל התרבות ויו"ר הנהלת היכל התרבות, בו דרשה לדעת בין היתר אם אושרה הצבת המדחסים בשטח הציבורי.

לדברי נעמה אברמוביץ, שכנה מרחוב הוברמן, המדחס שהוצב מול ביתה כמה ימים לפני האירוע "גרם לרעש בלתי נסבל במשך רוב שעות היממה". אברמוביץ ציינה כי פנתה לפני כמה ימים למוקד 106 של העירייה, שם נאמר לה לדבריה, כי למתקן הדחיסה אין היתר. "ברור שלו אני הייתי מציבה מתקן קטן הרבה יותר על המדרכה לשימושי הפרטי, היו מסירים אותו אחרי חצי שעה", טענה והוסיפה כי אמש כוסה המתקן, כך שכעת הוא כבר פחות מרעיש.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר כי "הנהלת היכל התרבות קיבלה החלטה באופן עצמאי, לאפשר את קיום האירוע השיווקי של חברת גינדי בהיכל. מרגע שנודע לעירייה על פרטי ההסכם, היא פעלה בנחרצות ובמיידיות לצמצום הבולטות של החברה המסחרית במרחב הציבורי, ובכלל זאת - הסרת השילוט מעל המבנה, צמצום מפגעי הרעש והחזרת המעקה שהוסר על ידי החברה למקומו. באשר לנושא המדחסים, הקמתם נעשתה ללא ידיעת העירייה ונושא מתן הרישוי נמצא בבדיקה. מטרדי הרעש ייבדקו על ידי פקחי איכות הסביבה בהקדם, ובמידה שיימצא כי עוצמת הרעש חורגת מן המותר בחוק - העירייה תטפל בנושא כמתחייב בדין".

יו"ר הנהלת חברת היכל התרבות (שהיא בבעלות משותפת של עיריית תל אביב והתזמורת הפילהרמונית), סגן ראש העיר נתן וולוך, מסר כי "אני עומד מאחורי ההחלטה העקרונית וחושב שהיא נכונה. בנושא הרעש, החריגות והפגיעה בחוק, אני מסכים עם מנכ"ל העירייה. אני חושב שהם (יזמי הפרויקט, נ"ק) עשו משהו מאוד תרבותי, יפה ומעורר כבוד מבחינת השקעה. זה גם לא מפריע להיכל התרבות ובימי קונצרטים יפסיקו את פעילויות השיווק שעתיים לפני הקונצרט".

צבי וילדר, דובר קבוצת גינדי השקעות, מסר: "המבנה של היכל התרבות הוא מבנה מאוד ישן. כיוון שהוא מיועד לשימור, אי אפשר להתקין מזגנים בתוך ההיכל ולכן בכל האירועים נעזרים במערכת מיזוג חיצונית. חברת גינדי החליטה לעשות משהו שלא נעשה אף פעם: בהשקעה של עשרות אלפי שקלים נבנתה מערכת אקוסטית שעוטפת את מערכות כוח המזגן - כדי שיהיה אקוסטי לגמרי וללא רעש". לגבי המעקה אמר כי "המעקה היה שבור ואנשי ההפקה, מיוזמתם ולאחר שהודיעו להנהלה, הוציאו את המעקה כדי לשלוח אותו לתיקון ושיפצו אותו על חשבונם כדי להתקין מחדש".

בקרב גורמים בכירים בעיריית תל אביב לא שררה אתמול תמימות דעים בנוגע לשאלה אם העירייה באמת לא ידעה על קיום המיזם. "מדובר בהחלטה שנלקחה באופן עצמאי על ידי הנהלת ההיכל, מבלי שלגורמים הבכירים בעירייה יהיה ידע על זה. יש האצלת סמכויות ואין דרך אחרת לנהל אופרציה בסדר גודל כזה כמו של עיריית תל אביב", אמר גורם בכיר בעירייה.

מנגד, גורם אחר העריך כי בכירים בעירייה ידעו על האירוע, אולם לא שיערו את היקפו ואת רמת התהודה הציבורית שיזכה לה. "אסור לשכוח שלעירייה גם יש אינטרס באירוע כי היא עדיין מחזיקה שטחים בשוק הסיטונאי, ומידת ההצלחה של הפרויקט בשלב הזה תשפיע גם על המחיר שתקבל העירייה בעתיד על השטחים שתמכור בשלב השני - מעל 1,200 יחידות דיור במגדלים".

לכתבה בהארץ
Comments